Webinaria: Systemy serwerowe | Enterprise linux server | Systemy enterprise linux

Podcast #1 Enterprise Linux

Udostępnij!

Rozmawiają Dariusz Korzun i Piotr Wolny

DK: Dzień dobry, witam na spotkaniu poświęconym Enterprise Linux i nowej ofercie Altkom Akademii. Zaprosiłem dzisiaj na spotkanie Piotrka Wolnego – trenera wiodącego odpowiedzialnego za szkolenia open source w Altkom Akademii. Witam Cię, Piotrku.

PW: Dzień Dobry.

DK: Pierwsze, najważniejsze pytanie zanim dojdziemy do sedna tego spotkania – Linux czy Windows? Tutaj możemy obstawiać; ja się wywodzę z Windowsów, tym się też zajmowałem przez lata, Ty zajmujesz się i zajmowałeś zapewne głównie Linuxem.

PW: Tak, zgadza się, ale na pytanie Windows czy Linux najlepsza odpowiedź jest taka: obydwa. Te systemy mogą ze sobą współdziałać, każdy ma swoje zalety i wady. Większość firm stara się łączyć jedne i drugie ponieważ dla każdego znajdą się dobre zastosowania.

DK: Super, brzmi świetnie. W przypadku Microsoftu większość wersji oprogramowania serwerowego, która jest produkowana na rynek i wykorzystywana w firmach, ma swoje wersje funkcjonalności; wersję standardową, Data Center i parę innych. Czy w przypadku Linuxa istnieje tylko jeden Linux czy jest ich wiele?

PW: W przypadku Linuxa na rynku mamy bardzo wiele tak zwanych dystrybucji. One się różnią wieloma rzeczami technicznymi, jednak w tych dużych, nazwijmy to przemysłowych czy enterprise’owych środowiskach, zdecydowanie najpopularniejszą dystrybucją Linuxa jest Red Hat Enterprise Linux bądź jego darmowy odpowiednik czyli CentOS, zwany też Centosem. Obydwa te Linuxy bywają wspólnie nazywane Enterprise Linux.

DK: Czy one się między sobą różnią czy nie?

PW: Red Hat Enterprise Linux i CentOS są oparte na tym samym kodzie źródłowym. Jeśli pominiemy kolor pulpitu i logo, one technicznie się nie różnią, natomiast różnią się poziomem wsparcia, który można dokupić do jednego i do drugiego. Red Hat Enterprise Linux jest generalnie dystrybucją przeznaczoną dla tych firm i instytucji, które chcą bądź muszą wykupić zewnętrzne wsparcie dla swoich systemów. CentOS jest bardziej pomyślany o tych firmach i instytucjach, które nie chcą bądź nie muszą posiadać zewnętrznego wsparcia i mają na przykład na tyle przeszkolonych pracowników, że czują się pewnie.

DK: A gdybym wybrał taką opcję, zrobił następującą rzecz – zainstalował CentOS u siebie w firmie i poprosił kolegę, który w swojej firmie pracuje na Red Hat Enterprise Linux, to czy on będzie się w stanie odnaleźć w CentOS-ie czy nie?

PW: Tak, będzie w stanie się odnaleźć – będzie mu bardzo trudno odnaleźć różnice pomiędzy jednym a drugim systemem. Te systemy są oparte na tym samym kodzie, na tych samych programach.

DK: Rozumiem. I w drugą stronę tak samo?

PW: I w drugą stronę tak samo. Mało tego; da się nawet zrobić coś w rodzaju konwersji działającego systemu pomiędzy CentOS-a na Red Hata bądź w drugą stronę. To jest wymagane w sytuacji kiedy mamy system za który nie płacimy i chcielibyśmy go objąć płatnym wsparciem. Wtedy można go „zamienić”. To nie wymaga reinstalacji; to jest tak naprawdę kilka komend do wydania i nasz CentOS staje się Red Hatem. Możliwa jest też oczywiście odwrotna operacja czyli zamiana Red Hat Enterprise Linuxa w dystrybucję CentOS.

