221 artykułów / 85 autorów

- Wyświetleń: 64 views
- Komentarzy: 0
@Altkom Akademia - 21 grudnia 2020
S@motność w sieci – przeglądarki TOR
O współczesnym Internecie da się powiedzieć wszystko poza tym, że jesteśmy w nim anonimowi. Przy każdym naszym ruchu – wpisaniu poszukiwanej frazy w wyszukiwarkę, odwiedzeniu konkretnej witryny, sprawdzeniu skrzynki pocztowej czy wysłaniu wiadomości – sieć gromadzi o nas ogromne ilości danych. Są one wykorzystywane między innymi w celach marketingowych; wszyscy dobrze wiemy, że obecnie wystarczy zaledwie chwilowe zainteresowanie jakimś tematem żeby bardzo szybko zacząć otrzymywać związane z nim reklamy.
- 64 views
- |

- Wyświetleń: 28 views
- Komentarzy: 0
@Altkom Akademia - 15 grudnia 2020
Solidne fundamenty firmowego IT – o produktach IBM
Wśród wielkich i sławnych marek informatycznych, IBM z całą pewnością wysuwa się na pierwszy plan. Amerykańskie przedsiębiorstwo posiada długą i imponującą historię, która sięga początków XX wieku i sprzedaży pierwszych mechanicznych maszyn liczących.
- 28 views
- |

- Wyświetleń: 36 views
- Komentarzy: 0
@Justyna Broniecka - 8 grudnia 2020
Dlaczego potrzebujesz pomocy użytkownika w definiowaniu celów projektu?
Co do zasady, projekt ma wprowadzić zmianę w rzeczywistości biznesowej. Najczęściej potrzeba takiej zmiany jest umotywowana uzasadnieniem biznesowym – firma inwestuje pieniądze w coś, co ma przynieść konkretne korzyści. Każdy projekt powinien brać pod uwagę interesy trzech podstawowych stron, czyli biznesu, użytkownika oraz dostawcy. Jeżeli biznes chce osiągnąć swoje cele, musi spowodować, aby użytkownicy zachowywali się w określony sposób. Żeby to osiągnąć, należy ich spytać, czego potrzebują, tak by przyjęte reakcje były zgodne z dążeniami biznesu. To właśnie dlatego zdefiniowanie potrzeb użytkowników oraz reagowanie na nie często stanowi podstawę sukcesu lub porażki danego projektu.
- 36 views
- |

- Wyświetleń: 253 views
- Komentarzy: 0
@Dominik Węglarz - 1 grudnia 2020
CEH v11. Czym różni się od poprzedniej wersji?
Aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na nowe umiejętności i wiedzę z zakresu cyberbezpieczeństwa, EC-Council zaktualizował niedawno popularne szkolenie Certified Ethical Hacker.
- 253 views
- |

- Wyświetleń: 78 views
- Komentarzy: 0
@Mariusz Giemza - 24 listopada 2020
Azure DevOps – najlepsze narzędzia dla zespołów IT
Wiele firm developerskich i zespołów programistycznych korzysta z metodyki DevOps. Co to tak naprawdę oznacza?
- 78 views
- |

- Wyświetleń: 43 views
- Komentarzy: 0
@Mariusz Giemza - 19 listopada 2020
Azure Security Center – bezpieczeństwo Twojej infrastruktury
Usługa Azure Security Center to ujednolicony system zarządzania bezpieczeństwem infrastruktury. Jego zadaniem jest zwiększanie poziomu bezpieczeństwa centrów danych oraz zapewnienie zaawansowanej ochrony przed zagrożeniami w przypadku obciążeń hybrydowych w chmurze (zarówno na platformie Azure, jak i poza nią) i w środowisku lokalnym.
- 43 views
- |

- Wyświetleń: 127 views
- Komentarzy: 0
@Zdzisław Habasiński - 13 listopada 2020
Analiza biznesowa a szachy
Jedną z zalecanych technik pracy analityka jest wymyślanie metafor. Czasami proszę uczestników szkoleń, aby stworzyli jakąś przenośnię oddającą na przykład całą analizę biznesową. Odpowiedzi bywają różne - niektóre osoby porównują analizę do medycyny. Podobnie jak w lecznictwie, najpierw należy zdiagnozować pacjenta, następnie zaproponować odpowiednią kurację, a później kontrolować, czy przebiega ona zgodnie z oczekiwaniami. Kiedyś zapytałem słuchaczy, czy dostrzegają jakieś podobieństwa pomiędzy analizą a grą w szachy. Nikt ich nie znalazł, tymczasem istnieją przynajmniej dwa.
- 127 views
- |

