Kategorie szkoleń | Egzaminy | Kontakt
  • 4
  • 3
  • 36

Czy można edytować maskę warstwy, utworzoną wcześniej poprzez np. zaznaczenie typu zakres kolorów w trybie szybkiej maski? Czy efekt korekty pojawia się automatycznie, czy trzeba jakoś zapisywać ,czy wczytywać nowe zaznaczenie? Ostatnie dręczące pytanie, czy można w jakiś sposób usunąć miejscowo zafarb na włosach modela, a zwłaszcza modelki-blondynki, który powstał jako efekt odbicia światła od kolorowego tła dokładnie green boksu? Będę wdzięczny za podpowiedź.

Krzysztof_Lamch
  • Zapytał
  • @ Krzysztof_Lamch | 01.03.2017
    • 4
    • 0
    • 1

Odpowiedzi (4)

  • 1

Może w przyszłości proszę zadawać pytania pojedynczo. Późniejszym użytkownikom łatwiej będzie wyszukiwać konkretne zagadnienia, jeśli teraz nie będziemy łączyć wątków.

Dwa pytania, więc najpierw odpowiedź na pytanie pierwsze pierwsze:

Maskę warstwy da się edytować. Trzeba ja tylko uaktywnić na palecie Warstwy. Do edycji należy użyć jakiegokolwiek narzędzia malarskiego, choćby pędzla. Wygodnie jest korzystać z klawisza X, który dla wybranego narzędzia ustawia naprzemiennie kolor tła i kolor pierwszego planu. Dodatkowo przyda się klawisz D, który przywraca kolory domyślne: czyli czarny dla pierwszego planu i biały dla tła. Na masce warstwy pracuje się trzema kolorami: czarnymi, białymi i odcieniami szarości. Czarny kolor rysuje maskę, biały ją wyciera. Odcienie szarości tworzą na masce półprzejrzystości. Podobnie zresztą jak w trybie szybkiej maski.

  • Odpowiedział
  • @ | 01.03.2017
  • TRENER ALTKOM AKADEMII
Komentarze
Ok, czy można do edycji maski warstwy użyć narzędzia szybka maska i co po naniesieniu korekt na masce, która jest już na warstwie zdjęcia automatycznie takie zmiany nie są widoczne dla programu nadal pokazuje stare zaznaczenie przed modyfikacją, więc jak dodać zmiany do maski? Kliknięcie przycisku maski tworzy nową maskę wektorową, która wygląda na pustą, tak na marginesie maska wektorowa to coś innego niż maska.
Skomentował : @ Krzysztof_Lamch ,01.03.2017
  • 4
  • 0
  • 1
Trzeba zdjąć zaznaczenie i wtedy edytować maskę. Zaznaczenie nie "wypuszcza" żadnych narzędzi poza obszar zaznaczenia.
Photoshop do każdej warstwy jest w stanie dodać dwie maski: rastrową, na której pracuje się narzędziami malarskimi - i wektorową - na której używamy narzędzi do tworzenia i edycji ścieżek wektorowych. Próba dodania maski do warstwy, która już ma maskę - kończy się dodaniem maski wektorowej. Najlepiej kliknąć myszką ikonkę istniejącej maski i obrabiać ją narzędziami malarskimi. Ewentualnie można sobie pomóc selekcjami typu lasso albo różdżka.
Natomiast tryb szybkiej maski działa tylko na warstwie. Nawet jak jesteśmy na masce, to szybka maska powoduje powrót na warstwę.
Może Pan wykorzystać jeszcze polecenie Popraw maskę - (kliknięcie prawym klawiszem w ikonkę maski przy warstwie). Jest tam sporo opcji, które mogą ulepszyć maskę, bez jej ręcznego obrabiania.
Skomentował : @ TRENER ALTKOM AKADEMII ,01.03.2017
  • 0

Odpowiedź na drugie pytanie powinna być na pewno bardziej rozbudowana. Bez zobaczenia tego zafarbu mogę tylko się domyślać, jakie narzędzie wykorzystać. Najprawdopodobniej wystarczy zrobienie selekcji wokół zafarbu i po ustawieniu dla niej dość dużego wtapiania, trzeba by wybrać jedno z bardzo wielu narzędzi korekcyjnych. Myślę, że można by zacząć od okienka Barwa i nasycenie (CtrL+U albo menu Obraz --> Dopasowania --> Barwa i nasycenie) i w nim poeksperymentować z suwakiem Barwa. Można też wykorzystać inne narzędzia do korekcji kolorów, choćby Poziomy czy Krzywe, albo inne polecenia z menu Obraz --> Dopasowania. Są tam dość intuicyjne polecenia sterujące kolorami.

Myślę, że pewnie warto też spróbować pracy z warstwami korekcyjnymi, albo zduplikować warstwę z włosami modelki i pobawić się trybami mieszania warstw jako uzupełnieniem do narzędzi korekcyjnych.

Niezły temat na obszerny tutorial. Być może przygotuję coś takiego w tak zwanym wolnym czasie. :->

  • Odpowiedział
  • @ | 01.03.2017
  • TRENER ALTKOM AKADEMII
  • 0

Mogę podesłać przykład o którym mówimy, problem polega na tym, że kolor tła prześwituje przez kolor włosów np. za uchem i nie wiem jak się tego pozbyć.

 

Krzysztof_Lamch
  • Odpowiedział
  • @ Krzysztof_Lamch | 01.03.2017
    • 4
    • 0
    • 1
  • 0

Prawdopodobnie przebarwienia trzeba będzie likwidować na całym zdjęciu. Na miniaturce tego nie widać, ale obstawiam, że na białej bluzce też pojawiło się delikatne zabarwienie od tła. 

Natomiast jeśli chce się Pan tylko pozbyć tego niebieskiego koloru za uchem, to trzeba będzie wziąć pędzel klonowania i zasłonić to miejsce np. włosami. Albo: użyć narzędzia do zaznaczania kolorów (żeby potem cały kolor tła zamienić np. na biały.) i koniecznie pomóc sobie poleceniem Zaznacz --> Popraw krawędź. Bez użycia tego polecenia pozostaną paskudne ślady po tle na krawędziach głowy - tam gdzie włosy przenikają się z tłem. To polecenie może też pomóc w eliminowaniu koloru za uchem.

Podaję firmowego maila: andrzej.slodownik@altkom.pl jeśli można, obejrzę ten plik "z bliska". :-)

  • Odpowiedział
  • @ | 01.03.2017
  • TRENER ALTKOM AKADEMII