Webinaria: Biurowe narzedzia informatyczne | Ms excel91

MS Excel – Power Pivot – Funkcje Czasowe

Udostępnij!

Analizy czasowe w tabeli przestawnej to dla użytkownika nie lada wyzwanie – w szczególności kiedy chcemy porównać np. rok do roku lub kwartał do kwartału. Za pomocą funkcji w Power Pivocie ten problem zostanie rozwiązany. Power Pivot umożliwia tworzenie analiz czasowych zarówno podstawowych jak i bardziej zaawansowanych

                                                                         TRANSKRYPCJA

Witam serdecznie, z tej strony Łukasz Cupryjak. Pokażę Państwu jak zrobić funkcje czasowe za pomocą Power Pivota. Mamy już przygotowaną tabelę przestawną, w której znajdują się informacje dotyczące wartości sprzedaży z poszczególnych lat, z rozbiciem na kwartały, a także na poszczególne miesiące. I teraz chciałbym zrobić porównanie, że, uwaga, jaki procent stanowi rok 2018 w porównaniu z rokiem 2017. I uwaga, tak po kolei dla każdego roku.

Oczywiście normalnie żeby to wykonać, to operacja jest bardzo prosta – proszę zobaczyć, „=” to byłaby komórka B3-komórka B2 podzielona przez B2 i już mamy efekt. Możemy przeciągnąć to do dołu, tylko uwaga – to wszystko fajnie działa gdy wykonujemy to raz, a jak już zacznę to sobie rozciągać, to w tym momencie mam „nie dziel przez zero”. Nie za ciekawe to jest. Proszę zobaczyć jak to łatwo można wykonać za pomocą Power Pivota. Przechodzę do zakładki „Power Pivot”, opcja „Zarządzaj”. Przechodzę do tabeli „Sprzedaż” i tu już mam cztery przygotowane miary. Uwaga, przygotowuję teraz kolejną, piątą miarę, która będzie się nazywała „Wartość”, ale porównująca „-1 Rok:=” . Teraz uwaga – do tego posłuży mi funkcja o nazwie „CALCULATE”. Funkcja „CALCULATE” zmodyfikuje mi kontekst wyświetlania poszczególnego filtra. Co to znaczy?

To znaczy, że chciałbym przenieść na jedną płaszczyznę wszystko co mam o jeden rok powyżej. I wtedy będę mógł miarami sobie to działanie wykonać. I teraz uwaga; on się pyta o wyrażenie, które ja chcę zmienić, no to ja mówię do niego: to ja poproszę żebyś zmienił mi wartość średniej sprzedaży. A on się pyta: no dobrze, ale jaki filtr mam Ci zastosować, co Ty chcesz wykonać? A ja chciałbym przenieść tę miarę o jeden rok do tyłu więc mówię mu poprzez funkcję „DATEADD” –  przenieś moje daty. Ale, uwaga, daty z kalendarza, który wcześniej sobie wytworzyłem, następnie cofnij się o -1 i następnie informuję go, że masz wybrać parametr roku. Zamykam dwa nawiasy na końcu, enter, ustawiam format złotówkowy i pokażę Państwu jak ta miara w tym momencie zadziała w tabeli przestawnej. Proszę bardzo.

W tym momencie ja już mogę miarami dokonać to co pokazałem Państwu wcześniej kiedy posługiwałem się komórkami. Teraz wykonamy miarę, która zwróci nam wynik procentowy, czyli porównanie procentowe. Nazywam sobie miarę „Porównanie %:=”. Użyję do tego oddzielenia funkcji o nazwie „DIVIDE” ponieważ ona pozwala na bezpieczne dzielenie przez zero gdzie licznikiem będzie Wartość Sprzedaży-[Wartość-1 Rok] podzielona przez [Wartość-1 Rok] i uwaga, na samym końcu użyję funkcji o nazwie „Blank”, która w ewentualnej sytuacji, gdy natrafi na to zero, pokaże po prostu pustą wartość.  Enter, ustawiam format procentowy dla mojej miary i proszę zobaczyć jaki jest efekt końcowy kiedy tę miarę dorzucę do tabeli przestawnej. W tym momencie mam bardzo ładne porównanie procentowe roku do roku.

Uwaga – zwijając poszczególne lata, przy okazji mam porównanie np. 2018 kwartału drugiego do 2017 kwartału drugiego. Idąc dalej, będę miał już porównania miesięczne, a także, proszę zauważyć, nawet schodząc do poszczególnego dnia. To wszystko, dziękuję Państwu serdecznie, zapraszam do obejrzenia kolejnych filmów. Pozdrawiam, Łukasz Cupryjak.