Kategorie szkoleń | Egzaminy | Kontakt
  • 2
  • 8
  • 159

Korzystam z laptopa Lenovo T410 (RHEL 6.5 zintegrowany Intel, podłączenie przez dsub) oraz dodatkowego monitora. Z racji wykonywanych obowiązków muszę krążyć z laptopem po firmie, co za tym idzie muszę często go odpinać i przypinać. Gdy uruchomię system z podpiętym monitorem - wszystko jest OK. Natomiast ponowne podłączenie powoduje rozjechanie się wszystkich ikon na pulpicie - wyjeżdżają poza obszar pulpitu - muszę wyłączyć paski narzędzi, żeby móc je przesunąć, białe pasy u góry i dołu obu ekranów. Często po podłączeniu zdarza się, że monitor, mimo że ustawiony jako prawy ekran przestawia się na lewą stronę. Restart komputera oczywiście pomaga, ale czy da się to rozwiązać inaczej np. poprzez restart jakiejś usługi?

sajmon
  • Zapytał
  • @ sajmon | 30.05.2014
    • 7
    • 4
    • 15

Odpowiedzi (2)

  • 6

Ja miałem identyczny problem. To nie jest kwestia sprzętu, tak mi się wydaje.

Jako rozwiązanie można w konsoli wpisać restart i wszystko wraca do normy.

Ja miałem, tak jakby, dostępną widoczną jedną tylko 1/5 ekranu na obu monitorach - jeśli mysz przejechała poza ten widoczny ekran, to nie było kontroli.

Problem jest, jak masz po prostu podłączony drugi ekran i opcję pulpitu rozszerzonego, i uruchamiasz system z podpiętymi ekranami.

Adam_Gesing
  • Odpowiedział
  • @ Adam_Gesing | 06.06.2014
    • laureat
    • 15
    • 6
    • 52
  • 0

Problem wynika z tego iż xserver ma jakby dwie rozdzielczości. Wirtualną - będącą często sumą wszystkich podłączonych ekranów, oraz rzeczywiste rozdzielczości podłączonych monitorów. A nie zawsze jest w stanie wyłapać moment odłączenia fizycznego monitorowa od złącza VGA.

Ja (co prawda na Ubuntu) używam skryptu do rozwiązania podobnego problemu:

#!/bin/sh
xrandr --output VGA1 --auto
xrandr --output VGA1 --right-of LVDS1

W dużym skrócie - jak jest podpięty drugi ekran, to ustawia jego parametry na auto i z prawej strony od wbudowanego ekranu laptopa. Jak nie ma, to .. ustawia na auto, tym samym zmniejszając "wirtualny pulpit" do szerokości ekranu laptopa. Jeden problem jaki mam to sytuacja gdzie podłączony monitor ma inną rozdzielczość od poprzednio podłączonego. Ale wtedy wystarczy odpiąć kabelek, uruchomić skrypt (zmniejszający wirtualną rozdzielczość), a następnie podpiąć kabelek i ponownie uruchomić skrypt (który poprawnie ustawi wirtualną rozdzielczość na oba monitory).

Andrzej_Dopierała
  • Odpowiedział
  • @ Andrzej_Dopierała | 20.09.2014
    • lider
    • laureat
    • ekspert
    • 83
    • 65
    • 169