Webinaria: Kompetencje menedzerskie i rozwoj osobisty | Zarzadzanie zespolem91 | Zwinne zarzadzanie | Agile | Scrum 2

Tablica Kanban – podstawowe narzędzie do codziennej organizacji pracy w projektach zwinnych

Udostępnij!

TRANSKRYPCJA:

 Justyna Broniecka:

Cześć, nazywam się Justyna Broniecka i jestem jednym z trenerów Altkom Akademii. Prowadzę szkolenia zarówno z metodyk zwinnych, jak i tradycyjnych. Dzisiaj chcę Wam opowiedzieć o niezwykle w ostatnim czasie modnym narzędziu jakim jest tablica Kanbana.

Narzędzie to powstało w firmie Toyota; jak wiemy, jest to jeden z liderów optymalizacji, uszczuplania zarządzania i między innymi tam tablica Kanbana została wykorzystana, spisana, a dzisiaj na świecie cały czas zbiera swoje żniwa i zespoły bardzo chętnie z niej korzystają. Tablica Kanbana w projektach zwinnych wykorzystywana jest do codziennej organizacji i kontroli pracy zespołów wytwórczych; nazywają się one zespołami rozwoju, rozwiązania, czyli tam będziemy mieli chociażby deweloperów, testerów, analityków biznesowych, czy przedstawiciela biznesu aż w końcu ktoś tym liderem musi zarządzać, czyli najczęściej jest tam również lider.

No i tak naprawdę czym ta tablica jest? Wydawać by się mogło, że jest to narzędzie niezwykle proste, natomiast faktem jest, że to narzędzie powoduje, że praca zespołu jest zorganizowana, zwizualizowana i zespół wie o co chodzi. Zacznijmy od tego, że w projektach zwinnych zespół odpowiada za realizację lub nierealizację danych wymagań; nie mamy tam odpowiedzialności osobowej tylko mamy odpowiedzialność zespołu. No i tablica Kanbana zakłada, że wszystkie zadania są pogrupowane na trzy kolumienki.

W pierwszej kolumnie mamy zadania nowe bądź też zadania, które czekają na realizację; w drugiej kolumnie są zadania, które aktualnie są w trakcie realizacji i w trzeciej są zadania zrobione. Pamiętajcie, że w metodykach zwinnych każde zadanie ma również swój priorytet więc bardzo często dzielimy to albo na jakieś grupy zadań. Akurat tutaj mamy grupy typu „Funkcjonalność”, „Konfiguracja”, „Procedura”, „Wsparcie analityków”, czyli poszczególne grupy zadań mają swoje zadania. Dzięki temu też wiemy, że dana osoba jest w stanie lub nie jest w stanie dane zadanie zrealizować ponieważ może okazać się, że jest świetny w funkcjonalności, ale niekoniecznie umie wesprzeć analityków więc też będzie łatwiej tymi zadaniami zarządzać.

No i zespół codziennie spotyka się na tak zwanych daily-stand upach, czyli zbiórkach, w których to jest informacja jakie zadania są zrealizowane od wczoraj, jakie będę realizować do jutra no i te karteczki się przesuwają. W wielu firmach możecie zobaczyć takie tablice w formie tablic korkowych, takich białych tablic magnesowych i żółte karteczki, słynne żółte karteczki, które po tych tablicach wędrują. Natomiast coraz częściej, z uwagi na to, że projekty zwinne dotyczą projektów informatycznych, szeroko pojętych projektów technologicznych, to bardzo często ludzie chętnie korzystaliby z narzędzi, które są zinformatyzowane; czyli nie tylko biegające kartki po ścianie, ale żeby to gdzieś było zapisane żebyśmy mogli korzystać z jakiegoś narzędzia informatycznego.

Ma to szczególne znaczenie w momencie gdy mamy zespoły rozproszone, które nie mają możliwości codziennie rano stanąć przy tej tablicy i zadeklarować, które zadania zrobiłam, a które zadania będę robił; bo dzięki temu te karteczki się przesuwają. No i takim oprogramowaniem, które pomaga w układaniu projektów zwinnych jest dzisiaj Jira, moim zdaniem jedno z najlepszych narzędzi na rynku. Paweł, który jest trenerem, opowie o tym w jaki sposób taką tablicę zespołu za pomocą Kanbana możecie zrobić w oprogramowaniu i korzystać z niej w formie online.

Paweł Niemyt:

Cześć, nazywam się Paweł Niemyt, jestem trenerem Altkom Akademii, zajmuję się narzędziami wspieającymi w zarządzaniu projektami i chciałbym na przykładzie takiej bardzo znanej aplikacji jaką jest Jira pokazać jak stworzyć taką bardzo prostą tablicę zespołu opartą na metodyce Kanban.

