Kategorie szkoleń | Egzaminy | Kontakt
  • 2
  • 5
  • 134

Nie do końca pytanie, ale - bardziej historyjka.

Kupiłem dysk do laptopa. Miał być nowy - "oem", acz spodziewałem się, że będzie zdemontowany skądś po wymianie na ssd - dysk 1T 7mm sshd nie jest zbyt często występujący na normalnym polskim rynku.

SMART pokazuje 0 godzin uptimu - więc wyglądał na nowy. Ale z ciekawości - uruchomiłem linuksowy testdisk do odzyskania partycji - i  z zdziwieniem znalazłem Windowsa oraz "trochę" różnych prywatnych danych - zdjęcia, projekty... ogólnie to co każdy człowiek IT ma na dysku.

Skontaktowałem się następnie z poprzednim właścicielem (spoza Polski). Przeżył mały szok, gdy się dowiedział że jestem w posiadaniu jego danych.

Jego historia była taka:

Miał komputer. Następnie komputer przestał się uruchamiać (płyta główna). Zawiózł do sklepu gdzie go zakupił (duży, czesko-słowacki sklep). Komputer naprawili (wymienili płytę). Gdy zobaczył że jest czysty system zapytał się o swoje dane - dostał odpowiedź że zostały usunięte.

Nad morałem można się zastanowić.

A że to quorum - to pytanie co z taką sytuacją robić by jej uniknąć.

Andrzej_Dopierała
  • Zapytał
  • @ Andrzej_Dopierała | 13.01.2016
    • lider
    • laureat
    • ekspert
    • 83
    • 65
    • 169
Zaloguj się aby zadać pytanie
Pokrewne

Odpowiedzi (2)

  • 2

Piękna historia. To kolejny powód ku temu, aby szyfrować dysk - szczerze nie rozumiem ludzi (zwłaszcza z naszej branży), którzy tego nie robią. Poza tym NIGDY nie oddawać komputera/laptopa do serwisu z dyskiem - przed kupnem owego zawsze sprawdzam warunki gwarancji lub pytam sprzedawcy, czy w razie awarii można oddać na gwarancję sprzęt bez dysku. Co zapewnia nam bezpieczeństwo danych (poza szyfrowaniem) oraz ciągłość pracy (wkładamy dysk do 'byle czego', instalujemy dystrybucyjnego kernela, jeśli mamy dobrze dopasowany config do swojego sprzętu i działamy dalej. ;)

Daniel_Ryczko
  • Odpowiedział
  • @ Daniel_Ryczko | 13.01.2016
    • laureat
    • 6
    • 0
    • 32
  • 0

- Do serwisu komputer ZAWSZE trafia bez dysku, nie spotkałem się, aby jakaś marka funkcjonująca na PL rynku teraz robiła z tego powodu problem, wręcz jest im to na rękę. ;-)

- Szyfrowanie dysków to KONIECZNOŚĆ, warto dla super ważnych danych stosować też kontenery na takich dyskach (dodatkowa warstwa cebuli).

- Sam usuwaj swoje dane poprzez wielokrotne, wielokrotne nadpisania jeśli MUSISZ oddać komputer z dyskiem.

Marcin_Wroński
  • Odpowiedział
  • @ Marcin_Wroński | 30.10.2018
    • 0
    • 0
    • 0