Webinaria: Zwinne zarzadzanie

Story Mapa – narzędzie do porządkowania wymagań w projektach zwinnych

Udostępnij!

            TRANSKRYPCJA

Justyna Broniecka:

Cześć, nazywam się Justyna Broniecka i jestem jednym z trenerów Altkom Akademii. Prowadzę szkolenia zarówno z metodyk zwinnych, jak i metodyk tradycyjnych. Dzisiaj pora aby przyjrzeć się Story Mapie.

 

Story Mapa, czyli mapa historyjek, bardzo modne i użyteczne narzędzie w metodykach zwinnych, szczególnie w Agile. No i teraz czym właściwie jest ta Story Mapa i do czego ją używać? Jesteśmy na początku projektu no i zwykle jest tak, że biznes ma jakieś swoje bardzo duże wymagania. W przypadku tego konkretnego przykładu załóżmy, że chcemy już wykończyć i oddać do realizacji, czy też już do użytkowania, hotel.

 

Hotel już stoi jako budynek, jest gotowy, odebrany, natomiast okazuje się, że nie wszystkie drobne wyposażenia w pokojach są dostępne, nie wiadomo co z restauracją, jak mają być obsługiwane płatności i jak ma być realizowana usługa sprzątania. No i właśnie to są te epiki, czyli bardzo duże zbiory historyjek. Klienci mówią nam, że chcą żebyśmy zrealizowali wszystkie zadania związane z zapewnieniem pokojów, posiłku, żeby to wszystko miało ręce i nogi w formie płatności i żeby pokoje były sprzątane. Takie epiki są zwykle ustalane na samiutkim początku projektu no i potem zgodnie z metodykami zwinnymi te duże wymagania dzielimy na mniejsze, mniejsze  i jeszcze mniejsze.

 

No i w takim momencie dochodzimy do naszej linii zielonych historyjek – to są historyjki, które są jakby podzielone, typu zapewnić pokój, czyli pokój ma być w pełni wyposażony, pod wyposażeniem mamy na myśli, że mamy tam, nie wiem, wannę, telewizor, suszarkę, jakieś meble i na przykład mają być klucze, co nie jest takie oczywiste, że ma być jakiś zamek. No i teraz znowu – żeby to wszystko miało ręce i nogi to na poziomie Timeboxów bądź sprintów, w zależności od tego w jakiej metodyce będziemy, mamy tak zwane szczegółowe historyjki użytkownika.

 

Zwróćcie uwagę, że te szczegółowe historyjki mają trzy poziomy, oddzielone białymi liniami. Oczywiście mamy tutaj na myśli priorytetyzację. Te, które są najwyżej są to historyjki najbardziej wymagane, czyli najbardziej mają priorytet „must”, te środkowe to są priorytety „should” i te na samym dole to są priorytety „could”. No i dokładnie to samo dzieje się z pozostałymi epikami. Zapewnienia posiłków, płatności i sprzątania, czyli dzielimy to na mniejsze i jeszcze mniejsze historie.

 

No i mogłoby się wydawać, że taka Story Mapa to zwykła historia karteczkowa, że można się tym pobawić na ścianie; oczywiście, że można, wiele firm korzysta ze ściany, korzysta z jakichś tablic, mają nawet swoje jakieś tam specjalne karteczki pokolorowane, natomiast faktem jest, że dzisiaj pracujemy coraz częściej w zespołach rozproszonych i chętnie korzystamy z oprogramowania. Takim słynnym oprogramowaniem do metodyk zwinnych jest Jira.

 

W Jirze możecie taką mapę historyjek zrobić online i dzięki temu bez względu na to kto z jakiego miejsca pracuje, to może z tej mapy korzystać. Co więcej, pewnie łatwiej jest nanosić zmiany na taką mapę, łatwiej jest archiwizować poszczególne wersje bo w przypadku biegających karteczek po ścianie jest to zdecydowanie trudniejsze. No i przechodzimy do momentu kiedy Paweł, który jest trenerem Jiry pokaże jak taką Story Mapę można zrealizować w ramach informatycznego rozwiązania, jakim jest Jira.

 

Paweł Niemyt:

Cześć, nazywam się Paweł Niemyt, jestem trenerem Altkom Akademii. Zajmuję się narzędziami wspierającymi zarządzanie projektami; w tym krótkim filmiku chciałbym pokazać jak za pomocą aplikacji Jira możemy przedstawić tak zwane Story Mapy, czyli mapy historyjek no i jak to wygląda w aplikacji Jira.

 

Jira jest jednym z najbardziej popularnych narzędzi do zarządzania projektami zwinnymi, jeżeli chodzi w ogóle o zarządzanie projektami informatycznymi, tworzenie oprogramowania – lider rynku. Jest to aplikacja bardzo intuicyjna no i właśnie chciałbym pokazać jak to o czym mówiła koleżanka we wstępie można zaprezentować w aplikacji Jira.

 

Po zalogowaniu mamy tutaj listę projektów, które są u nas do wykonania, które są w trakcie, które jeszcze się nie rozpoczęły, które może już się zakończyły. Story Mapy pokażemy na przykładzie takiego projektu „webinaria”, który już został otworzony. Jak sobie klikniemy w nasz projekt, pokażą nam się szczegóły tego projektu, które tutaj widzimy. Na początku mamy tak zwaną tablicę naszego projektu i Backlog, czyli nasze zgłoszenia, zadania w Jirze, zadania i zgłoszenia.

