Kategorie szkoleń | Egzaminy | Kontakt
  • 1
  • 6
  • 64

Witam.

Jakie są praktyki zabezpieczenia programu przed kopiowaniem w Javie, (ale pewnie podobnie w innych językach programowania)?

 

Rafał_Kędzierski
  • Zapytał
  • @ Rafał_Kędzierski | 15.07.2015
    • lider
    • laureat
    • 39
    • 6
    • 46

Odpowiedź (1)

  • 2

Witam,

 

nie jestem pewien czy dobrze zrozumiałem pytanie, ale jeśli dotyczy ono zabezpieczenia program nieautoryzowanym użyciem to istnieje kilka typowych technik. Przyjmijmy założenie, że  chodzi o program desktopowy, którego licencję na używanie udzielamy konkretnemu użytkownikowi w postaci klucza odblokowującego, do którego wygenerowania potrzebne są jego dane (np. email, dane osobowe itp).

1. Program po uruchomieniu może łączyć się z naszym serwerem w celu podania szczegółów licencji i np. dodakowych informacji o komputerze na którym został uruchomiony. Analiza takich danych może wskazać czy dany egzemplarz oprogramowania jest używany przez jednego użytkownika czy wielu (w takim przypadku można zablokować dostęp).

2. Istotne zagrożenie przy takim podejściu to reverse-engineering, dzięki któremu możliwe jest skompilowanie nowej wersji oprogramowania, która nie będzie wykonywała operacji wymienionych w p.1. Pewnym rozwiązaniem - choć raczej utrudnieniem niż uniemożliwieniem - jest użycie narzędzia typu 'obfuscator' np. http://proguard.sourceforge.net/. Dzięki temu wynikowy plik będzie trudniejszy do dekompilacji.

3. W oparciu o doświadczenia praktyczne mogę polecić podejście: 'sprzedawaj wsparcie, a nie oprogramowanie'. Choć zdaję sobie sprawę że nie jest ono możliwe do zastosowania w każdym przypadku.

  • Odpowiedział
  • @ | 19.08.2015
  • TRENER ALTKOM AKADEMII