Kategorie szkoleń | Egzaminy | Kontakt
  • 1
  • 3
  • 117

W dwóch prowadzonych przeze mnie zespołach (jestem ich Scrum Masterką od 3 miesięcy), które są dość ustabilizowane (w znaczącej większości ludzie pracują ze sobą co najmniej 2 lata, jedna testerka w jednym zespole jest od pół roku - ale było to przed rozpoczęciem wdrażania Scruma w organizacji), zatrudniamy po 1 nowej osobie - w dodatku obie są bardzo początkującymi programistami, bez żadnych "nawyków organizacyjnych" - nie są zepsuci przez złe zarządzanie, ale też, że jest coś takiego jak Scrum, usłyszeli na rozmowach kwalifikacyjnych.

W jaki sposób ułatwić im wejście z zespół, czy są jakieś ciekawe aktywności dla wszystkich, które by w tym pomogły? Jak ewentualnie pomóc takiej osobie podczas rozmów planujących/retro/podsumowaniach - żeby się nie bała swojego zdania i czuła się zachęcana do wypowiedzi?

Czy są jakieś ciekawe aktywności dla zespołu do zrobienia na pierwszej/drugiej retrospektywie, które by mogły pomóc?

Jakich znaków ostrzegawczych wypatrywać, które można przegapić, że coś idzie nie tak i jak zareagować?

Łucja_Świetnińska
  • Zapytał
  • @ Łucja_Świetnińska | 22.06.2016
    • 0
    • 0
    • 2

Odpowiedź (1)

  • 4

Dzień dobry Łucjo.

Ja zawsze stosuję jedną, bardzo prostą metodę, która jest według mnie bardzo skuteczna przy wdrażaniu nowych ludzi jak również jest przydatna do motywacji pracowników ze "starszym" stażem.

Mianowicie:

Siadamy wspólnie i wyznaczamy sobie cel jaki chcemy osiągnąć.

Następnie przedstawiamy sobie ze 2,3 sposoby na osiągnięcie celu i zawsze pytam o to czy ktoś ma jakiś inny pomysł, dzięki któremu możemy osiągnąć nasz cel.

Jak tak to super jak nie to też super. Następnie zaczynamy działać.

Co mi się w tym sposobie podoba?

1. Człowiek nie czuje, że mu coś narzucam, bo sam wybiera jak zrealizować wyznaczony wspólnie cel - nie liczy się sposób lecz efekt.

2. Jak jest czas to zachęcam do wypróbowania alternatywnego sposobu, żeby się nauczyć wspólnie co jest efektywniejsze.

3. Pracownik czuje, że ma realny wpływ na kształtowanie swojej kariery i doświadczenia, a to jest najważniejsze w pracy według mnie.

 

Mam nadzieję, że i Tobie ten sposób przypadnie do gustu.

Jeżeli ewentualnie masz sugestie jak poprawić moje spostrzeżenia i sposoby działania to pisz proszę śmiało.

 

Pozdrawiam.
Mariusz.

Mariusz_Kamelak
  • Odpowiedział
  • @ Mariusz_Kamelak | 25.07.2016
    • 1
    • 1
    • 5