DK: Ja to pytanie zadałem podchwytliwie – dlatego, że zauważyłem, że zmieniła się oferta szkoleń w zakresie Linuxa i open source’a w Altkom Akademii i nie ma już Red Hata.

PW: Tak, po tych zmianach finansowo-organizacyjnych, które nastąpiły, po tak zwanym przejęciu Red Hata przez firmę IBM, nie ma już Red Hata w Altkom Akademii. Poziom cen został podniesiony tak drastycznie, że nie było to do zaakceptowania ani dla Altkom Akademii ani dla naszych klientów. Dlatego postanowiliśmy zaoferować takie same merytoryczne szkolenia, jednak już…

DK: Do tego chciałbym przejść za chwilę. Jeśli nie mamy w ofercie szkoleń z Red Hata, to wszystkie osoby, które pracują na środowisku red hatowym, jeśli przyjdą na szkolenia robione u nas na środowisku CentOS, to właściwie, po przejściu tych szkoleń, mogłyby wszystkie te operacje wykonywać u siebie w firmie gdzie mają Red Hata, tak?

PW: Jak najbardziej, bez żadnych różnic, bez odnotowania żadnych zmian.

DK: Brzmi to świetnie. Proszę, powiedz mi – przeszedłem szkolenie red hatowe, teraz prowadzę szkolenie CentOS, Altkom Akademia zrobiła te szkolenia, jest ich wiele, będziemy jeszcze o nich mówili. Jakie właściwie są różnice?

PW: To są szkolenia autorskie, przygotowane od początku przez nas. Te szkolenia troszkę różnią się podejściem. U nas każdy temat, każde laboratorium, zaczynamy od pustego, gołego, że tak powiem, systemu w minimalnej instalacji. Wszystko czego się uczymy na tych szkoleniach, każdy uczestnik musi samodzielnie zainstalować, przygotować od zera, od początku, od minimalnej instalacji. Nie posiadamy takich gotowych skryptów przygotowujących jakieś laboratoria tylko każdy „lab” zaczynamy od pustego systemu.

DK: I tak sobie myślę – czy to dobrze czy źle? Wydawało mi się, że łatwiej jest przyjść na gotowe i potem coś zrobić niż zacząć od początku…

PW: Tak, dokładnie – jak wszystko, ma to swoje plusy i minusy. Więcej pracy będzie pewnie na szkoleniu, ale z drugiej strony jak po szkoleniu wrócimy do prawdziwej pracy, do firmy, tam nie będzie żadnych skryptów przygotowujących laboratoria, tam będziemy postawieni w sytuacji kiedy musimy jakieś środowisko przygotować.

DK: Przechodzę od początku instalację Linuxa, buduję sobie środowisko.

PW: Tak, trzeba będzie budować po kolei wszystkie elementy, których się uczymy samodzielnie. Nasze podejście jest bardzo warsztatowe; posiadamy materiały w postaci slajdów czy innych pomocników, ale gro czasu spędzamy na prawdziwym, żywym, prostym systemie, dokładnie takim jaki później znajdziemy poza szkoleniem u siebie w firmie.

DK: Słyszałem jeszcze o środowisku na którym mogę pracować po szkoleniu. Czy możesz powiedzieć coś więcej?

PW: Na szkoleniu i jeszcze po szkoleniu dodajemy jeszcze dostęp do takiego systemu dostępnego w naszej chmurze, jest więc jeszcze czas po szkoleniu na zrobienie ponownie tych wszystkich ćwiczeń, które robiło się na nim.

DK: Czyli będę mógł z domu lub z firmy połączyć się z tym środowiskiem i to będzie to samo środowisko na którym będę mógł wykonać operacje, których nauczyłem się wcześniej, tak?

PW: Dokładnie. To jest środowisko takie samo, w ten sam sposób przygotowane jak na to na którym się pracuje przez cały tydzień. Jest dostępne przez jakiś czas po szkoleniu.

