Kategorie szkoleń | Egzaminy | Kontakt
  • 1
  • 8
  • 1.0K

Odpowiedź (1)

  • 12

Witam.

Poker Planning jest popularną techniką stosowaną do szacowania / estymowania w projektach zwinnych (ang. agile), np. w SCRUM-ie, ale nie tylko.

Podejście Agile'a zakłada, że zespoły pracujące / rozwijające produkty są "samozarządzalne". To zespół tworzy plan swojej pracy i jako zespół szacuje np. popularne historyjki użytkownika (tzw. User Stories), zadania oraz inne niezbędne elementy planu. 

 

Podstawowe założenia:

- posługujemy się jedną wybraną jednostką, np. popularne Story Point (jednostka relatywna)

- każdy ma szanse na wyrażenie swojej opinii (cały Zespół Developerski bierze udział w grze), ze swojego punktu widzenia, jako programista, tester, analityk etc.

- bardzo ważne są dyskusje, których przedmiotem jest szacowany element (np. User Story), co wzmacnia wymianę informacji i poprawia komunikację oraz zrozumienie przedmiotu szacowania

- osoby szacujące muszą umotywować swoje propozycje

 

Podstawowe korzyści:

- Planning Poker jest szybki i daje dużo frajdy

- daje poczucie członkom zespołu, tego, że są właścicielami planu

- działa motywująco - "... to są nasze oszacowania, my to oszacowaliśmy i teraz chcemy udowodnić, że to nie były błędne szacunki"

 

Jak wygląda typowy proces szacowania z wykorzystaniem techniki Poker Planning?

W planowaniu bierze udział cały zespół. Każda osoba biorąca udział w szacowaniu dysponuje talią kart (lub ma zainstalowaną aplikację na urządzeniu mobilnym). Karty mają wartości najczęściej oparte na ciągu Fibonacciego: 0, 1/2, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 20, 40, 100, ?, przerwa. Warsztaty planowania powinny być prowadzone przez wyznaczoną osobę (w SCRUM-ie jest to najczęściej Scrum Master). W warsztatach powinien wziąć udział przedstawiciel Klienta / biznesu odpowiedzialny za definiowanie wymagań - w SCRUM-ie jest to Product Owner, czyli Właściciel Produktu.

Zwykle zespół w pierwszej kolejności zapoznaje się ze wszystkimi elementami, które mają zostać oszacowane i wybiera najmniejszy wg nich element (pod względem czasu, złożoności, skomplikowania, ryzyka, zależności etc.) i przypisuje mu domyślną wartość 1 Story Pointa. Następnie Scrum Master pobiera dany element / User Story do szacowania, który jest omawiany przez zespół wspólnie z Właścicielem Produktu. Właściciel Produktu odpowiada na pytania zespołu.

Kiedy zespół ma już wystarczającą wiedzę, każda z osób wybiera kartę ze swojej talii z wartością, która wg tej osoby mówi o ile dany element (np. User Story) jest większy / mniejszy od bazowego elementu, któremu została przypisana wartość 1. Kiedy wszyscy są gotowi, karty są odsłaniane. Scrum Master powinien odpytać w pierwszej kolejności osoby, które pokazały skrajne (najmniejsza i największa) wartości. Osoby te motywują swój wybór, co często pobudza zespół do dyskusji i wymiany informacji. Na podstawie tych dyskusji, zespół zmieniając pierwotne propozycje powinien osiągnąć zgodę co do oszacowania.

Takie szacowanie ma duży stopień prawdopodobieństwa z uwagi na fakt, że nie szacuje tylko najbardziej doświadczona osoba, ale cały zespół. Poker Planning świetnie wspiera komunikację, wymianę informacji i zrozumienie tego, nad czym za chwilę będziemy pracowali.

Znając tzw. "pojemność zespołu" o stałym składzie NA sprint / timebox o stałym czasie trwania, jesteśmy w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić, ile elementów (User Stories) zespół będzie w stanie wykonać w sprincie / timeboksie bazując na Story Pointach.

Jeśli chodzi o narzędzia, to w Internecie można znaleźć talie kart do kupienia. Można się również posłużyć aplikacją mobilną na smartfon lub tablet, np.: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ubxd.poker.

 

Pozdrawiam,

Łukasz Czopek

  • Odpowiedział
  • @ | 24.03.2014
  • TRENER ALTKOM AKADEMII