Kategorie szkoleń | Egzaminy | Kontakt
  • 1
  • 0
  • 1

Witam serdecznie.

Jestem Administratorem Bazy Oracle 10g, zacząłem wdrażać rozwiązanie RMANowe do swojej firmy ponieważ posiadamy licencję Enterprise, a backupy są robione na taśmę kopiując pliki fizycznie co wymusza wyłącznie bazy. Chciałbym trochę usprawnić to rozwiązanie, ponieważ taśmy to jednak nie jest zbyt dobry pomysł + backupy Rmanowe ważą o wiele mniej. Backup Rmanowy składa się z pełnego backupu + Archivelog.

Po pomyślnym odtworzeniu bazy używając w.w backupu baza danych waży 57 GB. Co mnie zastanawia, to fakt, że pliki bazodanowe na bazie produkcyjnej (Oradata) ważą 150GB...

Moje pytanie brzmi, co spowodowało taki spadek użycia miejsca na dysku między bazą produkcyjną vs testową (po odtworzeniu)?

Różnica to prawie 100GB, co jest bardzo zastanawiające. Po udanym uruchomieniu bazy testowej (Alter database open resetlogs) zliczyłem rekordy z trzech głównych tabel systemów funkcjonujących w mojej firmie, ilość rekordów między prodem, a testem się zgadza. 

Użycie miejsca badam z poziomu OS (SUSE Linux) komendą "df -h".

Czy macie może pomysły, co może powodować tak duże zużycie na bazie produkcyjnej, ewentualnie w jakie miejsca powinienem zajrzeć? Czy może istnieje coś w stylu defragmentacji tablespaceow, co zwolniłoby niezajmowane miejsce?

Z niecierpliwością czekam na sugestie, jeżeli będą potrzebne skrypty z RMANa oraz kroki odtwarzania, to dorzucę później do postu.

Pozdrawiam.
Hubert Grotkowski.

 

Hubert_Grotkowski
  • Zapytał
  • @ Hubert_Grotkowski | 29.01.2018
    • 1
    • 0
    • 0

Odpowiedź (1)

  • 0

Witam serdecznie.

Mam pytanie do Pana z innej beczki. Czy odtwarzał Pan poprzez RMAN'a utworzoną pełną kopię bazy danych w formie COLD BACKUP NOARCHIVELOG ze źródłowego serwera Oracle? Chciałbym to odtworzyć na testowym docelowym serwerze. Czy mógłby Pan podesłać jakieś rozwiązania? Oczywiście wszystko jest na systemie LINUX SUSE. Bardzo proszę o pomoc.

Pozdrawiam.
Łukasz Pastewski.

Łukasz_Pastewski
  • Odpowiedział
  • @ Łukasz_Pastewski | 07.02.2020
    • 0
    • 0
    • 0