DK: Mam środowisko, zdecydowałem się na szkolenie na CentOS – rozumiem, że nie ma dużego problemu, uczę się na CentOS-ie, mogę iść pracować na środowisku red hatowym, wracam do domu, mam jeszcze jakiś czas, testuję sobie różne rzeczy, wykonuję różne operacje; i teraz, powiedz mi proszę, czy wykonujesz te operacje na środowisku CentOS-owym? Gdybym chciał jednak podejść do egzaminu i zdać egzamin, który będzie pokazywał, że mam wystarczającą wiedzę do tego żeby otrzymać certyfikat, to czy będę w stanie to zrobić po tym szkoleniu?

PW: Jak najbardziej. Nasze szkolenia nie są takie same jak szkolenia autoryzowane, ale to są szkolenia, które pokrywają ten sam zakres, uczymy tego samego co na szkoleniach autoryzowanych więc można te szkolenia traktować jako szkolenia przygotowawcze do egzaminów.

DK: I rozumiem, że bardziej praktycznie niż teoretycznie?

PW: Zdecydowanie tak. Zresztą egzaminy też są praktyczne więc takie samodzielne przejście wszystkiego od początku do końca na pewno zaowocuje bardzo dobrym przygotowaniem do egzaminu.

DK: Powiem Ci, że zapisałem sobie takie pierwsze pytanie, które chciałem Ci zadać – dlaczego w ogóle warto chodzić na szkolenia z Linuxa skoro Linux jest bezpłatny? Jest dostępny w Internecie, materiałów na jego temat jest mnóstwo. Właściwie nie musisz mi już odpowiadać na to pytanie bo rozumiem, że przyjście na szkolenie da mi coś czego nie znajdę w Internecie, a przynajmniej nie będę w stanie wchłonąć w krótkim czasie…

PW: Wiesz, ja nie wiem czy nie znajdziesz w Internecie. Na pewno znajdziesz w nim bardzo dużo niezłych materiałów edukacyjnych, może nie za darmo, ale byłbyś w stanie znaleźć też jakieś środowiska testowe czy środowiska, w których można się uczyć. Natomiast przyjście na szkolenie ma tę zaletę, że po prostu uczysz się dużo, dużo szybciej. Normalnie potrzebowałbyś dużo więcej czasu żeby przebrnąć przez ten cały materiał. Nawet jeśli lubisz sam siedzieć i się samodzielnie uczyć, to jednak dużo, dużo szybciej i sprawniej idzie to na szkoleniu z instruktorem. Paradoksalnie szkolenia z instruktorem są najtańszą metodą uczenia się, jeśli uwzględnimy Twój czas pracy, jeśli nie robisz tego po godzinach, jeśli nie robisz tego dla siebie, jeśli musisz…

DK: Bardzo bym chciał, ale mam dziecko, żonę, czas spędzam z rodziną (śmiech), nie za bardzo mam czas żeby robić to w domu. Ale mam jeszcze jedno pytanie – Altkom Akademia prowadziła szkolenia w zakresie systemu operacyjnego Red Hat przez wiele lat. Rozumiem, że teraz oferując szkolenia, które są szkoleniami autorskimi, jest więcej osób niż tylko te, które je prowadzą.

PW: Tak, jak najbardziej. W większości to są również, podobnie jak ja, wieloletni instruktorzy Red Hata z długim doświadczeniem, zarówno instruktorskim jak i z długim doświadczeniem pracy w rozmaitych środowiskach.

DK: Piotrku, przejdźmy do samych szkoleń. Jestem przekonany w tej chwili o tym, że zarówno osoby, które znają Red Hata, pracują w środowisku red hatowym, przychodzą na szkolenia, które przygotowaliśmy jako szkolenia autorskie, szkolenia oparte o CentOS-a, będą mogły uzyskać wystarczającą praktyczną wiedzę na temat tego czego dotyczy dane szkolenie i ewentualnie podejść do egzaminu, tak?

PW: Tak.

DK: Osoby, które nie znają Linuxa, nie znają rozwiązań CentOS-owych, jeśli przyjdą na to szkolenie, w szczególności pierwsze podstawowe, o którym mówiłeś, zdobędą podstawy nie tylko pracy na gotowym środowisku, ale też przygotowanie i uruchomienie instalacji w tym środowisku, tak?

PW: Dokładnie tak.

DK: To ile mamy tych szkoleń?

