Kategorie szkoleń | Egzaminy | Kontakt
  • 2
  • 4
  • 205

Mam długi tekst, w którym odpowiednie akapity sformatowałem stylami Nagłówek 1 i Nagłówek 2, żeby było łatwo wygenerować spis treści. Mój współpracownik skorygował treść pod względem merytorycznym, ale też, niestety, zmienił w wielu fragmentach formatowanie. Jak wyczyścić to formatowanie nie niszcząc stylów?

Uczestnik szkolenia
  • Zapytał
  • @ Uczestnik szkolenia | 04.06.2014

Odpowiedzi (2)

  • 6

W każdym dokumencie Worda wykorzystywany jest przynajmniej jeden styl: Normalny, który zwykle użytkownicy modyfikują przez formatowanie. Jeśli w swoim tekście miał Pan pozakładane style Nagłówkowe, a styl Normalny zapewne był wszędzie poza Nagłówkami, usunięcie zbędnego formatowania będzie proste.

Polecam dwa skróty klawiaturowe:

Ctrl+spacja usuwa z zaznaczonego tekstu wszystkie formatowania liter robione poza stylami i przywraca formatowania zdefiniowane w stylach,

Ctrl+Q usuwa z zaznaczonego tekstu wszystkie formatowania akapitów i przywraca ustawienia zdefiniowane w stylach.

W kilku ostatnich wersjach Worda (od 2007) można znaleźć na wstążce Narzędzia główne w sekcji Czcionka przycisk z ikonką gumki (wyczyść całe formatowanie). Służy on do czyszczenia wszelkich formatów i do przywracania domyślnych ustawień stylu Normalnego, nawet jeśli w tekście użyty był inny styl. Należy jej więc używać raczej ostrożnie. (Identyczny przycisk jest w MS Outlook).

 

 

  • Odpowiedział
  • @ | 04.06.2014
  • TRENER ALTKOM AKADEMII
  • 0

Witam.

Rozwiązaniem na pozbycie się formatowania może być zapisanie pliku, jako zwykłego tekstu. W tym celu w trakcie zapisywania w oknie dialogowym "Zapisz jako", należy w polu: "Zapisz jako typ:" wskazać pozycję:  "Zwykły tekst". Rozwiązanie to może być szczególnie przydatne dla użytkowników korzystających z wcześniejszych wersji MS Office'a (poniżej wersji 2007), w których wspomniane powyżej narzędzie "gumki" jest niedostępne. Z rozwiązania tego należy jednak korzystać ostrożnie, ponieważ poza utratą formatu tracimy również obrazy i obiekty znajdujące się w pliku.

Pozdrawiam,
Janusz Matyjas.

  • Odpowiedział
  • @ | 23.06.2014
  • TRENER ALTKOM AKADEMII