Kategorie szkoleń | Egzaminy | Kontakt
  • 1
  • 6
  • 1.1K

Odpowiedź (1)

  • 3

Witam.

Moja odpowiedź zacznie się od zacytowania typowej odpowiedzi studenta na trudnym egzaminie, która brzmi: "To zależy". ;-)

 

Wszystko zależy od celu, w jakim pliki zapisujemy w TIFF lub PSD. Dla przeciętnego użytkownika te dwa formaty prawie się nie różnią. Obydwa obsługują warstwy, kanały, ścieżki, różne tryby kolorystyczne. Jedyna zauważalna różnica jest taka, że w formacie TIFF czasami potrafią zginąć photoshopowe style warstw, ale z kolei TIFF ma możliwość wykorzystania kompresji plików, której nie ma PSD. TIFF jest bardzo popularnym formatem wymiany projektów graficznych. Jeśli drukarnia nie chce przyjąć pliku PSD, to jest szansa, że przyjmie TIFF-a (albo bezpieczniej: PDF-a).

Jeżeli Pan potrzebuje tylko zachowania warstw w edytowanych zdjęciach i istotny jest dla Pana niezbyt duży rozmiar pliku - wtedy format TIFF całkowicie wystarczy.

Ja osobiście, pracując w Photoshopie, wolę zapisywać pliki w jego rodzimym formacie PSD, który mi daje pewność, że nic z projektu nie "ucieknie". W razie potrzeby eksportu do TIFF-a, korzystam z polecenia Plik --> Zapisz jako, i dalej, w oknie opcji TIFF-a mogę wybierać różne typy i stopnie kompresji:

 

 

Pozdrawiam.
Andrzej.

  • Odpowiedział
  • @ | 04.04.2014
  • TRENER ALTKOM AKADEMII