PW: Z zakresu systemu operacyjnego mamy trzy szkolenia, które układają się nam w tak zwaną ścieżkę szkoleniową. Konkretnie są to szkolenia ELA 010, ELA 020 i ELA 300

DK: One są ułożone w jakiejś konkretnej ścieżce, tak?

PW: Tak, one są ułożone w ścieżce. Zdecydowanie najlepszym podejściem byłoby przyjście na te szkolenia dokładnie w tej kolejności. Jeśli ktoś już ma jakieś doświadczenie, wiedzę linuxową, to wtedy zamiast przychodzić na ELA 010 i 020, zapraszamy na szkolenie ELA 30,  które jest , tak jak 10+20, prostym połączeniem, fast trackiem, żeby na przykład odświeżyć sobie wiedzę, zapoznać się tylko z częścią tematów albo przygotować się do egzaminu pierwszego, podstawowego.

DK: Zatem w zakresie systemu operacyjnego mamy trzy szkolenia w ofercie, z czego dwa szkolenia są ścieżką dla osób, których poziom doświadczenia w pracy z systemem linuxowym jest taki, że wymaga dłuższego czasu na nauczenie się. Dla tych, którzy mają doświadczenia w poprzednich wersjach, tak to rozumiem…

PW: Tak ,dla tych, którzy tak naprawdę mają jakieś doświadczenie linuxowe.

DK: …Przychodzimy na fast tracka, ELA 030,  przechodzimy fast tracka. Ile dni trwają takie szkolenia?

PW: Te szkolenia trwają cztery lub pięć dni, w zależności od wersji. Szkolenia na wersji 8 gdzie pojawia się kilka nowych tematów, to szkolenia pięciodniowe, natomiast szkolenia na wersji 7 są czterogodzinne.

DK: Poznaliśmy podstawy, nauczyliśmy się systemu operacyjnego. Po tych dwóch szkoleniach, w sumie 8 lub 10 dni, mogę rozpocząć pracę jako administrator.

PW: Zdecydowanie tak, jako samodzielny administrator. Zapoznajemy się na tych szkoleniach z całą podstawową administracją systemów.

DK: To jaki jest kolejny krok?

PW: Kolejny krok już zależy od tego jakie technologie są wykorzystywane w firmie. Zależy co tam dalej działa w tych systemach operacyjnych. Tutaj zarówno środowisko open source jak i Red Hat rozwija wiele dużych produktów, które są objęte ścieżkami szkoleniowymi, jak choćby OpenShift i OKD. Tutaj ta para, podobnie jak Red Hat Enterprise Linux i CentOS, to są dwa produkty, które współdzielą ten sam kod, natomiast różnią się licencyjnie. OpenShift to jest komercyjny produkt Red Hata, OKD to jest jego darmowy, open source’owy odpowiednik, bardzo popularny w środowiskach devOpsowych. Inny przykład to kolejna para produktów – darmowy Ovirt i komercyjny Red Hat Virtualization, znany też pod poprzednią nazwą Red Hat Enterprise Virtualization. Bardzo rozwija się również narzędzie do automatyzacji i zarządzania konfiguracjami Ansible i wiele, wiele innych.

DK: Podsumowując wszystkie te szkolenia – chciałbym żebyśmy to, zarówno ja, jak i osoby słuchające nagrania, żebyśmy to dobrze zrozumieli. Chcielibyśmy przyjść na szkolenia, które mówią o Linuxie, w szczególności o CentOS-ie czyli odpowiedniku Red Hata. Chcemy pójść na te szkolenia by zarówno nauczyć się tego co jest związane z administracją, tutaj mamy dwa szkolenia plus ewentualnie trzeci jeśli mamy już jakieś podstawy. Załatwiamy ten warsztat administracyjny. Jeżeli mamy już te umiejętności, nabyte wcześniej, lub przeszliśmy te szkolenia, możemy pójść na coś więcej. I tak możemy pójść na wirtualizację, na szkolenia wirtualizacyjne, możemy pójść na zabezpieczenia…

PW: Jak najbardziej zapraszamy na szkolenia devOpsowe, szkolenia z OKD, który jest darmowym odpowiednikiem OpenShifta, zapraszamy na szkolenia z Ovirta, który jest darmowym odpowiednikiem Red Hat Virtualization i pozostałe.

