Kategorie szkoleń | Egzaminy | Kontakt
  • 3
  • 26
  • 32.1K
Zaloguj się aby zadać pytanie
Pokrewne

Odpowiedzi (3)

  • 19

Pani Barbaro,

w odpowiedzi na Pani pytanie, zademonstruję jedną z kilku metod tworzenia montaży, która polega na łączeniu elementów z różnych zdjęć w jedną spójną całość. Ze zdjęcia jaszczurki skopiuję oko, które następnie umieszczę na metalowej figurze chińskiego smoka w taki sposób, żeby figurka miała "prawdziwe" oko.Poniżej dwa zdjęcia, z których wykonamy montaż.

Z tego zdjęcia jaszczura skopiujemy oko:

 

 

 które wstawimy do zdjęcia metalowej figurki smoka, żeby smok miał czym "patrzeć":

 

 

Oryginały obydwu zdjeć są niekompresowane, dość dużej rozdzielczości, więc detale, które chcemy wykorzystać do montażu, będą wyraźne i ostre.

Najprostszą metodą rozpoczęcia jest zaznaczenie fragmentu obrazka, który chcemy użyć i wklejenie tego fragmentu w obrazku docelowym. Domyślnie powinien się wkleić jako nowa warstwa, którą potem można już edytować jako fragment projektu.

To tyle teorii, bo w praktyce sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana. W programie GIMP jest kilka różnie działających narzędzi do zaznaczania elementów forografii. Najprostsze, takie jak: zaznaczenie prostokąte i eliptyczne, zwykle w praktyce okazują sie niewystarczające. Do zaznaczenia bardziej skomplikowanych obszarów można wykorzystać lasso, które pozwala na odręczne (czyli dość niepracyzyjne) zaznaczanie dowolnych kształtów. Jeśli na forografii znajduje się obiekt o jednolitym kolorze, sprawdzi się różdżka, która jest w stanie jednym kliknięciem zaznaczyć cały obszar pokryty odcieniami jednego koloru lub wieloma kolorami (zależy od ustawienia czułości w opcjach narzędzia). Do kolekcji narzędzi do zaznaczania dochodze też nożyce, które pracują podobnie jak lasso, ale są w stanie same wykryć krawędzie obiektu.

Wszystkie wyżej wymienione narzędzia mogą pracować w trybie tworzenia nowej selekcji, który jest trybem domyślnym; w trybie dodawania (wymuszanym przyciśnięciem klawisza Shift) można do wcześniej stworzonej selekcji dokładać nowe obszary. Wreszcie w trybie odejmowania (z Ctrl) można ze zbyt dużej selekcji (synonim zaznaczenia) odjąć zbędne fragmenty.

To jeszcze nie wszystkie możliwości zaznaczania, bo jeśli nam zależy na stworzeniu selekcji bardzo precyzyjnej, warto się posłużyć ścieżkami wektorowymi lub szybką maską.

Po zrobieniu zaznaczenia warto jeszcze zmiękczyć jego krawędź. Domyślnie selekcja ma bardzo wyraźną, ostrą krawędź, która przy tworzeniu fotomontaży bardzo przeszkadza w uzyskaniu realistycznego wyglądu.

Tak wygląda fragment obrazu, skopiowany z selekcji o ostrej krawędzi:

 

 

Zmiękczenie (inaczej mówiąc - wtapianie) krawędzi w GIMP uzyskuje się przez polecenie Zaznaczenie - Zmiękcz. Wielkość wtapiania zależy od wielkości obrazka:

 

 

Przy obrazie o szerokości 4000 pikseli i dużej selekcji, promień wtapiania rzędu 10 pikseli pozostanie praktycznie niezauważony. Natomiast w projekcie o szerokości 600 pikseli (najczęściej spotykana szerokość grafik prezentowanych na niniejszym forum) wtapianie 10-pikselowe jest już sporą wartością.

W poniższym obrazku, którego całkowita szerokość wynosiła ponad 3000 px, zastosowałem zmiękczanie zaznaczenia o wartości 100 px. Dzięki temu fragment zdjęcia jaszczura ma wyraźnie zmiękczone i półprzejrzyste krawędzie, które ułatwią dopasowanie go do kompozycji:

 

 

Wstawienie zaznaczonego fragmentu do innego zdjęcia najprościej wykonać przez kopiowanie i wklejanie. Zaznaczenie skopiujemy skrótem Ctrl+C lub poleceniem Edycja-Kopiuj, a w dokumencie docelowym wkleimy przez skrót Ctrl+V albo polecenie Edycja-Wklej.

W programie GIMP wklejone obiekty widać na palecie Warstwy jako Oderwane zaznaczenie:

 

 

Warto jest temu zaznaczeniu nadać indywidualną nazwę, co jednocześnie zamieni Oderwane zaznaczenie na zwykłą warstwę, na której można już wykonywać wszelkie operacje i transformacje:

 

 

Wstawiona warstwa, dzięki wykonanemu wcześniej wtapianiu, łagodnie zlewa się z obrazem docelowym, co znakomicie ułatwi wykonanie przekonującego montażu.