- Wyświetleń: 129 views
- Komentarzy: 0
@Jarosław Petz - 5 listopada 2020
Nowa ustawa Prawo zamówień publicznych. Co się zmieni?
Każdego roku instytucje publiczne składają w postaci zamówień publicznych (a więc w reżimie ustawy Prawo zamówień publicznych) około 140 tys. zamówień o łącznej wartości niemal 300 mld zł. To olbrzymi rynek, na którym właśnie zbliża się gruntowna zmiana – zupełnie nowa ustawa Prawo zamówień publicznych, która wchodzi w życie 1 stycznia 2021 roku.
- 129 views
- |

- Wyświetleń: 108 views
- Komentarzy: 0
@Mariusz Giemza - 3 listopada 2020
Wdrażanie aplikacji w Azure
W tym artykule pokażę, jak w prosty sposób wdrożyć aplikację w chmurze Microsoft Azure.
- 108 views
- |

- Wyświetleń: 102 views
- Komentarzy: 0
@Paweł Stobiecki - 30 października 2020
Monitorowanie bezpieczeństwa sieci Wi-Fi w swoim otoczeniu przy pomocy Kismet i Raspberry Pi
Poza oczywistą wygodą korzystania, sieci bezprzewodowe posiadają pewną właściwość, która powoduje, że ich bezpieczeństwo może czasem okazać się zagrożone. Tą właściwością jest propagacja fal radiowych, czyli sposób w jaki fale te rozchodzą się w przestrzeni – w tym wypadku po naszym domu lub mieszkaniu.
- 102 views
- |

- Wyświetleń: 29 views
- Komentarzy: 0
@Altkom Akademia - 27 października 2020
Kiedy to my jesteśmy na celowniku. Czym są socjotechniki i jak się przed nimi bronić?
Cyberprzestępczość niejedno ma imię.
- 29 views
- |

- Wyświetleń: 109 views
- Komentarzy: 0
@Marcin Wiktorowicz - 9 października 2020
Czy twórcy WireGuarda przewidzieli lockdown? Jak szybko wdrożyć stabilny i bezpieczny VPN.
Wybuch pandemii koronawirusa zmusił wielu pracowników do pozostania w domach i rozpoczęcia pracy zdalnej. Aby sprostać wszystkim wymogom, przesył danych poprzez publiczną sieć wymagał konfiguracji odpowiedniego zabezpieczenia.
- 109 views
- |

- Wyświetleń: 95 views
- Komentarzy: 0
@Altkom Akademia - 5 października 2020
Bezpieczeństwo w pracy zdalnej
Czy w biurze, czy w domu – bezpieczeństwo zawsze na pierwszym miejscu.
- 95 views
- |

- Wyświetleń: 51 views
- Komentarzy: 0
@Altkom Akademia - 30 września 2020
Zadbaj o linię! Lean Management
Dlaczego potrzebujemy zarządzania? Wytwórczość i produkcja to nie tylko wysiłki ludzkich rąk oraz wspierających je technologii, ale także opracowane metodyki, style i standardy zarządzania, dzięki którym wiadomo w jaki sposób najsprawniej zorganizować pracę tak żeby była możliwie najbardziej wydajna i przynosiła oczekiwane efekty. Od samego początku rewolucji przemysłowej wymyślano i wdrażano w życie kolejne koncepcje, […]
- 51 views
- |

- Wyświetleń: 75 views
- Komentarzy: 0
@Mariusz Giemza - 24 września 2020
Microsoft Azure w trzecim kwartale 2020 roku – nowości
Tak jak pod koniec każdego kwartału, chciałbym podzielić się z Państwem najciekawszymi nowościami w publicznej chmurze Microsoft. Oto co wybrałem tym razem:
- 75 views
- |

- Wyświetleń: 75 views
- Komentarzy: 0
@Justyna Broniecka - 9 września 2020
Jak ustalić wspólną wizję projektu?
Nie jest tajemnicą, że zdecydowana większość prowadzonych w Polsce projektów kończy się po upływie zaplanowanego czasu i przekracza ustalony budżet, a zamawiający często nie do końca są zadowoleni z osiągniętego rezultatu. Z mojego doświadczenia w pracy projektowej wynika, że w wielu wypadkach klienci nie poświęcają wystarczająco dużo czasu na dokładne wyjaśnienie dostawcy, co tak naprawdę chcieliby otrzymać oraz na przedstawienie własnej wizji projektu. Z kolei dostawca zazwyczaj nie próbuje skłonić zamawiającego do rzeczowej odpowiedzi na pytania i omówienia oczekiwanego zakresu.
- 75 views
- |