 

Mamy listę tych zgłoszeń, które mamy do wykonania. Tu akurat jest to zrobione na bazie metodyki Scrum, czyli mamy sprinty no i mamy listę zadań do wykonania, niektóre już są w trakcie, niektóre już są wykonane. Mamy tu jeden aktywny sprint no i to jest ta lista zadań. Jeżeli chodzi o ikonki, w zależności od tego jaką mam ikonkę jedne oznaczają Story, czyli nasze takie historyjki właśnie, inne są zadaniami; zadania często są częścią Story, a tę całość możemy umieszczać w tak zwanych epikach.

 

Epik jaki mamy to jest na przykład Excel i SQL, które są jakąś większą grupą zadań, które mamy wykonać. Jak sobie klikniemy tutaj z lewej strony w epik, możemy sobie zobaczyć, że pod SQL-em są tu dwa zgłoszenia, czyli takie mamy zadania; jeżeli chodzi o Excela, trzy. Mamy jeszcze film dotyczący analizy danych; tu jakbyśmy sobie wybrali, to się okazuje, że żadnych zgłoszeń nie ma. No i teraz tak, co możemy zrobić?

 

Możemy sobie dodać tutaj zgłoszenia od razu, bezpośrednio do tego naszego epika, wyczyścimy sobie wszystkie filtry żeby to wszystko widzieć i tu mamy na przykład jakieś zgłoszenia, które by do tego pasowały. I teraz tak – które to by były? Na przykład Excel BI, czyli szkolenie z Excela, to jest projekt filmiku, który byśmy nagrywali. I teraz jeżeli chcemy przypisać do jakiegoś epiku, robi się to bardzo prosto. Wystarczy sobie przysunąć i upuścić w odpowiednim miejscu.

 

Automatycznie, widzimy, dopisuje się to do naszego zgłoszenia, możemy sobie tutaj wrzucić, mamy kolejne, tak samo można sobie wrzucić. Na SQL na przykład byśmy wrzucili sobie do szkoleń SQL-owych i teraz wszystkie mamy ładnie pogrupowane po epikach, które byśmy chcieli. A jak teraz przejdziemy na przykład do naszego bieżącego sprintu, w którym są umieszczone te zadania, to w sprintach też będziemy mieć informacje do jakiego epika te story, te zadania, należą, a to co tu widzimy, to mamy właśnie zadania, które są podzadaniami innego zadania.

 

No i jak sobie wejdziemy w takie zadanie to też widzimy, że to Excel sprint, mamy wizualizację, a jak wrócimy do Backlogu, to okaże się, jak sobie tu wybierzemy, że mamy takie zadanie jak Excel BI 1 i ono składa się z dwóch podzadań. No i tutaj stworzymy sobie taki dodatkowy poziom, tak jak to widzieliśmy na Story Mapie. Czyli mamy epiki, jakieś historie i podzadania, z których składa się taka historia. W bieżącym sprincie mamy po prostu listę zadań, która jest do wykonania i użytkownicy jeżeli tylko te zadania wykonują, mogą te zadania przesuwać.

 

W momencie kiedy przerzucam je do publikacji, tutaj, automatycznie zadanie zostało wykonane i są odhaczone jako zrobione. Każdy z tych poziomów, z tego workflow, ma odpowiednie ustawienia, które oznaczają wykonanie zadania, to już widzimy, że to są zadania z grupy Excel BI.  Możemy też cofnąć, możemy przesuwać, jak nam się podoba. Tu mamy inne zgłoszenie teraz. Czyli mamy tę naszą Story Mapę, możemy rozpisać. W Backlogu mamy listę zadań, tak jak wspomniałem, do wykonania, to są aktualne.

 

Można zadania przerzucać, czyli może być tak, że w czasie nawet trwającego sprintu można zadanie wrzucić do bieżącego sprintu, ale zawsze tutaj będzie informacja, że przerzucasz te zadania do bieżącego sprintu, w którym był jakiś określony czas trwania tego sprintu. Oznacza to, że dodanie tego zadania może spowodować, że się ze wszystkim nie wyrobimy. Jeżeli na to się godzimy i potwierdzimy, jak widzimy bez żadnego problemu można to zadanie wyrzucić i w bieżącym sprincie będziemy też to widzieć.

 

No i odwrotnie – jeżeli jednak twierdzimy, że jakiegoś zadania nie będziemy teraz wykonywać, że na przykład Excel średniozaawansowany, mogę je sobie przerzucić do Backlogu i wyrzucam je z tego. I już, Excel średniozaawansowany. Możemy tworzyć naprawdę bardzo rozbudowane te zgłoszenia w każdym momencie. Wszystkie te informacje, które dodajemy możemy sobie w bardzo fajny sposób raportować za pomocą przeróżnych raportów.

 

Możemy potem, jeżeli oczywiście ten sprint dobiegnie końca, zatrzymać go, zamknąć, zrobić analizę, wyciągnąć raporty, informacje. Tu mamy podsumowanie naszych zgłoszeń jakie mamy, czyli które są już wykonane, które ukończone, to jest wszystko jak sobie tylko wybierzemy, klikniemy, jak sobie zobaczymy jakie to są. Dziękuję za uwagę.