Kategorie szkoleń | Egzaminy | Kontakt
  • 1
  • 7
  • 512

Jeden z serwerów Windowsa Server 2012 Foundation, nad którym zarządzanie przejąłem po innej firmie, zachowuje się nietypowo. Serwer pracuje w grupie roboczej, ma poprawnie aktywowaną licencję oraz jest na bieżąco aktualizowany. Jednak co kilka lub kilkanaście dni pokazuje się komunikat:
"The server did not finish checking the license compliance. If the server is joined to a domain, make sure that the server can connect to a domain controller. If the license compliant check cannot be completed, the server will automatically shut down in [...]"


Komunikat czasem wyskakuje podwójnie. Ilość dni w komunikacie nieubłaganie się zmniejsza począwszy od 10 dni. Zauważyłem, że ten objaw jest również powiązany z innym objawem. Mianowicie w tym czasie nie da się również zarządzać rolami serwera, a Manageability Detail View pokazuje komunikat:
"Online - Cannot get role and feature data"

Dodatkowo w dzienniku zdarzeń System czasami odkłada się:
"The server [...] did not register with DCOM within the required timeout."


Po restarcie systemu problemy znikają i znowu jakiś czas jest spokój i serwer działa bez zarzutu.

pmichalski
  • Zapytał
  • @ pmichalski | 30.01.2014
    • 19
    • 2
    • 9

Odpowiedź (1)

  • 12

Dziwny komunikat dla serwera pracującego w grupie roboczej - prawda, ale oznacza on przekraczanie licencji użytkowania. Windows 2012 Foundation ma ograniczenia związane z liczbą użytkowników niezależnie czy pracuje w domenie czy nie. Jest on ograniczony do 15 użytkowników lub 30 połączeń SMB.  I to może być przyczyną komunikatów po restarcie serwera; wszystkie połączenia z nim są zerowane. Należy zweryfikować, kto korzysta z serwera i ile połączeń do niego jest realizowanych. Poniżej link do artykułu opisującego wszelkie ograniczenia Foundation:

http://technet.microsoft.com/en-us/library/jj679892.aspx

  • Odpowiedział
  • @ | 30.01.2014
  • TRENER ALTKOM AKADEMII
Komentarze
Dziękuję za wskazówkę. Trzeba przyznać, że w tym kierunku nie kombinowałem. Zapewne dlatego, że serwer nie jest mocno eksploatowany i przez myśl mi nie przeszło, że może przekraczać limity.

Posprawdzałem przed chwilą i nie zauważyłem nieprawidłowości:
- 8 kont użytkowników (w tym Administrator, Gość i dwa nieaktywna)
- maksymalnie 2 połączenia RDP (bez serwera terminali - więc kolejnych nawet przez przypadek nie da się nawiązać)
- maksymalnie około 10 połączeń SMB (lecz to sobie jeszcze w ciągu dnia poobserwuję)
Skomentował : @ pmichalski ,30.01.2014
  • 19
  • 2
  • 9