Kategorie szkoleń | Egzaminy | Kontakt
  • 1
  • 10
  • 921

Pracując przez ponad 3 lata w firmie korzystającej z Lean Management wiem jak w prostych słowach wytłumaczyć osobie, która nie miała nigdy styczności z Lean Management, czym zajmuje się Lean oraz na czym on polega i co daje mojej firmie.

Aktualnie uczestniczę w szkoleniu "Project Manager w mikro i małych przedsiębiorstwach ICT", gdzie jednym z najważniejszych punktów jest szkolenie z PRINCE2. 

Niestety, jak dotąd nie dowiedziałem się w prostych słowach "z czym dokładnie się to je".

Prawdopodobnie dlatego, że nie pytałem. Zatem pytam teraz.

Kamil_Broda_PCYM
  • Zapytał
  • @ Kamil_Broda_PCYM | 04.01.2014
    • 3
    • 0
    • 1

Odpowiedź (1)

  • 3

PRINCE(Project in Controlled Environments) to metodyka do zarządzania projektami, gdzie projekt to organizacja tymczasowa powołana w celu dostarczenia jednego lub więcej produktów biznesowych wg uzgodnionego Uzasadnienia Biznesowego. PRINCE służy do zarządzania jednorazowymi, unikalnymi przedsięwzięciami nastawionymi na zmianę np. wprowadzenie do oferty nowego produktu.

Wynikiem projektu są produkty (np. systemy IT, szkolenia, autostrady, zmiana w procesach firmy), które mają przynieść korzyści organizacji (firmie, urzędowi, fundacji). Projekt kończy się w momencie dostarczenia produktu (o ile nie zostanie zamknięty przedwcześnie ze względu na stratę uzasadnienia biznesowego).

 

Metodyka PRINCE2 odpowiada m.in. na następujące pytania :

  • jak zacząć projekt?
  • kto podejmuje decyzje o rozpoczęciu, kontynuacji czy zamknięciu projektu?
  • kto, jakie informacje, komu i kiedy dostarczana?
  • czym się zajmuje kierownik projektu?
  • co zrobić gdy projekt nie toczy się zgodnie z planem?
  • jak zamknąć projekt?

 

Lean Management (jak ja rozumiem) służy do zarządzania przedsiębiorstwem, a nie projektem. Jest to koncepcja mająca na celu  pozbycia się zbędnych „kilogramów firmy”.

 

Istotą metody jest uzyskiwanie:

  • minimalnych zapasów i kosztów produkcji
  • wysokiej produktywności produkcji i pracy
  • sprawnej organizacji i zarządzania
  • wysokiej jakości produkcji i usług 
  • krótkich cykli realizacji produkcji

 

A więc Lean Management w odróżnienie od PRINCE2:

  • dotyczy zarządzania przedsiębiorstwem produkcyjnym, a nie unikalnym przedsięwzięciem
  •  jest działaniem ciągłym, a nie tymczasowym

 

Czy te dwie koncepcje zarządzania można połączyć w jednej firmie? Oczywiście, że tak, ale to odpowiedź na inne pytanie :)

  • Odpowiedział
  • @ | 10.01.2014
  • TRENER MODERATOR ALTKOM AKADEMII