DK: Wszystkie te szkolenia są szkoleniami warsztatowymi?

PW: Tak, to są bardzo warsztatowe szkolenia. To środowisko jest w bardzo niewielkim stopniu przygotowane przed szkoleniem; to środowisko w czasie szkolenia dopiero powstaje, każdy je sobie tworzy…

DK: Są to szkolenia przygotowane przez Was?

PW: Tak, są to szkolenia przygotowane przez Altkom Akademię.

DK: I kiedy skończymy szkolenie, mamy zawsze dostęp do tego samego środowiska po szkoleniu, tak więc można jeszcze raz wykonać te same operacje, przygotować się do ewentualnego zdania egzaminu, bo po tych szkoleniach przygotowujemy się wystarczająco dobrze do podejścia do egzaminów.

PW: Jak najbardziej, egzaminy Red Hata są egzaminami praktycznymi, a na naszych szkoleniach nabywa się wiedzę praktyczną, tak więc jedno z drugim się dobrze łączy.

DK: W jednym z momentów naszej rozmowy powiedziałeś o wersji 7 i wersji 8. Mówiłeś wtedy o wersji 7 lub 8 systemu CentOS.

PW: Tak, jak najbardziej tak.

DK: Te szkolenia zostały przygotowane zarówno na wersji CentOS 7 jak i CentOS 8?

PW: Te szkolenia obecnie są dostępne zarówno na wersji 7, jak i na wersji 8; CentOS w wersji 8 pojawił się parę dni temu.

DK: To interesujące – nie mamy w ofercie szkoleń, które są szkoleniami autoryzowanymi przez firmę Red Hat, mamy własną ofertę, która jest odpowiednikiem szkoleń oferowanych przez firmę Red Hat, są to warsztaty autorskie, warsztaty, które umożliwiają bezpośrednie przygotowanie się do egzaminu bezpośrednio w firmie Red Hat, mamy pełne portfolio szkoleń mówiących nie tylko o samej administracji, ale też o wirtualizacji, automatyzacji i zabezpieczeniu i mamy dostęp do środowiska poszkoleniowego żeby można było sobie te operacje jeszcze raz wykonać. Cena jest niższa o połowę…

PW: No, co najmniej o połowę.

DK: Co najmniej o połowę – to nic tylko przychodzić, szkolić, uczyć się. Jako osoba, która pracowała wiele, wiele lat w środowisku microsoftowym, też jestem przekonany do tego żeby przyjść na cztery lub pięć dni żeby poznać podstawy i potem zacząć  coś więcej robić. Rozumiem, że jeśli przychodzi mi do głowy Kubernetes, to jest to jeden z elementów szkoleń?

PW: Tak, ta nasza  oferta devOpsowa jak najbardziej się rozwija coraz mocniej, na szkoleniach z OpenShifta również zapoznajemy z podstawami szczególnie kontenerów. W coraz może mniejszym stopniu być może Dockera, ale jak najbardziej podstawy związane z Kubernetes i Dockerem są również na szkoleniach z OpenShifta. Niezależnie od tego posiadamy również w ofercie Altkom Akademii dedykowane szkolenie DevOpsowe, już sensu stricte z Kubernetes i Dockera.

DK: Co dalej?

PW: Tylko instalować w firmie i poznać potęgę open source’a.

PW: Ja myślę, że nie jest najważniejsze ile kto ma Windowsów czy ile kto ma Linuxów; ważne żeby do każdego urządzenia dobrać właściwe elementy.

DK: I tym akcentem chciałbym zakończyć. Dziękuję Ci za rozmowę. Altkom Akademia, szkolenia z Enterprise Linux, odpowiedniki szkoleń autoryzowanych, przygotowujące do egzaminu, z dodatkowym pakietem środowiska, warsztatowe, wszystkiego uczymy się od podstaw, potrafimy to odtworzyć w pracy. Dziękuję bardzo, do usłyszenia i spotkania jeszcze raz.

PW: Dziękuję bardzo.