Kategorie szkoleń | Egzaminy | Kontakt
  • 2
  • 0
  • 887

Witam, na szkoleniu z WordPressa korzystaliśmy ze środowiska XAMPP. Projekt zakończył się:

  1. eksportem bazy SQL (u mnie techkom)
  2. kopią folderu htdocs\techkom

Próbuję przywrócić stworzony projekt do XAMPP na swoim komputerze. I tak:

  1. założyłem w XAMPP usera - taki sam jak na szkoleniu
  2. utworzyłem bazę o nazwie techkom
  3. zaimportowałem do niej plik techkom.sql
  4. skopiowałem do htdocs folder techkom z zawartością WordPressa

Przy wywołaniu w przeglądarce:

http://localhost/techkom/ dostaje info  błąd łączenia się z bazą danych. Co pominąłem w tym procesie?

 

I drugie pytanie:

Jak wygląda procedura eksportu projektu WordPressa z XAMPP na serwer dostawcy hostingu (u dostawcy jest instalator WordPressa)?

Piotr_Korta
  • Zapytał
  • @ Piotr_Korta | 27.11.2014
    • 10
    • 0
    • 3

Odpowiedzi (2)

  • 0

Błąd może być spowodowany niepoprawnym logowaniem albo błędem w konfiguracji WordPressa. Może też chodzić o to, że eksport bazy danych MySQL-a nie zapisuje haseł użytkownika.

Zakładam, że utworzyłeś użytkownika bazy danych, nadałeś mu hasło i uprawnienia do bazy danych. Do sprawdzenia jest plik wp-config.php znajdujący się w katalogu głównym instalacji WordPressa, a w szczególności te linie:

 

/** The name of the database for WordPress */
define('DB_NAME', 'nazwa-bazy');

/** MySQL database username */
define('DB_USER', 'nazwa-uzytkownika-do-bazy');

/** MySQL database password */
define('DB_PASSWORD', 'haslo-uzytkownika-bazy');

/** MySQL hostname */
define('DB_HOST', 'nazwa-komputera-na-ktorym-jest-baza');

 

Nazwę bazy, użytkownika i jego hasło już masz. Nazwa komputera powinna być ustawiona na 'localhost', o ile nie zostało to celowo zmienione.

 

Innym sposobem instalacji może być po prostu ściągnięcie świeżej paczki instalacyjnej i przeprowadzenie instalacji krok po kroku w nowym katalogu, co pozwoli zweryfikować ustawienia. Jeśli wprowadzone dane (m.in. użytkownik, hasło, nazwa bazy, serwer bazy) są niepoprawne, to otrzymamy stosowny komunikat od instalatora. Jeśli instalacja się powiedzie, to można przekopiować pliki ("nałożyć" naszą kopię plików na instalację WordPressa - najlepiej, jeśli to ta sama wersja) i zaimportować ponownie dane do bazy, o ile to będzie konieczne. Tutaj uwaga: pliku wp-config.php nie kopiujemy i zostawiamy go w postaci oryginalnej, bo inaczej skasujemy działające ustawienia dostępu do bazy. :-)

 

To jest też po części odpowiedź na drugie Twoje pytanie - dostawca hostingu udostępnia nazwę użytkownika, hasło, nazwę bazy i nazwę serwera (hosta), a przy odrobinie szczęścia oferuje też skrypt instalujący i konfigurujący WordPressa, więc jedyne, co trzeba zrobić, to przekopiować pliki na nowo powstałą instalację oraz zaimportować dane. Tutaj znów uwaga: pliku wp-config.php nie kopiujemy i zostawiamy go w postaci oryginalnej.

Maciej_Krauze
  • Odpowiedział
  • @ Maciej_Krauze | 27.11.2014
    • lider
    • laureat
    • 45
    • 16
    • 58
  • 0

Taki błąd może wyskakiwać również gdy wszystko skonfigurowane jest prawidłowo, a baza danych nie została włączona.

 

Czy uruchomił Pan tę usługę w XAMPP Control Panel?

  • Odpowiedział
  • @ | 03.02.2015
  • TRENER MODERATOR ALTKOM AKADEMII