Kategorie szkoleń | Egzaminy | Kontakt
  • 1
  • 10
  • 412

Po wklejeniu go do dokumentu WordPad nadal jest zbyt małe, aby było czytelne. Używałem Painta.

 

Postępowałem wg instrukcji w Pomocy Systemu:

 

[Za pomocą klawisza PrtScr można również przechwycić obraz zawartości określonego aktywnego okna:

 

Aby przechwycić obraz aktywnego okna:

 

1. Naciśnij klawisze Alt+PrtScr. (my: lewy Alt działa)

2. Otwórz program Paint.

3. Na karcie Narzędzia Główne w grupie Schowek kliknij opcję Wklej.

4. Aby zmienić rozmiar obrazu, na karcie Narzędzia Główne w grupie Obraz kliknij opcje Zmień rozmiar.

 

5. Kliknij przycisk Paint, a następnie kliknij przycisk Zapisz.

 

 Obraz okna zostanie zapisany w Biblioteka > Obrazy, i już tam widać, że jest malutki. I po wklejeniu do NotePada zupełnie nieczytelny, bo zbyt małych wymiarów.   

Andrzej_Sobala
  • Zapytał
  • @ Andrzej_Sobala | 03.12.2013
    • 4
    • 1
    • 1

Odpowiedź (1)

  • 6

Witam, 

teoretycznie robi Pan wszystko tak jak powinno być robione. Moje wątpliwości wzbudza jednak polecenie Zmień Rozmiar. Niestety, jest to droga w jedną stronę. Z całkiem dużego zrzutu ekranowego można w ten sposób zrobić bardzo mały obrazek, który będzie na wydruku całkowicie nieczytelny. 

Nie radzę też wklejać żadnych obrazków do NotePada, ponieważ ten program pracuje tylko z tekstem i w ogóle nie obsługuje grafiki. Wydaje mi się, że w ostatnim akapicie pytania chodziło Panu o WordPada. 

Najprostszym sposobem wstawienia obrazka będzie użycia klawisza PrintScreen (jeśli chcemy mieć zrzut całego ekranu) lub Alt+PrintScreen (gdy chcemy mieć zrzut wyłącznie aktywnego okna) i wklejenie, np. przez skrót Ctrl+V takiej grafiki do docelowego programu z pominięciem Painta. 

Problemem jest jeszcze to, co docelowe programy robią z takimi wklejanymi grafikami. Programy takie jak MS Word lub MS PowerPoint potrafią automatycznie skalować grafikę do szerokości kartki/slajdu i automatycznie robić kompresję tejże grafiki, przez co na wydruku wygląda ona na rozmazaną. 

Jeśli zależy Panu zarówno na jakości generowanych grafik, jak i na szybkości ich generowania - mogę polecić darmowy program LightScreen w wersji Portable. Jest on niewielki i nie wymaga instalowania (wystarczy rozpakować pakiet np. na Pulpicie), natomiast jest on w stanie po każdym naciśnięciu klawiszy PrintScreen lub Alt+PrintScreen automatycznie zapisywać obraz z ekranu w wybranym przez nas folderze, w jednym z wybranych formatów i pod wybraną nazwą z kolejnym numerem. Dzięki temu małemu programikowi tworzenie wszelkiego rodzaju dokumentacji, instrukcji - lub pisanie ilustrowanych odpowiedzi na pytania na niniejszym forum - jest dużo szybsze i wygodniejsze. Adres strony, z której można pobrać to narzędzie: http://portableapps.com/apps/utilities/lightscreen_portable. Przy okazji mogę polecić samą stronę http://portableapps.com/ , która jest dobrym źródłem darmowych, całkowicie legalnych i bardzo użytecznych aplikacji do codziennej pracy. Wszystkie są w wersjach przenośnych, które można uruchamiać z pamięci Pendrive. Można z tej strony pobrać m.in. przenośne wersje programu GIMP lub LibreOffice. 

Pozdrawiam,

Andrzej Słodownik

  • Odpowiedział
  • @ | 17.12.2013
  • TRENER ALTKOM AKADEMII