Kategorie szkoleń | Egzaminy | Kontakt
  • 1
  • 12
  • 429

Witam.

Czekam na szkolenie AC04, niestety już dwa razy zostało anulowane (W związku z tym mam pytanie, które podejrzewam jest z poziomu AC04). Otóż, posiadam narzędzie w Accessie, składające się z wielu kwerend wybierających, aktualizujących, składających, itp. W jednej z pierwszych kwerend mam pole obliczeniowe (konstruktor wyrażeń) z prostą formułą, która wybiera na podstawie odpowiedniego warunku kolumnę (pole) z tabeli z cenami. Przykładowe pole obliczeniowe poniżej:

final_price: IIf([price_2]>0;[price_2];[price_1])

 

price_1 i price_2 są to pola w tabeli, z której pobiera dane wspomniana kwerenda.

Potrzebuję stworzyć formularz z przyciskiem lub ewentualnie listą rozwijaną na wzór pola kombi, za pomocą którego będę mógł wybierać, co ma się znaleźć  w polu obliczeniowym "final_price". Interesują mnie 3 przypadki:

I. Final_price powinna być zgodna z warunkiem powyżej czyli:

final_price: IIf([price_2]>0;[price_2];[price_1])

II. Final_price powinna być równa:

final_price: price_1

III. Final_price powinna być równa:

final_price: price_2

Uwaga: W kolumnie price_1 - zawsze jest cena, w kolumnie price_2 - w większości przypadków nie ma ceny.

Przemo
  • Zapytał
  • @ Przemo | 12.12.2014
    • laureat
    • 59
    • 24
    • 71

Odpowiedź (1)

  • 5

Witam.

Zamiast przycisku, czy pola kombi zaproponuję zastosowanie przełącznika (radio button).

Na formularzu wstawiamy formant o nazwie grupa opcji:

 

 

Nadajemy mu wygląd i przypisujemy wartości:

 

 

 

 

Należy pamiętać, aby nadać we właściwościach odpowiednią nazwę. Aby to zrobić, należy kliknąć na ramkę pola wyboru:

 

 

Następnie pozostaje pobranie wartości z pola wyboru jako część kryterium w kwerendzie:

 

 

 

 

I zastosowanie jako część podanej przez Pana funkcji IIF().

Pozdrawiam.
Tomasz Grabowski.

 

  • Odpowiedział
  • @ | 13.01.2015
  • TRENER MODERATOR ALTKOM AKADEMII
Komentarze
super. dziękuje
Skomentował : @ Przemo ,21.01.2015
  • 59
  • 24
  • 71