Kategorie szkoleń | Egzaminy | Kontakt

Odpowiedź (1)

  • 0

Witam,

wiele organizacji przechodząc na zwinne zarządzanie, zadaje sobie pytanie, co z kierownikami projektów? Jak ich pozycjonować w procesie Scrum? Najczęściej spotykałem się z tym, że kierownicy projektu obejmowali rolę Product Ownera, czyli osobę odpowiedzialną za identyfikację wymagań biznesu, kierowanie rozwojem produktu poprzez ustalanie priorytetów, kreowanie wizji, decydowanie w kontekście zakresu projektu, prognozowanie, jaka część zakresu będzie gotowa na kiedy etc.

Rzadziej kierownicy projektów obejmowali rolę Scrum Mastera, ponieważ tutaj jest wymagana zmiana sposobu myślenia z zarządzania typu „command and control” (przydzielam pracę ludziom i ich rozliczam z tej pracy) na „servant leader” czyli przywódcę służebnego, który poza „pilnowaniem” samego procesu, będzie budował kulturę jednego zespołu, będzie potrafił motywować zespół, rozwiązywać jego problemy etc. Bardzo ważne są kompetencje miękkie danej osoby.

Pamiętajmy, że Scrum jest podejściem „lekkim” nie wprowadzającym pojęcia projektu ani roli Kierownika Projektu. Jeśli jesteśmy organizacją, która rozwija produkty, gdzie na tych, ciągle ewoluujacych, produktach budujemy nasz biznes, tak jak to robi np. Allegro, Scrum może być wystarczający. Natomiast jeśli potrzebujemy zdefiniowanego projektu, ograniczonego czasowo, gdzie będziemy zarządzali budżetem, harmonogramem, kosztami, wtedy Scrum może się okazać niewystarczalny. Niektóre firmy praktykują w takich sytuacjach rozdzielenie warstwy zarządczej, gdzie wykorzystywany jest np. PRINCE2 lub DSDM/AgilePM z warstwą wytwórczą, gdzie stosowany jest Scrum. Wtedy rola Kierownika Projektu w PRINCE2 lub DSDM/AgilePM jest jawnie wskazana.

Pozdrawiam
Łukasz Czopek

  • Odpowiedział
  • @ | 09.11.2015
  • TRENER ALTKOM AKADEMII