Kategorie szkoleń | Egzaminy | Kontakt
  • 3
  • 0
  • 1

Witam.

Muszę zsumować (wykazać różnice) stany dwóch magazynów, w tym celu stworzyłem dwa osobne arkusze/tabele.

Cechą wspólna obu arkuszy jest jedna kolumna (nr. artykułu) oczywiście nie wszystkie wiersze są takie same w obu tabelach.

Próbowałem z wyszukaj.pionowo lub bd.suma.

Ale bez skutku.

Na pewno jest jakaś prosta metoda.

 

Załączniki

  • xlsx

    Różnica_29_11_2018_SAP_WMS.x... ( 40K )
Rafał_Krinke
  • Zapytał
  • @ Rafał_Krinke | 29.11.2018
    • 0
    • 0
    • 0
Zaloguj się aby zadać pytanie
Pokrewne

Odpowiedzi (3)

  • 0

A próbowałeś z funkcją suma.jeżeli?

Tomasz_Kasprzycki
  • Odpowiedział
  • @ Tomasz_Kasprzycki | 29.11.2018
    • 2
    • 4
    • 8
  • 0

Cześć.

Zanim zsumujesz stany, sugeruję zrobić dwie rzeczy w arkuszu WMS:

1. Pozbyć się dubli, których jak rozumiem nie powinno być - w tabeli powtarzają się zarówno nr. artykułów jak i nazwy artykułów (żeby je zobaczyć, zaznacz całą kolumnę -> narzędzia główne -> formatowanie warunkowe -> reguły wyróżniania komórek -> duplikujące się wartości) - jak rozumiem, trzeba dodać stany duplikujących się towarów.

2. Nadać albo uzupełnić numery artykułów bez numerów (tym na końcu tabeli).

Następnie sugeruję:

1. W nowym arkuszu, wkleić pod sobą wszystkie numery artykułów z arkusza WMS i SAP.

2. Pozbyć się duplikatów - nr. występujących zarówno w arkuszu WMS jak i SAP (zaznacz kolumnę -> dane -> usuń duplikaty). Tym sposobem otrzymasz listę unikatowych numerów artykułów występujących na arkuszu WMS lub SAP.

3. w kolumnie B wyszukaj pionowo ilość z arkusza WMS (błędy zamień na 0).

4. w kolumnie C wyszukaj pionowo ilość z arkusza SAP (błędy zamień na 0).

5. w kolumnie D dać różnicę C i B i gotowe. :)

Pozdrawiam.

Andrzej_Jędrzejowski
  • Odpowiedział
  • @ Andrzej_Jędrzejowski | 03.01.2019
    • 0
    • 0
    • 0
  • 0

Cześć.

W załączniku przesyłam Ci skoroszyt z rozwiązaniem.

W arkuszu "WMS_29_11_2018" w kolumnie "Nr artykułu" kolorem czerwonym są oznaczone zduplikowane wartości. Zauważyłem, że niższa wartość w kolumnie "Ilość na stanie" przy zduplikowanych artykułach jest to różnica między stanem dwóch magazynów. Więc te wiersze możesz pousuwać (z niższą wartością zduplikowanych artykułów).

W arkuszu "SAP_Export 29_11_2018" w kolumnie "Różnica między magazynami" wprowadziłem funkcję, która daje poniższe wyniki:

1) "Identyczny Stan" - pojawia się wtedy, gdy w jednym i drugim magazynie masz taką samą wartość w kolumnie "Ilość na stanie".

2) wartość dodatnia (np. 950) - pojawia się gdy w arkuszu "SAP_Export 29_11_2018" jest większa wartość niż w arkuszu "WMS_29_11_2018".

3) wartość ujemna (np. -950) - pojawia się gdy w arkuszu "WMS_29_11_2018" jest większa wartość niż w arkuszu "SAP_Export 29_11_2018".

4) "brak w WMS" - pojawia się gdy niema takiego numeru artykułu w arkuszu "WMS_29_11_2018".

To jest funkcja jaką wpisałem w kolumnie "Różnica między magazynami" w arkuszu "SAP_Export 29_11_2018":

=JEŻELI.BŁĄD(JEŻELI(WYSZUKAJ.PIONOWO([@[Nr artykułu]];WMS_29_11_2018!A:C;3;0)=[@[Ilość na stanie]];"identyczny stan";[@[Ilość na stanie]]-WYSZUKAJ.PIONOWO([@[Nr artykułu]];WMS_29_11_2018!A:C;3;0));"brak w WMS")

 

Załączniki

  • xlsx

    Rozwiązanie-Różnica_29_11_2... ( 46K )
  • Odpowiedział
  • @ | 17.01.2019
  • TRENER ALTKOM AKADEMII