Kategorie szkoleń | Egzaminy | Kontakt
  • 4
  • 6
  • 262

Witajcie,

mam działającego postfiksa jako serwer poczty dla kilku domen.

Problem jest taki, że każdy mail wychodzący podpisywany jest jako wysłany z serwera domena.com (nazwa serwera i główna domena).

Serwer osbługuje np.: domena.com , drugadomena.pl  i  naszadomena.eu.

Maile wychodzą prawidłowo, jednak serwer zawsze podpisuje się domeną główną, czyli domena.com.

Przez to ustawiane maile mają mniejszą reputację. Chcę uniknąć stawiania odrębnych serwerów dla każdej domeny.

Czy da się skonfigurować postfix, aby podczas wysyłania maila z domeny, drugadomena.pl podpisał się jako serwer drugadomena.pl i analogicznie do innych domen w zależności z jakiej mail wychodzi?

Maciej_Gabryszak
  • Zapytał
  • @ Maciej_Gabryszak | 20.10.2014
    • 10
    • 4
    • 4
Zaloguj się aby zadać pytanie
Pokrewne

Odpowiedzi (4)

  • 1

Received: from domena.com ([ip_zewnętrzne_serwera])
 by mx.google.com with ESMTPS id.

Maciej_Gabryszak
  • Odpowiedział
  • @ Maciej_Gabryszak | 20.10.2014
    • 10
    • 4
    • 4
  • 2

Hmm... nie znam możliwości, by ustawiać $myhostname, który jest prezentowany na etapie sesji smtp w lini helo/ehlo, indywidualnie dla każdej wirtualnej domeny. Można by pokombinować ewentualnie definiując oddzielny transport w master.cf per domena.

Aczkolwiek  z mojego doświadczenia bardziej istotne jest, by:

  • $myhostname pokrywał się z revdns, który ma odzwierciedlenie w DNS
  • istniał rekord SPF dla każdej z domen wskazujący na odpowiedni serwer
  • adres nadawcy był "prawdziwy" (to znaczy, by była możliwość wysyłki na niego maila - prawidłowy MX co najmniej)

I trzeba dbać o reputację, by na RBL-e nie trafić. :) Jeden klient spamer często potrafi niestety dużo namieszać.

Andrzej_Dopierała
  • Odpowiedział
  • @ Andrzej_Dopierała | 20.10.2014
    • lider
    • laureat
    • ekspert
    • 83
    • 65
    • 169
  • 2

Zgadza się:

1. Mamy SPF dla każdej domeny

2. Mamy DKIM dla każdej domeny

3. Domeny mają właściwe wpisy

Pozostaje nadal ślad w mailu z $myhostname.

Tu zagwostka, aby nie stawiać dla każdej domeny osobnego serwera, tylko aby jeden obsłużył wszystkie domeny, podpisując się odpowiednią domeną.

Maciej_Gabryszak
  • Odpowiedział
  • @ Maciej_Gabryszak | 21.10.2014
    • 10
    • 4
    • 4
Komentarze
Hm.. i tak punktem wspólnym będzie ip, a co za nim idzie revdns. Chyba ze chcesz by z każdej domeny prezentował się innym adresem ip?
Jeżeli tak - bym poszukał w okolicy zdefiniowania w master.cf różnych transportów na poszczególnych ip, i potem wysyłkę maili (w transport.cf?) konkretnym transportem w zależności od domeny. Acz nie przerabiałem takiego scenariusza. I mówiąc szczerze - nie wiem czy nie prościej byłoby na jakiś lekkich kontenerach (lxc?) to zrealizować dedykowane per domena.

A jeżeli masz jeden ip na to - to ja bym po prostu ustawił hostname na revdns ip którym poczta wychodzi. Powinno starczyć.
Skomentował : @ Andrzej_Dopierała ,22.10.2014
  • 83
  • 65
  • 169
  • 0

możesz skorzystać z tego manuala --> http://www.postfix.org/MULTI_INSTANCE_README.html

Grzegorz_Chojnowski_
  • Odpowiedział
  • @ Grzegorz_Chojnowski_ | 30.06.2020
    • lider
    • laureat
    • 40
    • 10
    • 57