Kategorie szkoleń | Egzaminy | Kontakt
  • 1
  • 11
  • 60

Chciałbym przenieść swojego Linuksa na inną maszynę (architektura jest taka sama). Przez lata dopieszczałem go w taki sposób, że już nie pamiętam, gdzie co zmieniałem (mam na myśli konfigurację aplikacji, powłoki graficznej, instalację nowych programów etc.). O czym należy pamiętać przy takiej operacji?

Celem jest przeniesienie systemu operacyjnego na nowy sprzęt (oba sprzęty różnią się pod względem konfiguracji hardware'u).

Grzegorz_Chojnowski_
  • Zapytał
  • @ Grzegorz_Chojnowski_ | 02.10.2014
    • lider
    • laureat
    • 40
    • 10
    • 57
Zaloguj się aby zadać pytanie
Pokrewne

Odpowiedź (1)

  • 5

Generalnie problemu nie ma.

Tworzysz partycje na nowym sprzęcie, przenosisz rsyncem katalogi-pamiętając, że domyślnie rsync nie przenosi wszystkich uprawnień- więc musisz wymusić przeniesienie tego, co używasz - acl/xattr/ -http://www.cyberciti.biz/faq/linux-tar-rsync-preserving-acls-selinux-contexts/) , instalujesz bootloader i o ile używane jądro wspiera nowy sprzęt, to wszystko działa. Czasami wymagane jest przegenerowanie initrd, by uwzględniło nowe moduły/zmiany.

Z niuansów:

  • w /etc/udev/rules.d/70-persistent-net.rules masz mac sieciówek. Zapewne się zmieniły, warto więc w pliku zmienić albo plik wykasować.
  • urządzenie blokowe może mieć różną nazwę - hda/sda/vda/cciss/c0d0. Jeżeli na nowym systemie jest inne - trzeba zmienić
  • jeżeli montujemy urządzenia po labelu albo UUID'zie, trzeba nowy label/UUID wstawić do /etc/fstab (ewentualnie ustawić na nowym systemie plików taki UUID/label, jaki był na starym - i tak samo dla swapa)

Z mojej strony - od pewnego czasu odchodzę (poza laptopem) od używania oprogramowania na fizycznym sprzęcie. Użycie jakiejś lekkiej wirtualizacji w stylu LXC powoduje, że uzyskuje się o wiele łatwiejszą możliwość przenoszenia systemu na inny sprzęt - instalujemy po prostu nowy sprzęt, a oprogramowanie przenosimy jako jeden katalog, ewentualnie jeden plik (przy KVM-ie).

Andrzej_Dopierała
  • Odpowiedział
  • @ Andrzej_Dopierała | 02.10.2014
    • lider
    • laureat
    • ekspert
    • 83
    • 65
    • 169
Komentarze