Kategorie szkoleń | Egzaminy | Kontakt
  • 1
  • 7
  • 28
Zaloguj się aby zadać pytanie
Pokrewne

Odpowiedź (1)

  • 0

Możliwości jest (jak zwykle) kilka: najprościej zaznaczyć obiekt wektorowy (nawet nie musi być to obiekt zamknięty - w Illustratorze jesteśmy w stanie pokolorować wnętrze ścieżki otwartej) i wykorzystać dolną część palety narzędziowej.

 

 

Ten duży biały kwadrat jest kolorem wnętrza zaznaczonego kształtu. Domyślny jest biały, więc kształty narysowane na tle białej kartki, wyglądają jak przezroczyste.

 

 

To wrażenie utrzymuje się dopóki kształty na siebie nie zaczną nachodzić.

 

 

Teraz widać wyraźnie, że kształt umieszczony wyżej w stosie ma białe wypełnienie, które zasłania fragmenty obiektu niższego.

Zaznaczam jeden z obiektów i klikam podwójnie w kwadrat, odpowiadający za kolor wypełnienia.

 

 

Po wyborze jakiegokolwiek koloru i po zatwierdzeniu OK, widać, że zaznaczony kształt zmienił kolor wnętrza.

 

 

Można też zmienić kolor za pomocą paska właściwości na górze ekranu. Pokazuje on właściwości aktualnie zaznaczonego obiektu. Na obrazku powyżej widać aktualny kolor wnętrza kształtu w postaci niebieskiej kratki. Kliknięcie tej kratki też wywoła paletę próbek kolorów do zmiany wnętrza kształtu.

 

 

Zmiana koloru i grubości krawędzi to kolejne kontrolki na pasku właściwości.

 

 

Tutaj ustawiłem wypełnienie czerwone, obrys koloru niebieskiego grubości 4pt. Kolory ustawione dla obiektu widać też na dole palety narzędziowej.

Ale to jeszcze nie wszystkie możliwości. :-)

Najwygodniej jest skorzystać z palety Wygląd, która pokazuje wszelkie właściwości zaznaczonego obiektu i pozwala je wszystkie w jednym miejscu modyfikować. :-)

 

 

Widać, że zaznaczony kształt ma w tej chwili jednopunktowy, czarny obrys, białe wypełnienie i domyślne ustawienie krycia (czyli przezroczystości). Na tej jednej palecie można regulować praktycznie wszystkie formaty dotyczące krawędzi, rodzaju wypełnienia (nie tylko kolorem; to może być wypełnienie gradientem albo wzorkiem) oraz przezroczystości i masek przycinania. Jeśli jakakolwiek właściwość została nadana kształtowi wcześniej to będzie ją widać na palecie Wygląd.

 

 

Paroma kliknięciami nadałem obiektowi wypełnienie wzorkiem, czteropunktowy obrys zieloną, przerywaną linią i zaokrąglonymi zakończeniami. Do tego dołożyłem jeszcze efekt cienia.

Myślę, że paleta Wygląd jest najwygodniejszym miejscem do ustawiania i korygowania jakichkolwiek formatów.

Natomiast jeśli chodzi o szybkość pracy, to wygrywa ustawianie koloru przez podwójne kliknięcie we wskaźnik koloru wnętrza lub wejście na paletę z próbkami kolorów (jeżeli zależy nam na powtarzalności kolorów w projekcie).

  • Odpowiedział
  • @ | 08.03.2017
  • TRENER ALTKOM AKADEMII