Webinaria: Biurowe narzedzia informatyczne | Narzedzia analityczne i raportowe | Ms excel91

MS Excel – Power Query – UnPivot

Udostępnij!
Narzędzie znane do tej pory z SQL, Access, VBA dostępne już w MS Excel. UnPivot służy do przywrócenia prawidłowej struktury danych, które mogą posłużyć jako źródło do kolejnych analiz, dla danych które wcześniej zostały przekonwertowane do postaci analitycznej (przekształcenie układu bazodanowego do układu wierszowego).

Witam Państwa serdecznie, z tej strony Łukasz Cupryjak. Dzisiaj pokażę Państwu jak przygotować unpivot w Power Query. Do tego posłużą nam dane z serwisu gapminder.org, a dokładnie będziemy badać BMI. Może być „woman”, proszę zobaczyć jak ona wygląda.

Uwaga, co ja bym chciał przygotować z tej tabeli? Chciałbym zbadać jakie było minimalne BMI w danym kraju i jaka była średnia. Ja oczywiście nie chcę tych danych kopiować więc wykonam sobie bardzo prostą operację. Zobaczcie – skopiuję prawym przyciskiem myszy adres odnośnika, odpalam Excela, klikam wstęgę „dane” i przechodzę poprzez „Pobierz dane” do „Z innych źródeł” i „Z sieci web”. Odpala mi się edytor Power Query, wklejam link (przycisk „ok”), wybieram dane, znajdują się w zakładce „Data” i uwaga, przekształcam dane. Dokonam prostych modyfikacji; po pierwsze, zmienię nazwę zapytania BMI.

Po drugie, proszę zobaczyć, tu mamy dość ciekawą informację, że ostatni raz korzystałem z tych danych 225 dni temu. No dobrze, odświeżę te dane żeby były jak najbardziej aktualne. Teraz uwaga, czego mi brakuje w tej tabeli? Brakuje mi nagłówków więc w górnym lewym rogu mam coś takiego jak „użyj pierwszego wiersza jako nagłówka kolumn”. Tak naprawdę patrząc na ten zestaw wydaje się, że już wszystko jest prawidłowo. Tylko moi drodzy – mnie będzie bardzo ciężko coś z tej tabeli wyciągnąć ponieważ taki układ generuje tabela przestawna. Jest to pole wierszy, pole kolumn no i pole wartości. Dlatego ja wyjdę z tego układu do tak zwanego układu wierszowego.

Chciałem Państwu podpowiedzieć, że do tej pory taką opcję można było wykonać Visual Basicem albo SQL-em, ale uwaga, to nie trwało minutę, trzeba się było przy tym trochę napocić. Jak to zrobić? Zaznaczam kolumnę, która ma pozostać w układzie wierszowym, w tym przypadku będzie to kolumna  „Country”. Prawym przyciskiem myszy wybieram opcję „anuluj przestawianie innych kolumn”.  I chciałem Państwu powiedzieć, że już jedyne co w tym momencie wykonuję to podmieniam nazewnictwo, czyli tutaj będzie kraj, tutaj będzie rok, tutaj będzie BMI.

Zmieniam jeszcze jedną rzecz – wybieram opcję „Liczba całkowita”. Moi drodzy, ładuję dane do Excela. Menu „Plik”, „Zamknij i załaduj do”, „Utwórz tylko połączenie”, nic więcej. Przycisk „ok”. W tym momencie przechodzę do zakładki „Wstawianie”, „Tabela Przestawna”, użyję zewnętrznego źródła danych, „wybierz połączenie”, mam zapytanie BMI, przycisk „otwórz”, przycisk „ok” no i proszę bardzo. Przeciągnę kraj do pola „wiersze”, BMI do pola „wartości”, trzy razy przeciągnę.

Dlaczego trzy razy? Ponieważ pierwsze zmienię w ustawieniach pola wartości na minimum, drugie w ustawieniach pola wartości na średnią, a trzeci zbiór zmienię na maksimum. Moi drodzy, ćwiczenie gotowe, zajęło to nam dosłownie kilka minut. Dziękuję serdecznie, zapraszam na kolejne filmy.