Kategorie szkoleń | Egzaminy | Kontakt
  • 1
  • 9
  • 270

Pytanie dosyć ogólne.

Wiemy, że mamy dostępnych ileś różnych zastosowań wirtualizujących. W samym RedHacie z rozwiązań wykorzystujących KVM-a można użyć chociażby libvirta, można użyć ovirta, można też wreszcie użyć OpenStacka. 

Można też wreszcie użyć innych rozwiązań wirtualizujących, jak chociażby virtualbox, vmware, xen, lżejszych systemów separacji, jak lxc lub openvz.

Czy są jakieś narzędzia/rekomendacje pozwalające wybrać dla konkretnego zastosowania "najoptymalniejsze" rozwiązanie? Czy pozostaje jedynie zdać się na doświadczenie zespołu i analizować przydatność wszystkich dostępnych rozwiązań pozwalających na wirtualizację dla danego projektu?

Idealne byłoby narzędzie, które dla zadanych parametrów (ilość maszyn, ilość i rodzaj fizycznego sprzętu, oprogramowanie) przedstawiłoby rekomendacje opisujące wady i zalety konkretnych rozwiązań, pozwalające uzasadnić biznesowi możliwości danych rozwiązań.

Andrzej_Dopierała
  • Zapytał
  • @ Andrzej_Dopierała | 20.09.2014
    • lider
    • laureat
    • ekspert
    • 83
    • 65
    • 169

Odpowiedź (1)

  • 0

Witam, jakiś rok temu miałem podobny problem, tzn. chciałem wybrać stronę wirtualizacji jaką podąży firma,  w której pracuję.

Niestety narzędzia podobnego do Twojego z opisu nie znalazłem. Gdyby było, byłoby idealnie.:)

Myślę, że przy wyborze wirtualizacji pownieneś wziąć też pod uwagę:

- budżet

- łatwość zarządzania 

- aktualizację systemu wirtualizacyjnego

Na przykład w Xen Serverze, jeżeli nie masz licencji za kilkadziesiąt dolarów, musisz aktualizować, podmieniając pliki, co w produkcji, przy błędzie, może przyprawić o zawał serca; nie wspominając też, że musisz pamiętać, aby licencję darmową, w odpowiednim czasie aktywować, inaczej maszyna nie wstanie po reboocie. Drugi minus Xen-a to problem z dostaniem się do maszyny poprzez XenCenter - jeżeli maszyna nie jest w sieci lokalnej, nie działa terminal.

Ostatecznie poszedłem w KVM z libvirt i jestem bardzo zadowolony, maszyny, jakie posiadam, są zarówno M$ jak i Linux. Środowisko solidne, darmowe, moim zdaniem bardzo wydajne, reboot Linuksa 8 - 10 sek.:)

 

Michał_Kolasa
  • Odpowiedział
  • @ Michał_Kolasa | 21.09.2014
    • 5
    • 0
    • 0