Szkolenia Altkom AkademiaAltkom Akademia - Zobaczyć więcej

Webinaria: Biurowe narzedzia informatyczne | Ms excel91

MS Excel – Power Pivot – Tabela Przestawna na dużej ilości danych

Podczas pracy z dużymi ilościami danych w tabeli przestawnej możemy zauważyć, że cały proces zaczyna się mocno wydłużać. Excel zaczyna wykonywać wszystkie operacje dłużej, odświeżanie tabeli trwa kilka (lub więcej) minut, a w najgorszym przypadku dochodzi do zawieszenia Excela. Problem ten został rozwiązany dzięki tabelom przestawnym pochodzącym z Power Pivot-a. Miliony danych nie będą już robiły na nikim wrażenia (a w szczególności na tabeli przestawnej).

                                                                                TRANSKRYPCJA

Witam Państwa serdecznie, z tej strony Łukasz Cupryjak. Pokażę Państwu jak pracować na dużym zestawie danych w tabeli przestawnej. Naprawdę dużym zestawie.

Jak Państwo wiecie, Excel posiada ograniczenie miliona wierszy. Ja w swoim zestawie posiadam 57 milionów rekordów. Czy taka ilość danych może zrobić wrażenie na tabeli przestawnej? Nie. Używając Power Pivota, nie ma najmniejszego problemu z analizą. Moi drodzy, spróbujmy dodać tabelę przestawną.

Wstawię ją do istniejącego arkusza do komórki A1, no i uwaga, dokonam pierwszego obliczenia. Zobaczę jaka była wartość sprzedaży dla rodzaju płatności. Posortuję sobie te dane od największej wartości do najmniejszej, no i uwaga, największa wartość sprzedaży była za pomocą kart Visa. Ale chciałbym teraz policzyć jakie mam na przykład koszty związane z tą sprzedażą. No i uwaga – wykonać taką operację na 50 milionach rekordów; żaden problem.

Tworzę nową miarę o nazwie „Koszty”.  :=, użyję do tego funkcji o nazwie „SUMX”. Pierwszy argument to nazwa tabeli, w której się znajduję; uwaga, pomnożę ilość razy koszt jednostkowy, Enter. Ustawię format, przy okazji pójdę za ciosem i policzę zyski. A zyski to nic innego jak wartość sprzedaży minus koszty. No i uwaga, na sam koniec policzę Marża%:=, tutaj znów użyję funkcji o nazwie DIVIDE, która pozwoli mi na bezpieczne podzielenie tego, a licznikiem będą zyski, denominatorem będzie wartość sprzedaży, no i uwaga, funkcja „blank” w sytuacji gdy będzie zero, pokaże puste. Enter, ustawiam format procentowy, przypominam – pracujemy na zbiorze ponad 57 milionów rekordów.

Wracając do tabeli przestawnej, dorzucę swoja pola, które wcześniej wytworzyłem i proszę bardzo, nie ma najmniejszego problemu z analizą. Spróbuję jeszcze przenieść produkt do pola wierszy. Nie ma znaczenia, proszę Państwa, co wykonujecie – dla Power Pivota jest dokładnie taki sam czas wykonania jeśli jest jedna pozycja, 10 pozycji czy 100 milionów.

Czy zapisanie pliku będzie trudne? Absolutnie nie. Proszę bardzo – plik został zapisany. Na sam koniec powiem jeszcze o jednej ciekawostce, uwaga – plik excelowy waży 118 MB, ale pliki, z którego powstał ten jeden plik, ważyły, uwaga, trzy gigabajty. Power Pivot potężnie kompresuje dane. Dziękuję Państwu serdecznie, zapraszam do oglądania kolejnych filmów. Pozdrawiam, Łukasz Cupryjak.

ZGARNIJ
KARTĘ ABONAMENTOWĄ
NETFLIX LUB STORYTEL

Sprawdź