Kategorie szkoleń | Egzaminy | Kontakt
  • 2
  • 0
  • 35

Mój zespół jest przykładem zespołu nietechnicznego, w którym wdrożyliśmy Agile. Jest to zespół, który zajmuje się realizowaniem szkoleń wewnętrznych/zewnętrznych dla prawie 6000 pracowników. Niestety największa bolączka jest w dalszym ciągu stand up, który nie działa tak, jak powinien w naszym poczuciu. Jego prowadzenie jest o tyle trudno, że zespół jest bardziej liczny niż standardowy zespół Agile, a co najważniejsze, każdy z nas ma swój specyficzny obszar, w którym jest ekspertem i nie zawsze (ale z kolei czasem tak) przecinamy się tematami. Chciałam się poradzić, jak powinniśmy prowadzić nasze stand upy, aby były Agile oraz żeby wnosiły wartość dla całego zespołu?

Dominika_Dyktyńska
  • Zapytał
  • @ Dominika_Dyktyńska | 03.02.2017
    • 1
    • 0
    • 1
Zaloguj się aby zadać pytanie
Pokrewne

Odpowiedzi (2)

  • 1

Dominiko.

Po opisie nie jestem do końca pewna, czy jestem w stanie określić w czym jest konkretnie problem. 

Czy Wasze spotkania trwają zbyt długo? Czy upatrujesz problem w tym, że tematy się ze sobą przecinają, czy raczej są niezależne?

Pojawiają się też pytania dodatkowe - zespół większy niż standardowy w Agile, tzn. jakiej wielkości? Spotykacie się codziennie? Czy korzystacie z tablicy zespołu/tablicy scrumowej?

 

Standardowy daily stand up powinien:

- Odbywać się codziennie, o tej samej porze, w tym samym miejscu i trwać nie dłużej niż 15 minut. Jeśli masz większy zespół nadal warto trzymać się zasady: nie więcej niż 2 minuty na jedną osobę w zespole.

- Każda osoba odpowiada na 3 pytania:

1.Co zrobiłam wczoraj, od ostatniego stand up'u?

2.Co planuję zrobić dzisiaj?

3.Jakie widzę przeszkody w osiągnięciu celu Sprintu?

Przy czym każda osoba powinna wcześniej przygotować się do tego spotkania i znać odpowiedzi na te pytania. Wtedy spotkanie przebiegnie bez zakłóceń, kreatywna improwizacja jest raczej niewskazana. Przygotowanie do spotkania także przyspiesza jego przebieg.

 

Kluczem do usprawnienia daily stand up jest też pełna świadomość tego, jaki jest cel  spotkania w sprincie.

Przede wszystkim mamy uaktualnić informacje, zwiększyć świadomość zespołu, kto pracuje nad jakimi zadaniami oraz zaplanować działania na najbliższy dzień tak, aby jak najbardziej przybliżyć się do realizacji celu Sprintu. Zasygnalizować wszystkie problemy, ryzyka i przeszkody, które się pojawiły na drodze, aby ten cel Sprintu osiągnąć.

Zatem powracamy do tego, w jaki sposób określony jest cel Sprintu? Oraz dodatkowo - czy zespół planuje i monitoruje prace w odniesieniu do zadań, które są rozmieszczone na tablicy zespołu? Nie jest tutaj kluczowe, jak bardzo poszczególne zadania się zazębiają - zespół wspólnie działa na osiągnięcie jasno określonego celu Sprintu, zatem dowiezienie wszystkich zadań pozwoli nam na osiągnięcie sukcesu.

Być może warto rozważyć też podzielenie zespołu na dwa mniejsze - usprawni to komunikację oraz skróci czas trwania daily stand up. Choć oczywiście trzeba wziąć pod uwagę jeszcze wiele innych czynników.

 

Poniżej podam jeszcze kilka najczęstszych przyczyn, dlaczego daily stand up nie działa tak, jak powinien:

1. Zadania na tablicy zespołu są podzielone na zbyt duże elementy.

Standardowo zadania określone na dany Sprint nie powinny trwać dłużej niż 1 dzień. W innym wypadku daily stand up staje się bezcelowy: gdy zadanie trwa 3-4 dni, przez trzy dni będziemy mówić o tym samym i nie jesteśmy w stanie zaobserwować postępów w osiągnięciu celu sprintu.

2. Niezrozumienie przez zespół celu daily stand up.

Gdy zespół traktuje spotkanie jako "spowiedź" przez Scrum Masterem, zaraportowanie wykonanych zadań, wtedy daily nie przyniesie oczekiwanych wartości - nie skupiamy się na zoptymalizowaniu pracy, nie słuchamy innych, nie myślimy o celu do osiągnięcia. Ponadto gdy Scrum Mastera nie ma - daily się nie odbywa.

3. Rozwiązujemy problemy na spotkaniu, daily zamienia się w dyskusję o szczegółach.

W tym wypadku spotkanie nie trwa 15 minut, a zamienia się w długie spotkanie. Omawiane elementy często dotyczą dwóch osób, które dyskutują między sobą, a reszta jest poza tym i marnuje swój czas. Problem na daily powinien być zasygnalizowany, a osoby, które mają coś do powiedzenia w tym temacie mogą spotkać się później.

Dodatkowo podsyłam ciekawy artykuł o antywzorcach w prowadzeniu daily stand up: 

http://www.agile247.pl/anty-wzorce-daily-scrum

 

 

  • Odpowiedział
  • @ | 03.02.2017
  • TRENER ALTKOM AKADEMII
  • 0

Temat już nieco przeleżał, ale pozwolę sobie odkopać. Jeżeli tak jak piszesz każdy członek zespołu ma swój specyficzny obszar i nie współpracuje z innymi to taki standup, czy też Daily Scrum do niczego się nie przyda. W założeniu powinna być współpraca i wspólne planowanie dnia, dzielenie się na podgrupy i realizacja założonych celów danej iteracji. Jeżeli te osoby nie mają wspólnych celów to raczej są po prostu grupą ludzi a nie zespołem sensu stricte. W takim przypadku niezbyt wiele tutaj pomoże ten typ wydarzenia. Polecam też zajrzeć do pigułki wiedzy odnośnie samego scruma i znaczenia jego konkretnych elementów tutaj https://agileadept.pl/metodyka-scrum-w-pigulce/ 

Jarek_Łojko
  • Odpowiedział
  • @ Jarek_Łojko | 16.09.2021
    • 0
    • 0
    • 0