Kategorie szkoleń | Egzaminy | Kontakt
  • 1
  • 3
  • 336

Od pewnego czasu zastanawia mnie i niepokoi, co się dzieje z naszym zespołem projektowym. W związku z tym nie do końca wiem, co powinno się zrobić, jakie działania podjąć. A może zostawić tak jak jest? Wiem z różnych szkoleń, że zespół projektowy przechodzi przez różne okresy, ale po czym dokładnie mam to poznać? Co wziąć pod uwagę?

  • Zapytał
  • @ | 30.08.2013
  • TRENER ALTKOM AKADEMII

Odpowiedź (1)

  • 2

Tak, zespół projektowy jest swoistym organizmem rozwijającym się i przechodzącym swoje etapy rozwoju. Poszczególne fazy / etapy rozwoju przejawiają się pewnymi zachowaniami osób w zespole.

Wskaźniki, które pomagają mi i które biorę pod uwagę analizując na jakim etapie rozwoju znajduje się zespół projektowy, z którym pracuję są następujące:

  1.  Realizowane cele:

  • stopień znajomości i rozumienia celów w zespole?
  • czy i jak realizowane są cele i zadania zespołu projektowego? (np. terminowość realizacji (jeśli nie - to czy jest to przyczyna wewnętrzna zespołu czy zewnętrzna w stosunku do niego. Więcej o wskaźnikach wpływających na funkcjonowanie zespołu znajdziecie Państwo w mojej odpowiedzi na pytanie dotyczące czynników wpływających na funkcjonowanie zespołów projektowych)?
  • kto nie realizuje zadań - wszyscy, czy wyjątki?

    2.   Stopień samodzielności zespołu projektowego vs. zależność od kierownika projektu w realizacji zadań i celów operacyjnych

  • Na ile członkowie zespołu podejmują inicjatywę, a w jakim stopniu potrzebują podejmowania decyzji przez kierownika zespołu (oczywiście ten aspekt zachowań członków zespołu warunkuje styl kierowania manifestowany przez kierownika projektu - ten wskaźnik można rozpatrywać tylko, jeśli styl kierowania chociaż w pewnym stopniu jest stylem zachęcającym do partycypacji i samodzielności)?

    3.    Współpraca vs brak współpracy pomiędzy osobami w zespole projektowym

  • Czy członkowie zespołu zrzucają na siebie nawzajem odpowiedzialność nie przyjmując jej na siebie?

    4.   Sposoby komunikowania interpersonalnego w zespole

  • Czy w zespole projektowym członkowie komunikują się do siebie wprost i otwarcie?
  • Czy w zespole projektowym członkowie komunikują się poprzez kierownika projektu?
  • Czy są osoby i/lub grupki, które są  pomijane w komunikacji? 

    5.  Atmosfera w zespole projektowym

  • Jaki jest poziom napięcia w zespole projektowym vs brak napięcia?

Powyżej wymieniłam wskaźniki, którymi posługuję się, diagnozując etap rozwoju zespołu projektowego. Po odpowiedzi dotyczącej tego, jak w oparciu o wymienione wskaźniki zachowuje się zespół projektowy w zależności od danego etapu rozwoju, zapraszam na szkolenia nt. miękkich aspektów pracy Project Managera czy komunikacji w zespole projektowym prowadzone przeze mnie.

 

  • Odpowiedział
  • @ | 02.09.2013
  • TRENER ALTKOM AKADEMII