Kategorie szkoleń | Egzaminy | Kontakt
  • 1
  • 0
  • 62

Witam.

Mam proste pytanie odnośnie sposobu finansowania w mojej firmie - nie wiem na co mam się zdecydować w przypadku zakupu auta służbowego - kredyt czy leasing?

  • Zapytał
  • @ | 19.08.2015
  • TRENER MODERATOR ALTKOM AKADEMII

Odpowiedź (1)

  • 0

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czy Kredyt czy Leasing ponieważ są to dwa różne sposoby finansowania, zupełnie odmienne w swoim funkcjonowaniu, zastosowaniu i regulacji prawnej i obie formy mogą mieć różne odzwierciedlenie w przedsiębiorstwach.

Podstawową różnicą między kredytem a leasingiem jest osoba nabywcy i właściciela zakupowanego sprzętu - w przypadku kredytu jest to osoba korzystająca z kredytu (choć kredyt może być zabezpieczony zakupionym sprzętem), natomiast w leasingu jest to zawsze instytucja leasingująca i pozostaje nim do momentu wykupienia sprzętu przez leasingobiorcę. Różnica w posiadaniu prawa własności przekłada się również na możliwość decyzji o sprzedaży bądź wymianie auta.

Dodatkową różnicą jest sposób w jaki można rozliczyć obie formy w swojej działalności - kosztem w przypadku kredytu firmowego będzie zawsze część odsetkowa raty natomiast rata leasingowa (zwana w przypadku leasingu - czynszem) stanowi w 100% koszt, który można zawrzeć w swoich wydatkach.

W przypadku leasingu należy się liczyć z możliwością uiszczenia czynszu inicjacyjnego czyli wkładu własnego - który jest dodatkowym obciążeniem finansowym na początku inwestycji - co daje przewagę dla kredytu, który pozwala ograniczyć koszty początkowe.

Różnica dotyczy również kwestii formalnych związanych z analizą finansową osoby decydującej się na powyższe rozwiązania.

Warto rozważyć wszystkie za i przeciw i stworzyć odpowiedni bilans kosztowy, który da odpowiedź, które rozwiązanie będzie lepiej dopasowane do Państwa firmy. Różnice w obu produktach i złożoność czynników na nie się składających nie pozwala na odpowiedź wprost, gdyż każde przedsiębiorstwo cechuje się indywidualną kondycją i zdolnościami finansowymi.

 

  • Odpowiedział
  • @ | 19.08.2015
  • TRENER MODERATOR ALTKOM AKADEMII