Kategorie szkoleń | Egzaminy | Kontakt
  • 2
  • 0
  • 50

W mojej firmie nie ma zaimplementowanej metodyki zarządzania projektem. W dużym skrócie projekty realizowane są w sposób partyzancki - spotyka się kilka osób i w zależności kto ma większą siłę przebicia ten przedstawia swoją wizję, rozdziela zadania itd. Czy wdrożenie metodyki w organizacji może być projektem, który zostanie przeprowadzony zgodnie z którąś z metodyk?

Mam wątpliwości, czy jest możliwe zachowanie wszelkich niezbędnych zasad metodyki. Przykładowo jak przydzielić role i związane z nią obowiązki zgodnie, z którąś z metodyk, jeżeli do tej pory nie miało to miejsca, a wybór, którą metodykę zastosować to jedne z etapów samego wdrożenia (projektu).

Krzysztof_Wojciechowski_0hih
  • Zapytał
  • @ Krzysztof_Wojciechowski_0hih | 12.01.2017
    • 2
    • 0
    • 7

Odpowiedzi (2)

  • 0

Prosta odpowiedz - tak można. Wdrożenie metodyki nosi wszelkie cechy projektu, więc można zastosować do tego którąś z metodyk.

Za to w ramach drugiej części Twojego pytania - nie przypominam sobie żeby któraś ze znanych mi metodyk mówiła, jak to zrobić. To leży w kompetencjach kierownika projektu i zależy od niego. Dodajmy jeszcze, że metodykę każdy kierownik projektu kroi na miarę konkretnego projektu. I tu wchodzimy w obszar narzędzi i kompetencji kierownika projektu, czyli w okolice certyfikacji IPMA

Zapytam na koniec nieco przewrotne, po co wam jakaś nowa metodyka? Macie przecież swoją własną.

 

  • Odpowiedział
  • @ | 14.01.2017
  • TRENER ALTKOM AKADEMII
Komentarze
"I tu wchodzimy w obszar narzędzi i kompetencji kierownika projektu, czyli w okolice certyfikacji IPMA" - przy założeniu, że dana firma posiada / chce posiadać taką rolę. Równie dobrze firma Krzysztofa może być zainteresowana podejściem alternatywnym, gdzie kierownik projektu nie będzie potrzebny. O ile "zarządzania przez chaos lub partyzantkę" metodyką bym nie nazwała i jestem przekonana, że uporządkowanie tematu zarządzania projektem byłoby przydatne, o tyle sugestia "certyfikacji IPMA" jest - w moim odczuciu - mocno sugerująca konkretne (a przecież nie jedyne) podejście.
Skomentował : @ Anna_Mankiewicz ,08.03.2018
  • 1
  • 0
  • 0
Ania a jakie znasz podejście do zarządzania projektem w którym nie ma roli kierownika projektu (lub równoważnej)?

IPMA nie jest jedynym podejściem w zarządzaniu projektami, jednak już na najniższym poziomie wyposaża w zestaw narzędzi i kompetencji ogólnych w zakresie zarządzania projektami, które pozwalają poruszać się świadomie w świece PM i świadomie wybrać metody opanowania chaosu. W przypadku Prince2 takie narzędzia i kompetencje dostajesz dopiero na poziomie Practicioner.
Skomentował : @ TRENER ALTKOM AKADEMII ,06.05.2018
  • 0

Pytanie jaki byłby cel wdrożenia metodyki? Może z czasem, w empiryczny sposób wypracujecie po prostu zestaw własnych praktyk, które działają w Waszej organizacji i nie ma sensu na siłę wdrażać czegoś sztywnego.

Jarek_Łojko
  • Odpowiedział
  • @ Jarek_Łojko | 26.10.2021
    • 0
    • 0
    • 0