- Wyświetleń: 60 views
- Komentarzy: 0
@ - 31 sierpnia 2020
Trzeba się jakoś dogadać. Negocjacje.
Życie jest sztuką godzenia sprzecznych interesów oraz znajdowania punktów wspólnych, które chociaż w części mogą pogodzić dążące do odmiennych celów strony. Każdy może przywołać wiele przykładów ze swoich własnych, osobistych doświadczeń, które potwierdzą poprzednie zdanie. Skomplikowaną grę „o swoje”, ale także wsłuchiwanie się w głos drugiej osoby, podejmujemy przecież nawet w całkowicie prywatnych relacjach z bliskimi ludźmi. W sferze publicznej, a biznesie zwłaszcza, dzieje się identycznie. Stosowaną od wieków techniką komunikacyjną, która pozwala zmierzać do satysfakcjonującego porozumienia, są negocjacje – wbrew pozorom, ich skuteczne i zręczne prowadzenie wcale nie jest proste i trzeba się go najpierw nauczyć. W tym tekście przedstawimy kilka podstawowych faktów na temat negocjacji, tego jak je przeprowadzać oraz kiedy warto to robić.
- 60 views
- |

- Wyświetleń: 75 views
- Komentarzy: 0
@dr Michał Szypniewski - 24 sierpnia 2020
Udzielanie urlopów wypoczynkowych w okresie pandemii
Nawet w zwyczajnych okolicznościach, udzielanie urlopów wypoczynkowych wiąże się z licznymi wątpliwościami prawnymi. Pandemia SARS-CoV-2 jedynie spotęgowała istniejące wcześniej trudności. W wyniku zmian w ramach „Tarczy Antykryzysowej 4.0”, pracodawca może jednostronnie skierować pracownika na 30 dni zaległego urlopu wypoczynkowego. Zmiany te są zatem niezwykle istotne dla wszystkich osób odpowiedzialnych w strukturze firmy za udzielanie urlopów wypoczynkowych, w tym w szczególności dla HR Business Partnerów, przełożonych, menedżerów i liderów zespołów.
- 75 views
- |

- Wyświetleń: 174 views
- Komentarzy: 0
@Justyna Broniecka - 18 sierpnia 2020
Struktura zespołu projektowego wg PRINCE2®
Wiele projektów realizuje się obecnie w strukturach macierzowych - członkowie zespołów dzielą swój czas pomiędzy pracę operacyjną oraz projektową, co stosunkowo często prowadzi do kłopotów z zarządzaniem współdzielonymi zasobami. Aby móc uporządkować ten istotny temat, należy zacząć od struktury zespołu, czyli jasnego podziału ról i obowiązków w projekcie. Dzisiaj opowiemy jak do tego zagadnienia podchodzi metodyka PRINCE2®.
- 174 views
- |

- Wyświetleń: 63 views
- Komentarzy: 0
@Altkom Akademia - 13 sierpnia 2020
Humanista nie musi bać się liczb! Finanse dla niefinansistów
Zwykle już na etapie szkoły podstawowej albo średniej ludzie dzielą się na dwie zasadnicze kategorie jeśli chodzi o szczególne zdolności, potencjał intelektualny i preferowane zajęcia – tak zwanych humanistów i umysły ścisłe. Pierwsi najlepiej odnajdują się w nieszablonowym i twórczym myśleniu, drudzy natomiast świetnie czują się wśród liczb, konkretnych danych i logicznie spójnych zagadnień. Te różne predyspozycje mają później przełożenie na losy zawodowe, a także podział pracy w ramach jednej organizacji. Każdy zajmuje się swoją działką i na co dzień nie musi przejmować się tym co słychać u odpowiedzialnego za inny obszar kolegi z drugiego działu. Co jednak kiedy w pewnych okolicznościach pojawiają się tematy wspólne dla obu grup? Obie strony muszą ze sobą współpracować, ale działania, które trzeba podjąć dla jednej z nich okazują się zbyt humanistyczne albo ścisłe i zwyczajnie zaczyna jej brakować kompetencji?
- 63 views
- |