Kategorie szkoleń | Egzaminy | Kontakt
  • 2
  • 8
  • 132

Mam serwer Windows 2012 R2, na którym stoi:

  • AD (z podpiętymi kilkoma stacjami roboczymi)
  • serwer plików z kilkoma udostępnionymi zasobami
  • Microsoft SQL (jakaś darmowa wersja - korzysta z niego jeden z komercyjnych programów)
  • jest kilku użytkowników, którzy korzystają z serwera jako serwera terminalowego. Łącznie kilkanaście licencji CAL i kilka TCAL.

Co potrzebuję, by zapewnić HA dla takiego serwera?

Osobny sprzęt (to wiadomo).

Osobna taka sama licencja serwerowa Windows?

Druga kopia licencji CAL/TCAL?

 

Czy na standardowym Windows Serverze mogę zrealizować HA w zakresie AD oraz współdzielenia plików? Czy jest w Windowsie coś w stylu drbd, co by pozwalało automatycznie mirrorować pliki na inny serwer? Co z MS SQL? Jakaś replikacja?

Andrzej_Dopierała
  • Zapytał
  • @ Andrzej_Dopierała | 24.02.2015
    • lider
    • laureat
    • ekspert
    • 83
    • 65
    • 169

Odpowiedzi (2)

  • 9

Sprawa wygląda tak: większość tego, co zostało opisane, oczywiście da się "zreplikować".

Ale po kolei:

AD - jeśli mamy kontroler, i pewną ilosć CAL-i jeśli zostanie uruchomiony drugi kontroler gdziekolwiek (wirtualnie czy fizycznie), będzie potrzebna licencja na Windows Server (czyli ten drugi kontroler), jednak drugi raz CAL-i już nie potrzeba, podobnie z usługami typu DHCP,DNS,FS.

FS - a dokładnie jego redundancja - tutaj mamy bardzo użyteczny i elastyczny mechanizm, który nazywa się DFS - Distributed File System. Polega to na tym, że pliki mogą być: a) replikowane, b) kolekcjonowane, c) rozsyłane do innych serwerów DFS.

RD Terminal - tutaj warto rozważyć tzw. RD Broker - jak sama nazwa wskazuje, może on dokonać podziału połączeń do innego serwera terminali lub przejąć rolę, gdy pierwszy ulegnie awarii.

Odnośnie MS SQL - niestety nie doradzę, gdyż nie jest to moja "dziedzina". ;-(

Reasumując: dla AD nie jest potrzebne jako takie HA - jest to rozwiązanie, które replikuje się niejako samo, z serwerem plików oraz terminalami jak najbardziej można to rozwiązać w warstwie aplikacji, a dokładnie możliwości danej usługi.

 

  • Odpowiedział
  • @ | 25.02.2015
  • TRENER ALTKOM AKADEMII
  • 0

Wracając do pytania, nie dopisałem odnośnie TCAL.

Jeśli na serwerze skonfigurujemy RD Session Hosta i od razu RD Licensing Server (w all-in-one, czyli pojedynczym serwerze RD jest to zapewne razem), to TCAL-ami się nie podzielimy, jednak jeśli RD Licensing Server zrobimy na maszynie odosobnionej  i skonfigurujemy RD brokera, który łącząc klientów, będzie miał kontakt z Licensing Serverem, wtedy też nasze CAL-e na zdalne pulpity będą do podziału.

Jako uzupełnienie mogą przydać się linki:

https://technet.microsoft.com/en-us/library/cc725933.aspx

http://blogs.technet.com/b/supportingwindows/archive/2013/09/20/rd-licensing-configuration-on-windows-server-2012.aspx

 

  • Odpowiedział
  • @ | 26.02.2015
  • TRENER ALTKOM AKADEMII
Komentarze
Hm.. potrzebuję rozwiązania HA. Wydajność mnie nie interesuje - jest wystarczająca.
Chciałbym maksymalnie zredukować koszty i ilość serwerów.
Nie rozumiem o co chodzi z instalacją RD Licensing SErver na maszynie odosobnionej - czy jest możliwość instalacji tego na jednym serwerze, tak by drugi działał jako "failower"? Tak by w razie awarii pierwszej maszyny komplet usług(czyli AD, pliki, RD) były dostępne z drugiej maszyny?

Skomentował : @ Andrzej_Dopierała ,26.02.2015
  • 83
  • 65
  • 169
ad - jak pisalem wcześniej samo w sobie "fail over"
fs - poprzesz NFS - również redundancja na drugi server
TS - maszyna odosobiona mam na myśli wirtualka na której jest tylko RD Licensing Server - mała rola gdzie "przybite są cal-e" i teraz jeśli mamy brokera który będzie nam rozdzielał połączenia - na server TS1 i TS2 (rezerwowy) jeden "spada" drugi "zyje" - licensing by rozdzielać tcal-e
Skomentował : @ TRENER ALTKOM AKADEMII ,26.02.2015