 Zacznijmy od slajdu, który prezentuje co będziemy chcieli zrobić; oczywiście chodzi o to, że podzielimy sobie to na trzy proste epiki, w których to wstawimy jakieś zadania, które będzie należało wykonać. Przechodzimy do naszej Jiry i widzimy tutaj listę projektów dostępnych w naszej organizacji. Otworzymy sobie zupełnie nowy projekt; aplikacja Jira jest bardzo intuicyjna wiec myślę, że nie będzie problemów aby zrozumieć co tu chcemy zrobić. Wybierzemy sobie projekt tak zwanej nowej generacji; w tej chwili mamy właśnie mamy taką nowość za pomocą której możemy tworzyć projekty w nowej wersji, to jest troszkę uproszczone.

Na dzień dobry otworzymy sobie harmonogram, wybieramy sobie szablon na bazie którego robimy, możemy robić harmonogramy za pomocą metodyki Kanban lub Scrum. My wybierzemy sobie Kanban, wprowadzamy sobie nazwę, nazwiemy sobie „nowy projekt Kanban”. Wybieramy sobie poziom dostępny, ja sobie zrobię taki poziom gdzie wszyscy będą mieli dostępność, tu automatycznie pojawia się taki klucz. Klucz jest to wartość unikatowa za pomocą której możemy identyfikować nasze zgłoszenia.

Klikamy „utwórz” i powinien otworzyć się nasz projekt. Domyślnie na naszej tablicy mamy trzy kolumny, tak jak tutaj widzimy; „Nowe”, „W Trakcie”, „Zrobione”, kilka zadań, które będziemy wykonywać. Aby utworzyć zgłoszenie w aplikacji Jira, robi się to bardzo prosto. Możemy klikać w te kolumny „utwórz zgłoszenie”; oczywiście ilość tych kolumn możemy edytować, a jak zobaczymy na innych typach projektów, ta ilość kolumn może być inna, może być ich więcej.

Jeżeli chodzi o stworzenie nowego zgłoszenia, zgłoszenie możemy stworzyć klikając tutaj „utwórz zgłoszenie”; zgłoszenie również możemy stworzyć klikając plus lub wciskając C.  Trzeba tylko uważać z tym C bo jeżeli jakaś inna aplikacja ma przypisany ten skrót no to może nie zadziałać; akurat tu nam bardzo ładnie zadziałało i stworzyło się zgłoszenie. Jak stworzymy zgłoszenie, możemy wybrać jaki to ma być typ zgłoszenia, tu do wyboru mamy co, mamy zadania i epiki.

Czym się to różni? Epik to jest po prostu jakaś większa grupa, kategoria, która może się składać właśnie z iluś tam zadań. Jeżeli mówimy o zadaniu, to stworzymy sobie na początku jakieś zadanie, niech to będzie przygotowanie widoku. Tu możemy sobie oczywiście wypisać osoby, które mają być przypisane do naszego zgłoszenia, możemy siebie wybrać jeżeli właśnie jest taka potzeba, możemy też dołączyć dokumenty, możemy stworzyć jakiś ładny opis, za pomocą którego będzie dużo łatwiej dojść o co tu chodzi.

Jeżeli tworzymy kilka zgłoszeń jedno po drugim, możemy zrobić „utwórz następne”, to okno nam się nie zamknie i będziemy mogli otworzyć kolejne. Jak widzimy, możemy otworzyć kolejne; tu u góry nas poinformowano, że jest stworzone zgłoszenie i można tu już odznaczyć, kliknąć „utwórz” i mamy trzy zgłoszenia. Automatycznie one dodają nam się tutaj do zrobienia. W momencie kiedy zmieniamy i chcemy zmienić ich status, wystarczy te zgłoszenia przesuwać między kolumnami i wtedy one się zmieniają. Klikając w szczegóły tego zgłoszenia, możemy sobie zobaczyć co tu jest do zrobienia, co możemy dalej robić.

Możemy te zgłoszenia łączyć ze sobą, możemy dodawać zgłoszenia podrzędne, czyli tworzyć tak zwane subtaski, czyli podzadania. W tej chwili tu mamy wszystko zrobione za pomocą zadań. Przesuwając odpowiednio zadania na odpowiednie pola, porządkujemy nasze zadania; czyli, jak widzimy, cały nasz zespół, który tutaj jest, będzie dodany do naszego harmonogramu, w tej chwili jest tylko jedna osoba, tu możemy dodawać kolejne, jak będziemy to sobie wyszukujemy, skąd tam wybieramy i będziemy mogli wtedy, cały nasz zespół będzie widział tę tablicę, może przydzielać do zadań, możemy również to robić i w zależności od tego czy wykonamy zadanie czy nie, możemy odpowiednio to ustawić.