Webinaria: Biurowe narzedzia informatyczne | Narzedzia business intelligence

Power BI Desktop – Wykres „wstęga”

Udostępnij!

TRANSKRYPCJA

Witam Państwa, dzisiaj bardzo krótki temat. Chciałbym zrobić taki nietypowy, można powiedzieć, wykres, rzadko używany, a z drugiej strony bardzo fajny. Na początku zabiorę się za pobieranie danych więc pobiorę sobie dane sprzedażowe.

Jest to wykres typu „wstęga”. On się idealnie wręcz nadaje do obserwowania wszelkiego rodzaju zmian w czasie tak więc tutaj akurat my sobie pobierzemy dane sprzedażowe, one są bardzo ładne, oczyszczone więc nie musimy tak naprawdę nic więcej z nimi robić i będziemy wizualizować wartość sprzedaży spedytorów w czasie, czyli w każdym roku będziemy chcieli zwizualizować wartość sprzedaży dla każdego spedytora.

Zaczniemy sobie standardowo od stworzenia nowej, drobnej miary, takiej podsumowującej naszą wartość więc udamy się do paska. Wiemy, że będzie to wartość „Suma”, szybka, prosta formuła, która nam podsumuje tę wartość i już jesteśmy gotowi do tworzenia wizualizacji. Więc na początku możemy wybrać nasz wykres typu wstążkowego, jakoś tak mam wrażenie, że on jest mocno niedoceniany i za mało używany więc dlatego chciałbym go tutaj zademonstrować; powiększymy go sobie i pokażemy, że będziemy pracować na początek na naszej wartości „Suma” więc dorzucimy ją jako wartość naszego wykresu.

Jako oś dorzucimy sobie datę, natomiast w ramach tej daty potrzebny jest nam tylko rok i on nam domyślnie już wybrał tę najbardziej ogólną informację, ale, co uczyni ten wykres ciekawym, to legenda, która pozwoli nam podzielić tę sprzedaż, te obroty, per spedytor. Więc wybierzemy sobie spedytora i dorzucimy go do legendy. Co takiego fajnego jest w tym wykresie i jak go interpretować?

Im wyżej jest wartość na danym słupku, tym jest ona wyższa, więc te górne wartości zawsze są najwyższe, te dolne są najniższe i tu możemy prześledzić losy trzech naszych spedytorów, poczynając od United Parcel, który dominował przez pierwsze trzy lata, później spadł na drugą pozycję, ale z powrotem wrócił na numer 1 w roku 2018, czy chociażby Federal Shipping, które, startując z miejsca drugiego, tak naprawdę zamieniało się ze Speedy Express miejscami w kolejnych latach po to żeby zająć najlepsze miejsce w roku 2017 i znowu spaść na drugie miejsce w  roku kolejnym. Więc dosłownie w ciągu kilku sekund możemy zrobić bardzo przejrzysty i łatwy w interpretacji wykres. To wszystko na dziś, zapraszam na kolejne filmy.

Oto prezentacja nietypowego i jednocześnie bardzo praktycznego wykresu, który sprawdzi się doskonale w przypadku wzajemnego porównywania wyników przy częstej ich zmienności. Nadaje się doskonale, gdy w grę wchodzi niewielka liczba elementów i konieczność śledzenia zmian w czasie.