Teraz należy użyć narzędzia do przenoszenia warstwy z okiem i umieścić oko w głowie metalowej figurki, a następnie narzędziami do obracania i skalowania dopasować rozmiary i położenie oka do głowy metalowego smoka:

 

 

Ostatnim etapem pracy będzie wykadrowanie gotowego montażu w taki sposób, żeby uwaga widza koncentrowała się na oku:

 

 

Dodatkowo można cały projekt skorygować pod względem kolorystyki (z kolorów warstwy z okiem zdejmuje nieco zieleni), kontrastu, a na końcu wyostrzyć.

Poniżej końcowy efekt:

 

 

Życzę powodzenia w tworzeniu montaży.

Andrzej Słodownik

  • Odpowiedział
  • @ | 26.08.2013
  • TRENER ALTKOM AKADEMII
Komentarze
Fajnie to wyszło!
Skomentował : @ TRENER ALTKOM AKADEMII ,02.04.2015
  • 0

Na otwartym zdjęciu, z którego chcemy coś skopiować, na drugie klikamy: print screen,

klikamy Win+R, wpisujemy MSPaint, Enter.

Klikamy Ctrl+V, zaznaczamy, co chcemy przenieść i Ctrl+C.

Otwieramy teraz zdjęcie, na które chcemy wkleić obiekt i wklejamy wcześniej wycięty Ctrl+V,

dostosowywujemy wielkość i zapisujemy.

GOTOWE. :)

Władysław_Suder
  • Odpowiedział
  • @ Władysław_Suder | 18.10.2014
    • 7
    • 0
    • 1
Komentarze
Jeśli to żart - to raczej w kiepskim stylu proszę uważnie przeczytać tekst poniżej.
Skomentował : @ TRENER ALTKOM AKADEMII ,20.10.2014
  • 0

Panie Władysławie, osoba pytająca na AKADEMIQ.PL zasługuje na treściwą odpowiedź. Teksty w stylu: "zaznacz sobie, skopiuj, wklej i potem dopasuj wielkość" nie dadzą jej żadnej korzyści.

 

Muszę zwrócić Pańską uwagę na kilka drobiazgów:

 

1. Pytanie dotyczyło programu GIMP, a nie MS Paint.

Przykład: był Pan na szkoleniu AM 2012_AD/POZADM, po szkoleniu zadaje Pan na AKADEMIQ pytanie dotyczące detali konfiguracji serwera Widnows, a dostaje Pan odpowiedź w stylu: "na Ubuntu też można, wpisz prostą komendę w terminalu i wciśnij Enter" - proszę sobie wyobrazić, jak się Pan będzie wtedy czuł jako pytający?

 

2. W naszych odpowiedziach najbardziej istotne jest wyjaśnienie pytającemu, jak coś zrobić PORZĄDNIE, a nie wygłupy mające na celu wykrzyknięcie: "A JA TEŻ UMIEM I WIEM LEPIEJ".

Oczywiście, że można zrobić montaż i w MS Paint. Ale jeśli już chciał koniecznie Pan napisać o tym, to w Pańskiej odpowiedzi zabrakło konkretnych informacji: jak w MS Paint zaznaczyć potrzebny fragment obrazu (najlepiej z miękkimi brzegami), jak się zmienia wielkość wklejonego fragmentu, jak się go przenosi w obszarze projektu, jak kadrować itd. Bez tych informacji odpowiedź jest niekompletna. I niestety, kompletnie bezwartościowa dla pytającego i wszystkich innych.

 

Pozdrawiam,

Andrzej Słodownik

  • Odpowiedział
  • @ | 19.10.2014
  • TRENER ALTKOM AKADEMII
Komentarze
Zgadzam się w pana wypowiedzią, wiem, że można wszystko zrobić dużo lepiej, często skomplikowaną drogą i przy użyciu zaawansowanych narzędzi, lecz na proste pytanie : "Jak wyciąć obiekt ze zdjęcia i wkleić je na drugie?" myślę że moja odpowiedź i tak jest dość rozbudowana. Oczywiśćcie nie doczytałem że chodzi tu o użycie do tego celu Gimp-a, więc znalazłem najszybszą drogę do wycięcia i wklejenia części obrazka jednego do drugiego. Co do "ja wiem lepiej" nie mogę się zgodzić, chciałem po prostu wskazać dużo szybszy sposób na uzyskanie efektu (mam również świadomość iż efekt końcowy jest oddalony przy użyciu Painta w stostunku do Gimp-a ale prostota obsługi i "Dostępność" MSPAINT oraz czas który zaoszczędzimy na samej czynnośći CTRL-C
Skomentował : @ Władysław_Suder ,26.10.2014
  • 7
  • 0
  • 1