Kategorie szkoleń | Egzaminy | Kontakt
  • 2
  • 30
  • 9.0K

Witam.


Mam problem z utworzeniem wykresu w Excel 2003.
Mam takie oto przykładowe dane:

       Dzień   Godziny        Koszty
0 10 10
1 10 9
2 10 8
3 15 7
4 20 7
5 30 6
6 30 5
7 40 4
8 40 3
9 40 2
10 40 1
15 50 0
20 50 0
30 50 0
40 50 0
50 50 0

 

Na osi X chciałbym mieć - "Dzień", na Osi Y - "Godziny", wynikiem powinno być graficzne przedstawienie wartości "Koszty" uzależnionej od "Dzień" i "Godziny".

Kombinuję na wszystkie możliwe sposoby i niestety nie mogę doprowadzić do zgodności mojego wykresu (wartości nie zgadzają się na przecięciach osi).
Próbowałem również używać linii pomocniczych na wykresie ale nadal wartości "Koszty" przedstawione na wykresie nie odpowiadają osią X i Y.
Mam również dostęp do Excel 2007, więc jeżeli 2003 nie da rady mogę użyć nowszej wersji. 

Proszę o pomoc! 


Pozdrawiam.
Damian Sokół. 

damiano
  • Zapytał
  • @ damiano | 13.11.2013
    • 3
    • 1
    • 3

Odpowiedzi (2)

  • 21

To ja w takim razie zaproponuje dwa rozwiązania:

1 Rozwiązanie wykres kolumnowy.

Przy takich danych celem jest zaprezentowanie kosztów na odpowiedniej pozycji przecięcia Dni i godzin.

 

 

Pierwszą sprawą jest dodanie jeszcze jednej kolumny, która później posłuży jako podpora dla widocznej serii danych.

Podpora ta ma być niższa od kolumny godzin o połowę wartości z kosztów tak aby środek serii wyszedł nam dokładnie w punkcie.

 

 

A następnie wstawiamy wykres kolumnowy z seriami jedna nad drugą.

 

 

Następnie przechodzimy "Dalej" i wybieramy dwie serie danych Podpora i koszty.

 

 

A następnie etykiety dla Osi X.

 

 

W 3 kroku kreatora dodajemy etykiety do Osi X i Y.

 

 

Następnie należy wejść do formatowania serii danych Koszty.

 

 

I włączyć etykiety zawierające wartość tej serii.

 

 

Pozostaje już tylko ukrycie serii "Podpierającej" poprzez zmianę jej formatu wypełnienia na "Brak".

 

 

I efekt jest taki:

 

 

Jeszcze drobna kosmetyka i zmiana kolorów itp. i wygląda to tak:

 

  • Odpowiedział
  • @ | 20.11.2013
  • TRENER MODERATOR ALTKOM AKADEMII
Komentarze
Panie Tomaszu,
Wykres jest rozwiązaniem mojego zapytania ale byłoby idealnie mieć je w formie liniowej jeżeli oczywiście to możliwe.
Mam tego świadomość że linia pomocnicza (jeżeli byłaby użyta) ma inną skalę i prawdopodobnie tutaj leży problem - przynajmniej z moich prób tak wynika.

Proszę zaprezentować rozwiązanie gdyż może się okazać że innego rozwiązania nie będzie.

Dziękuję!

Damian
Skomentował : @ damiano ,21.11.2013
  • 3
  • 1
  • 3
  • 28

Drugi wariant to wykres liniowy o którym Pan Damian Wspominał w komentarzu.

Początek będzie wymagał od nas dodania dodatkowej serii danych.

Dodatkowa seria to podpora danych, których etykiety chcemy wyświetlić i będzie ona wyliczona jako:

Godziny - połowa wysokości Kosztów + 2 (aby środek tej serii wypadał zaraz nad linią którą stworzymy).

[Byłoby to zbędne przy nowszej wersji Excela, gdyż w niej można automatycznie umieścić etykietę w różnym miejscach].

 

 

Następnie tak jak w przykładzie powyżej tworzymy wykres kolumnowy skumulowany i dodajemy serie: Podpora potem Koszty i na końcu Godziny i dodajemy etykiety osi X.

 

 

Następnie należy dodać etykiety osi tak jak w powyższym przykładzie.

Kolejnym krokiem jest zamiana serii Godziny na inny typ, w tym wypadku Liniowy.

 

 

Następnie jak w powyższym przykładzie dodajemy etykiety do serii koszty i ukrywany jak w przykładzie powyżej serie przedstawione jako słupki.

 

 

Trochę kosmetyki.

 

 

Takie i inne cuda z wykresami można zobaczyć na szkoleniu EXgraf - polecam.

  • Odpowiedział
  • @ | 21.11.2013
  • TRENER MODERATOR ALTKOM AKADEMII
Komentarze
Dziękuję za wyczerpujące rozwiązanie !
O to właśnie chodziło. Odnośnie szkolenia będę wnioskował o takowe.

Pozdrawiam
Damian
Skomentował : @ damiano ,22.11.2013
  • 3
  • 1
  • 3