Kategorie szkoleń | Egzaminy | Kontakt
  • 2
  • 4
  • 215

Czy mają Państwo doświadczenie na temat łączenia metodyki zarządczej PRINCE 2 z metodą SCRUM w ramach jednego zespołu projektowego?

Zarządy organizacji często wymagają prowadzenia obszernej dokumentacji i stosowania odpowiedniej komunikacji, do czego PRINCE 2 jest stworzony. Jednak do wytwarzania oprogramowania w krótkich okresach czasu wydaje się dużo lepszy SCRUM. Czy ktoś z Państwa stosuje takie połączenie? Jeśli tak, jak ono się sprawdza?

Ryszard_Czarnecki
  • Zapytał
  • @ Ryszard_Czarnecki | 04.01.2016
    • lider
    • laureat
    • 17
    • 20
    • 24

Odpowiedzi (2)

  • 8

Przede wszystkim PRINCE2 i Scrum służą do zarządzania różnymi rzeczami na różnych poziomach. PRINCE2 opisuje zarządzanie projektami na poziomiach: strategicznym - Komitet Sterujący, operacyjnym - Kierownik Projektu i dostarczania produktów - Kierownik Zespołu.

Scrum opisuje zarządzanie zespołem tworzącym oprogramowanie. Nie mówi nic o projektach i zarządzaniu nimi.

Pierwsze pytanie na jakie musimy sobie odpowiedzieć, brzmi Czy to co robię to jest pełnokrwisty projekt i oznacza konieczność zbudowania nowej organizacji, czy może jest to tylko zadanie programistyczne które potrwa maksymalnie do 4 tygodni i zrealizuję je za pomocą swojego zespołu?.

 

Jeżeli praca którą mamy wykonać nie jest projektem, to Scrum do niego spokojnie wystarczy. Nie ma sensu używać PRINCE2. Wymagania ze strony organizacji dotyczące dokumentacji i raportowania to nie są wymagania PRINCE2, tylko wymagania danej organizacji. Stąd nawet mocno sformalizowana organizacja może stosować Scrum, pod warunkiem że jej wewnętrzne procedury obejmują takie podejście. 

 

Nie jest prawdą, że PRINCE2 jest stworzony do prowadzenia obszernej dokumentacji. Ta metoda jest stworzona do skutecznego zarządzania projektami. Skuteczne zarządzanie projektami czasem wymaga obszernej dokumentacji, a czasem nie. PRINCE2 jest uniwersalnym podejściem do zarządzania projektami i wykorzystując go możemy zarządzać projektem w sposób bardzo formalny i kaskadowy. Ale możemy także zbudować projekt PRINCE2 tak, że nie będzie w nim dokumentacji i będzie prowadzony w sposób zwinny. Ale nadal będzie to PRINCE2.

 

Oczywiście, jeżeli chcemy stosować PRINCE2 w sposób zwinny, warto jest umieć to robić. W tym celu powstał podręcznik PRINCE2 Agile opisujący dostosowanie PRINCE2 tak, żeby można było z niego korzystać w sposób zwinny. Omawiamy to podejście podczas akredytowanego szkolenia http://www.altkomakademia.pl/szkolenia/i/prince2-agiletm-practitioner.

Istnieją także inne sposoby wykorzystania podejścia zwinnego i PRINCE2. Na przykład AgilePM to metoda zwinnego zarządzania projektami. którą można łączyć z jednej strony z PRINCE2, który jest powyżej AgilePM, a z drugiej strony ze Scrum, ktory można umieścić na poziomie zarządzania projektami. Takie połączenia opisane są w kilku dokumentach. Oto linki do nich:

 

Agile Project Management White Paper - APMG-International

Aligning PRINCE2® with AgilePM™ - APMG-International

Integrating DSDM Atern into an existing Prince2™ Environment

czy

The DSDM Agile Project Framework for Scrum

 

Jeszcze kilka linków do dokumentów omawiających problem wykorzystania podejścia zwinnego w PRINCE2:

http://www.borselaer.org/index.php/2010/03/whitebook-prince2-combined-with-scrum/

http://projectmanager.com.au/wp-content/uploads/2012/04/WrappingPRINCE2AroundAgile_RogerFance.pdf

http://certifications.bcs.org/upload/pdf/agile-prince2-whitepaper.pdf

 

Podsumowując, można łączyć PRINCE2 ze Scrum, wymaga to jednak pewnej dodatkowej pracy i musi być wspierane przez organizację w której realizowany jest projekt. Ale zwykle to się opłaca, umożliwiając realizację projektów które przynoszą największą możliwą wartość organizacji w której te projekty są realizowane.

 

 

 

  • Odpowiedział
  • @ | 11.01.2016
  • TRENER ALTKOM AKADEMII
  • 0

Nie mam żadnego doświadczenia na temat łączenia metodyki zarządczej PRINCE 2 z metodą SCRUM w ramach jednego zespołu projektowego. Nie mam doświadczenia w zarządzaniu projektami IT, uczestniczę we wdrażaniu oprogramowania i testowaniu. Chcę poszerzyć swoją wiedzę.

Barbara_Rutkowska_whfi
  • Odpowiedział
  • @ Barbara_Rutkowska_whfi | 25.11.2019
    • 1
    • 0
    • 0
  • 0

Mam doświadczenie jedynie w metodyce PRINCE2, nie mam doświadczenia w łączeniu PRINCE2 ze scrumem.

Aleksandra_Markowska
  • Odpowiedział
  • @ Aleksandra_Markowska | 16.04.2020
    • 0
    • 0
    • 0