Kategorie szkoleń | Egzaminy | Kontakt
  • 1
  • 7
  • 49

Proszę o pomoc w zrozumieniu opuszczania kolejek w N7K.

Oto, co sądzę:

1. Jeśli port jest portem trunk Warstwa 2, 7K będą patrzeć w pole Cos, aby go umieścić w odpowiedniej kolejce, DSCP jest zachowane.

2. Jeśli port jest portem Layer 3, 7K będzie ponownie nadpisywać dscp do Coś na tej tabeli DSCP-cos-map i będzie kolejka na podstawie wartości Cos.

Mam rację czy nie?

Również, gdy próbuję wyświetlić DSCP lub cos-cos-dsco table-mapy w Admin VDC, to mówi "domyślna kopia". Dlaczego nie mogę zobaczyć tych samych tabel, jak w 4506? Skąd mam wiedzieć, które wartości są konwertowane do którego?

Dzięki.

Michał_Czyżewski
  • Zapytał
  • @ Michał_Czyżewski | 24.06.2014
    • lider
    • laureat
    • 15
    • 4
    • 10
Zaloguj się aby zadać pytanie
Pokrewne

Odpowiedź (1)

  • 0

Na urządzeniach Nexus 7000:

Ad.1. Dokładnie tak. Jeżeli na interfejs L2 przychodzą ramki, to umieszczane są w kolejkach w zależności od zawartości pola CoS (Class of Service) ramki, pole DSCP z nagłówka IP (L3) jest ignorowane. Warto dodać, że pole CoS ma 3 bity i jest częścią 802.1Q, a więc nie jest częścią nagłówka Ethernet, tylko taga 802.1Q. W szczególności jeżeli ramki przychodzą na porcie dostępowym, to nie są tagowane (zazwyczaj) i nie mają priorytetu CoS, i nawet gdyby miały DSCP ustawione poprawnie, to i tak nie zostałyby umieszczone w lepszej kolejce.

 

Ad.2. Tak. A dokładnie dzieje się tak: dla trafficu routowanego, wychodzącego przez ten interfejs, pole CoS 802.1Q jest wypełniane 3 najstarszymi bitami pola DSCP z nagłówka IP (czyli IP Precedence). Takie jest standardowe zachowanie, a Nexusy mają trochę inne środowisko CLI niż 4506 i pewne elementy są inaczej rozmieszczone. Możemy to standardowe zachowanie zmodyfikować zmieniając table-map dscp-cos-map-qos i przyporządkowując ją za pomocą nowo utworzonej policy-map. Wtedy nowe niestandardowe wartości zobaczymy w tabeli table-map.

  • Odpowiedział
  • @ | 09.03.2015
  • TRENER ALTKOM AKADEMII