Kategorie szkoleń | Egzaminy | Kontakt
  • 1
  • 8
  • 28

Odpowiedź (1)

  • 1

Najprościej będzie to zrobić odwrotnie - nie wykonywać sercokształtnej ramki wokół zdjęcia, ale najpierw narysować (narzędziem Pióro) kształt serca (lub jakikolwiek inny).

 

 

Potem - mając ten kształt zaznaczony - wchodzimy do polecenia Plik --> Umieść i wybieramy zdjęcie (albo jakąkolwiek inną grafikę), które ma się znaleźć w obrysie serca.

 

 

I to wystarczy, żeby zdjęcie znalazło się w ramce w formie serca. Alternatywnym rozwiązaniem jest edytowanie narzędziami: Zaznaczenie bezpośrednie i Konwersja punktów domyślnej (prostokątnej) ramki zdjęcia, by zmieniło formę na serce (w InDesign fotografia od razu jest wstawiana z ramką/kontenerem - co  jest źródłem wielu stresów dla osób przyzwyczajonych do stylu pracy w Illustratorze albo Photoshopie). Można też bawić się w tworzenie ścieżek przycinających albo kopiowanie i wklejanie obrazka w prostokątnej ramce do obiektu w kształcie serca. Jednak każdy z tych sposobów wydaje mi się zdecydowanie mniej wygodny niż polecenie Plik --> Umieść (skrót Ctrl+D).

Pozostaje jeszcze kwestia dopasowania rozmiarów zdjęcia do rozmiarów ramki i położenia zdjęcia wewnątrz ramki. Na razie w moim sercu :-) widać tylko mały fragment obrazka. Jedna z możliwości to wykorzystanie kontrolki w kształcie soczewki Fresnela (znanej ze starszych modeli lustrzanek) - te te dwa małe kółka na środku serduszka. :-) Po złapaniu za nie wskaźnikiem myszki można przesuwać fotografię wewnątrz kształtu. Przy przenoszeniu pojawia się tez prostokątny obrys, wyznaczający rzeczywisty kształt fotografii. Można, chwytając za te ramki, regulować również rozmiary fotografii.

Ale, jeśli chodzi o dopasowanie rozmiaru zdjęcia do rozmiaru rysunku serca - to chyba najprościej będzie wykorzystać prawy klawisz myszy, który daje dostęp do opcji dopasowania zawartości do ramki.

 

 

Tu chyba najbezpieczniejszą opcją będzie Wypełnij ramkę proporcjonalnie. Dzięki temu proporcje zdjęcia się nie "rozjadą", a cały kształt serca zostanie w całości wypełniony treścią fotografii.

 

Ale przyznam, że to zadanie jest dużo prostsze do wykonania w Illustratorze. Albo nawet w Photoshopie - z wykorzystaniem np. wektorowej maski warstwy w kształcie serca. Do InDesign'a wystarczy później wstawić (znowu przez polecenie Plik --> Umieść) cały, gotowy plik Illustratora lub Photoshopa. Generalnie InDesign nie jest przeznaczony to rysowania jakichkolwiek bardziej skomplikowanych rzeczy. Ten program najchętniej wykorzystuje rzeczy stworzone w Illustratorze i Photoshopie (i innych programach) jako części składowe większych, wielostronicowych publikacji.

 

  • Odpowiedział
  • @ | 08.03.2017
  • TRENER ALTKOM AKADEMII