Kategorie szkoleń | Egzaminy | Kontakt
  • 2
  • 7
  • 527

Nie planuję zostać testerem. Jednak jako administrator współpracuję zarówno z działem developmentu, użytkownikami systemów, jak i działem testów i jakości w firmie.

Czego mogę się nauczyć na kursie przygotowania do certyfikacji ISTQB?

Co kurs ISTQB może dać w pracy administratora?

Andrzej_Dopierała
  • Zapytał
  • @ Andrzej_Dopierała | 09.10.2014
    • lider
    • laureat
    • ekspert
    • 83
    • 65
    • 169

Odpowiedzi (2)

  • 10

W ramach kursu przygotowawczego kandydat poznaje podstawowe zasady, na których opiera się praca działu kontrolerów jakości oprogramowania. Wyłożone zostają podstawowe zasady testerskie, które zwracają uwagę na podstawowe fakty związane z tą funkcją i pomagają właściwie umieścić rolę testera w procesie wytwarzania i dostarczania oprogramowania klientowi. Poprzez mocno akcentowane odnoszenie się do norm (ISO9126/ISO25000, ISO9241) demonstrowany jest jeden z najpopularniejszych modeli jakościowych obowiązujących na świecie - a zatem zostają wytłumaczone najważniejsze z atrybutów opisujących jakość oprogramowania w jej aspekcie funkcjonalnym i niefunkcjonalnym. Zarysowany zostaje modelowy proces kontrolowania jakości od początku do końca cyklu życia oprogramowania (szkieletem dla opisu jest norma IEEE829). Praktyki agile'owe są wspomniane i opisane, choć podstawowy poziom certyfikatu akcentuje raczej korzyści prewencyjnych metodyk twardych  takich jak model V. 
Korzyść z poznania tego materiału w podanej funkcji można upatrywać właśnie przede wszystkim w poznaniu i przećwiczeniu terminologii używanej przez testerów, którzy również stanowią bardzo ważne ogniwo w przekazywaniu informacji zarówno o bieżącej jakości produkowanego rozwiązania, jak i o kondycji samego projektu.  Można na bazie tych informacji zaproponować usprawnienia używanego procesu doprecyzować kluczowe momenty - również ważne dla administratorów - jak termin gotowości środowisk testowych, jak niezbędna dokumentacja testerska wysyłana po wdrożeniu itp. 

  • Odpowiedział
  • @ | 19.12.2014
  • TRENER MODERATOR ALTKOM AKADEMII
  • 0

Kilka przemyśleń po kursie.

Było warto.

Szkolenie pozwoliło na usystematyzowanie wiedzy - nazwanie różnych rzeczy "po imieniu". Dało również kilka ciekawych wniosków będących w sumie potwierdzeniem nabywanej przez lata praktyki i "uczeniu się na błędach" - ot - jakie testy na jakich etapach projektu warto wprowadzać, kto je powinien realizować i z jakimi konsekwencjami będzie się to wiązać. Do tego, co należy testować w oprogramowaniu przy otrzymywaniu od działu development - w życiu dochodziłem przez dłuższy czas - tutaj zostało to wprost podane na tacy.

 

By nie było jednak zbyt różowo - za dużo było skupienia na teorii. A od teorii do praktyki - jak wiadomo droga jest bardzo daleka. Zakładając, że przychodzę "z ulicy" i chcę zostać testerem - zabrakło chociażby jakiś ćwiczeń  np. w automatycznym testowaniu aplikacji, użyciu selenium, jmetera, napisaniu jakiś prostych testów jednostkowych. Bez tego szkolenie było mocno akademickie i - obawiam się - dla kogoś nie mającego doświadczenia w pokrewnej pracy - nic nie wniosło.

Zabrakło również omówienia, jak to powiązać z powszechnie stosowanym Agile - aczkolwiek, jak się domyślam rozwiązaniem byłby tutaj kurs ISTQB Agile Tester. :-)

Andrzej_Dopierała
  • Odpowiedział
  • @ Andrzej_Dopierała | 17.02.2015
    • lider
    • laureat
    • ekspert
    • 83
    • 65
    • 169