Webinaria: Biurowe narzedzia informatyczne | Ms excel91

MS Excel – Power Pivot – Tabela Przestawna na dużej ilości danych

Udostępnij!

Podczas pracy z dużymi ilościami danych w tabeli przestawnej możemy zauważyć, że cały proces zaczyna się mocno wydłużać. Excel zaczyna wykonywać wszystkie operacje dłużej, odświeżanie tabeli trwa kilka (lub więcej) minut, a w najgorszym przypadku dochodzi do zawieszenia Excela. Problem ten został rozwiązany dzięki tabelom przestawnym pochodzącym z Power Pivot-a. Miliony danych nie będą już robiły na nikim wrażenia (a w szczególności na tabeli przestawnej).

                                                                                TRANSKRYPCJA

Witam Państwa serdecznie, z tej strony Łukasz Cupryjak. Pokażę Państwu jak pracować na dużym zestawie danych w tabeli przestawnej. Naprawdę dużym zestawie.

Jak Państwo wiecie, Excel posiada ograniczenie miliona wierszy. Ja w swoim zestawie posiadam 57 milionów rekordów. Czy taka ilość danych może zrobić wrażenie na tabeli przestawnej? Nie. Używając Power Pivota, nie ma najmniejszego problemu z analizą. Moi drodzy, spróbujmy dodać tabelę przestawną.

Wstawię ją do istniejącego arkusza do komórki A1, no i uwaga, dokonam pierwszego obliczenia. Zobaczę jaka była wartość sprzedaży dla rodzaju płatności. Posortuję sobie te dane od największej wartości do najmniejszej, no i uwaga, największa wartość sprzedaży była za pomocą kart Visa. Ale chciałbym teraz policzyć jakie mam na przykład koszty związane z tą sprzedażą. No i uwaga – wykonać taką operację na 50 milionach rekordów; żaden problem.

Tworzę nową miarę o nazwie „Koszty”.  :=, użyję do tego funkcji o nazwie „SUMX”. Pierwszy argument to nazwa tabeli, w której się znajduję; uwaga, pomnożę ilość razy koszt jednostkowy, Enter. Ustawię format, przy okazji pójdę za ciosem i policzę zyski. A zyski to nic innego jak wartość sprzedaży minus koszty. No i uwaga, na sam koniec policzę Marża%:=, tutaj znów użyję funkcji o nazwie DIVIDE, która pozwoli mi na bezpieczne podzielenie tego, a licznikiem będą zyski, denominatorem będzie wartość sprzedaży, no i uwaga, funkcja „blank” w sytuacji gdy będzie zero, pokaże puste. Enter, ustawiam format procentowy, przypominam – pracujemy na zbiorze ponad 57 milionów rekordów.

Wracając do tabeli przestawnej, dorzucę swoja pola, które wcześniej wytworzyłem i proszę bardzo, nie ma najmniejszego problemu z analizą. Spróbuję jeszcze przenieść produkt do pola wierszy. Nie ma znaczenia, proszę Państwa, co wykonujecie – dla Power Pivota jest dokładnie taki sam czas wykonania jeśli jest jedna pozycja, 10 pozycji czy 100 milionów.

Czy zapisanie pliku będzie trudne? Absolutnie nie. Proszę bardzo – plik został zapisany. Na sam koniec powiem jeszcze o jednej ciekawostce, uwaga – plik excelowy waży 118 MB, ale pliki, z którego powstał ten jeden plik, ważyły, uwaga, trzy gigabajty. Power Pivot potężnie kompresuje dane. Dziękuję Państwu serdecznie, zapraszam do oglądania kolejnych filmów. Pozdrawiam, Łukasz Cupryjak.