Udostępnij!
Newsletter NR #8 2021-05-28


Altkom Akademia
Newsletter
 

 

 
1-pozycja

Partnerstwo
W 2017 r. firma analityczno-badawcza Gartner ogłosiła, że zapotrzebowanie na aplikacje będzie rosnąć pięć razy szybciej niż możliwości dostarczania ich przez działy IT, ponieważ liczba wykwalifikowanych programistów nie zwiększa się w wystarczającym tempie.

Kierując się podobnymi wnioskami, firma Forrester wprowadziła w raporcie „New Development Platforms Emerge For Customer-Facing Applications Low-Code Development Platform” pojęcie LCDP – aplikacji niewymagających programistów.

Oczywiście zainteresowanie LCDP przyśpieszył COVID-19. Gartner obecnie ocenia jego wzrost następująco:
Przeczytaj tutaj i tutaj.

Podobnie jak kiedyś Agile, idea LCDP doczekała się Manifestu opublikowanego przez jednego z konkurujących na rynku dostawców. Manifest jest niezwykle pomocny w zrozumieniu samej idei i kluczowy przy nauczaniu takiego tworzenia rozwiązań informatycznych.

Automatyzacja Procesów (RPA) to jeden z istotnych elementów LCDP. Dyrektor generalny Microsoft Satya Nadella już dawno zapowiedział, że jego firma nie pozostanie w tej sprawie obojętna i zdominuje rynek tego typu rozwiązań.

Aby zrealizować ten cel i wzbogacić platformę Power, po prostu przejął jedną z firm rynku RPA. Przeczytaj tutajtutaj.

Świadczy to o ogromnej dynamice tego rynku i słuszności prognoz Gartnera.

Następnie Microsoft otworzył to nowe rozwiązanie możliwie szeroko… (przeczytaj tutajtutaj)

…co natychmiast umiejscowiło platformę Power w gronie liderów rynku.

Czy wobec tego, że większość automatyzowanych w ten sposób procesów dotyczy różnych aplikacji Office, rynek LCDP i RPA został już przez Microsoft definitywnie uporządkowany, czy też pojawi się jeszcze jakiś nowy pretendent?

 
1_2-belka
 

 

 
2-pozycja

Zwinność
Symbolem zwinności w zarządzaniu najdroższymi procesami biznesowymi pozostaje niezmiennie Elon Musk. Pierwotna decyzja o starannym przeglądzie prototypu rakiety Starship 15, pierwszego któremu udało się cało wylądować, została błyskawicznie zamieniona na tańsze i prostsze rozwiązanie dokonania jedynie pobieżnego przeglądu na stanowisku startowym z perspektywą szybkiego ponownego startu.

Jeżeli ta decyzja Muska nie stanie się sztandarowym przykładem podejścia Agile w najtrudniejszej i najbardziej kosztownej dziedzinie inżynierii, to znaczy że metodyka Agile zastygła już w swoich utartych schematach, a nowoczesne zarządzanie potrzebuje zupełnie nowych idei.

Elon Musk postanowił zresztą działać zwinnie także w zupełnie innej sprawie – najpierw wywindował kurs bitcoina ogłaszając akceptację tej kryptowaluty w zakupach Tesli, a następnie stwierdził, że „Kryptowaluta to dobry pomysł na wielu poziomach i uważamy, że ma obiecującą przyszłość, ale nie może się wiązać z tak dużymi kosztami dla środowiska”.

Czy jest możliwe, aby jedna kryptowaluta „zużywała więcej energii niż całe kraje, takie jak Szwecja i Malezja”? Tak, kopacze bitcoinów - jeden z istotnych przykładów powstającej infrastruktury IT typu blockchain - prawdopodobnie zużyli w 2019 r. 50-70 TWh (0,2-0,3% globalnego zużycia energii elektrycznej).

Co wobec tego ze środowiskowymi kosztami Chmury Obliczeniowej i całego Internetu? Czy w trosce o klimat należy ograniczać wyszukiwanie w Google?

W 2030 r. do sieci będzie podłączonych 29,3 mld urządzeń, w porównaniu z 18,4 mld w 2018 r. Każde z nich będzie transmitować ogromne ilości danych rosnące systematycznie wraz z rozdzielczością ich ekranów.

Przeciętny serwis WWW produkuje 4,61 grama CO2 za każdym razem, gdy ktoś przegląda nową stronę. W przypadku witryny, która generuje średnio 10 000 odsłon miesięcznie, oznacza to 553 kg emisji CO2 rocznie. Szacunki dotyczące streamingu bardzo się różnią w zależności od sposobu transmisji (światłowód, 3G, 5G) - Netflix oszacował je średnio na poziomie 100 g CO2 za każdą godzinę oglądania.

Szacunki dotyczące zapotrzebowania na energię Centrów Danych biorące pod uwagę rozwój IoT i załamanie się Prawa Moora przewidują 752 TWh w 2030 r. czyli około 2,13% całkowitego zużycia energii elektrycznej na świecie. A są to tylko szacunki dotyczące samych Centrów Danych i w dodatku nie uwzględniają wzrostu zapotrzebowania na obliczenia związanego z rozwojem Sztucznej Inteligencji.

Ekologia Internetu to nie tylko elektryczność, ale także woda. Centra danych w samych Stanach Zjednoczonych zużywają jej 1,7 miliarda litrów dziennie.

Gdyby każdy dorosły wysyłał codziennie o jedną wiadomość e-mail mniej, Wielka Brytania mogłaby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 16 433 ton - co odpowiada ponad 81 000 lotów z Londynu do Madrytu.

Wobec takich danych najwięksi potentaci Internetu zadeklarowali najbardziej ambitne cele klimatyczne na świecie niezależnie od tego, że już w tej chwili są proporcjonalnie największymi odbiorcami czystej energii.

Oczywiście Greenpeace ma na ten temat własne zdanie…

 
2-belka
 

 

 
3-pozycja

Profesjonalizm
Tym razem o profesjonalizmie w zarządzaniu opisanym przez szefa analiz HR Gartnera.

Może się wydawać, że artykuł „9 trendów, które będą kształtować się w 2021 roku i później” zawiera bardzo daleko idące tezy, niemniej ze względu na autora oraz miejsce publikacji, warto je dobrze przemyśleć.

„Pracodawcy przejdą od zarządzania doświadczeniem zawodowym swoich pracowników do zarządzania i wspierania ich doświadczenia życiowego”.

„Pracownicy w pełni zdalni mają o 5% większe szanse na osiąganie wysokich wyników niż ci, którzy pracują całkowicie w biurze”.

„Elastyczne przestanie być nie tylko miejsce, ale i czas pracy”.

„Nową normą stanie się wspieranie zdrowia psychicznego pracowników”.

„Firmy umieszczają ostatnio w ogłoszeniach o pracę o 33% więcej wymaganych umiejętności niż w 2017 r.”.

 
3-belka
 

 

 

Altkom Akademia od 25 lat jest partnerem w rozwoju organizacji poprzez dostarczanie swoim Klientom najwyższej jakości usług doradczych, szkoleniowych oraz rozwojowych. Oferta Altkom Akademii obejmuje ponad 1000 szkoleń dla użytkowników i profesjonalistów IT, a także szkolenia biznesowe z zakresu zarządzania organizacją, zarządzania projektami i analizy procesów biznesowych.

Copyright © 1992-2020 Altkom Akademia S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone | Infolinia edukacyjna 801 25 85 66