Udostępnij!
Newsletter NR #7 2021-04-21


Altkom Akademia
Newsletter
 

 

 
1-pozycja

Partnerstwo
Tak zasłużona firma jak Adobe jest naszym istotnym partnerem edukacyjnym, ze smutkiem przyjmujemy więc odejście Charlesa "Chucka" Geschke, jednego z założycieli Adobe i twórców standardu PDF.

 
1-belka
 

Mimo tego, że współczesny Internet opiera się coraz bardziej na rozpowszechnianiu obrazów a nie tekstów to roli standardu PDF w rozwoju Sieci i wymiany informacji nie sposób przecenić, mając zarazem nadzieję, że umiejętność oglądania nieprędko zmarginalizuje umiejętność czytania, bo tak się składa, że „PDF będzie z nami, gdy nas już dawno nie będzie”.

 
1_2-belka
 

 

 
2-pozycja

Zwinność
W jednym z najbardziej zasłużonych i renomowanych w historii informatyki czasopism jakim jest Communications of the ACM poruszono temat zagadnień kluczowych dla naszej oferty edukacyjnej i podsumowano je bardzo prostym równaniem - DevOps = Agile + Lean + ITSM.

 
2-belka
 

Aby udowodnić to równanie w artykule przeanalizowano zarobki specjalistów IT na podstawie raportu DICE. Analiza danych pokazuje jak bardzo zyskują oni na wartości, jeśli znają się również na Agile (premia wynagrodzeń 26%), Lean (premia wynagrodzeń 9%) oraz mają umiejętności i wiedzę ITIL (premia płacowa 16%).

DICE jest częścią DHI Group świadczącej usługi rekruterom, konsultantom i firmom wynajmującym specjalistów, a każdy jej doroczny raport zawiera niezwykle interesujące informacje o zależności pozycji zawodowej od znajomości poszczególnych technologii informatycznych.

 
2-belka
 

Najnowszy raport pokazuje między innymi że najbardziej spadają zarobki administratorów baz danych i osób zarządzających IT natomiast najwięcej, bo o kilkanaście procent, zyskują specjaliści Cybersecurity, DevOps i Data Science, ale to nie jedyne z wielu ciekawych informacji wartych dokładnego przestudiowania.

 
2-belka
 

 

 
3-pozycja

Profesjonalizm
Tym razem zastanawiamy się nad istotą profesjonalizmu na podstawie tragicznego ale tym bardziej zawsze aktualnego przykładu. Czy sposób parkowania samochodu może być podstawą do niepokoju w ocenie pracownika? Okazuje się, że tak, na co wskazuje analiza wypadku lotniczego w bazie USAF Fairchild w 1994 roku kiedy to podczas specjalnego pokazu podpułkownik Bud Holland zbyt brawurowo pilotował swój B-52. Dopiero po wypadku przeanalizowano takie pozorne drobiazgi jak nagminne parkowanie przez niego samochodu w zabronionych miejscach. Akceptację takiego działania sklasyfikowano jako „błąd przywództwa” bo zezwolenie na jedno złamanie przyjętych procedur prowadzi nieuchronnie do łamania kolejnych. „Kultura przestrzegania zasad musi być wpajana i stale pielęgnowana, aby zapobiec spirali prowadzącej do katastrofy, takiej jak ta w Bazie Sił Powietrznych Fairchild w czerwcu 1994 r.”. Artykuł jest długi i techniczny, ale warto go przeczytać zwłaszcza w czasach, gdy stawianie na wyobraźnię i samodzielność rzekomo zwalnia liderów z egzekwowania i przestrzegania elementarnych procedur. Niewątpliwie jest to istotny przyczynek do dyskusji o profesjonalizmie i przykład wielokrotnie analizowany w rozważaniach na temat „kultury organizacji”.

 
3-belka
 

 

 

Altkom Akademia od 25 lat jest partnerem w rozwoju organizacji poprzez dostarczanie swoim Klientom najwyższej jakości usług doradczych, szkoleniowych oraz rozwojowych. Oferta Altkom Akademii obejmuje ponad 1000 szkoleń dla użytkowników i profesjonalistów IT, a także szkolenia biznesowe z zakresu zarządzania organizacją, zarządzania projektami i analizy procesów biznesowych.

Copyright © 1992-2020 Altkom Akademia S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone | Infolinia edukacyjna 801 25 85 66