Kategorie szkoleń | Egzaminy | Kontakt
  • 2
  • 2
  • 237

Witam,

widziałem poradnik na Youtube, gdzie było pokazane, jak stworzyć Child Theme, by zmodyfikować nieco oryginalny szablon w celu usunięcia jednego menu.  W katalogu child theme znajdowały się dwa pliki (style.css i header.php) pobrane z oryginalnego motywu, a następnie zmodyfikowane.

Z tego, co znalazłem w Internecie, wynika, że nie należy modyfikować oryginalnego szablonu, a bezpieczniej właśnie Child Theme. Bo szablon, który był wcześniej ręcznie modyfikowany, może się wysypać w przypadku oficjalnej aktualizacji w dashboard (nie pamiętam polskiego odpowiednika).

Zamierzam stworzyć Child Theme motywu Twenty Fourteen. Chcę zmodyfikować stopkę, pozmieniać kolory, tła, czcionki (bez instalowania dodatkowych wtyczek, jakoś wcale nie wydaje się, żeby ułatwiały wprowadzanie zmian), najchętniej jeszcze rozszerzyć obszar, na którym wyświetlany jest tekst na poszczególnych podstronach, bo standardowo w linijce mieści się tam jakieś 8-10 wyrazów i są spore marginesy.

 

Jakie więc pliki powinienem umieścić w moim Child Theme, aby móc wprowadzić powyższe modyfikacje do mojego szablonu?

Paweł_Zacharczuk
  • Zapytał
  • @ Paweł_Zacharczuk | 16.09.2014
    • 12
    • 1
    • 2

Odpowiedzi (2)

  • 9

Witam!

Do Twoich zmian motywu Twenty Fourteen w zasadzie wystarczą dwa pliki w Twoim folderze Child Theme, a mianowicie plik footer.php, aby można było nadpisać (zmodyfikować) stopkę oraz nowy, pusty plik style.css. Plik style.css musi zawierać poprawny nagłówek szablonu, który może wyglądać np. tak:

/*
Theme Name: Nazwa Child Theme
Description: Child Theme of Twenty Fourteen
Author: Web IT Project Konrad Kuźma
Template: twentyfourteen
*/

Tak naprawdę wymagane jest podanie tylko Theme Name (nazwa twojego motywu potomnego) oraz Template (nazwa katalogu), w którym znajduje się motyw nadrzędny, w tym przypadku motywu Twenty Fourteen. Inne elementy są opcjonalne.

Następną rzeczą, jaką musisz zrobić, to zaimportować styl motywu głównego za pomocą jednej linijki kodu:

@import url('../twentyfourteen/style.css');

Po zapisaniu pliku w katalogu Twojego motywu potomnego można już wybrać nasz motyw na stronie zarządzania szablonami (Wygląd -> Motywy) w panelu administracyjnym WordPressa.

Wszystko, co napiszesz w kodzie CSS, w twoim pliku style.css, zostanie nadpisane do motywu głównego. Plikiem style.css motywu potomnego zmienisz kolory, tła, czcionki, szerokość obszaru wyświetlającego tekst i wiele innych elementów motywu głównego.

Mam nadzieję, że pomogłem.

Konrad

 

Konrad_Kuźma
  • Odpowiedział
  • @ Konrad_Kuźma | 13.10.2014
    • 4
    • 2
    • 1
  • 9

Witam,

w folderze  głównym motywu potomnego (tu roboczo Child Theme) warto też umieścić plik o nazwie screenshot.png , który będzie przedstawiał nasz nowy motyw. Plik ten powinien mieć wymiary 300x225 pikseli. Będzie on wyświetlany jako miniaturka naszego motywu w panelu administracyjnym WordPressa.

 

Pozdrawiam,

Renata Opoka-Wójtowicz

  • Odpowiedział
  • @ | 30.10.2014
  • TRENER ALTKOM AKADEMII