Kategorie szkoleń | Egzaminy | Kontakt
  • 3
  • 1
  • 686
Zaloguj się aby zadać pytanie
Pokrewne

Odpowiedzi (3)

  • 5

Polecam wcześniej poćwiczyć sobie tzw. Elevator pitch (w sieci jest masa materiałów na ten temat).

 

O co w tym chodzi? To symulacja wspólnej przejażdżki windą, w której jedzie ktoś, kto pracuje w tym samym biurowcu, ale go nie znamy. Każda taka osoba jest jednak naszym potencjalnym partnerem biznesowym, współpracownikiem, szefem itp., więc warto nauczyć się, jak w ciągu kilkunastu lub kilkudziesięciu sekund wspólnej jazdy windą nawiązać znajomość, przykuć uwagę, dać się zapamiętać i zapoczątkować znajomość.

  • Odpowiedział
  • @ | 14.10.2014
  • TRENER ALTKOM AKADEMII
  • 3

Do wypowiedzi Bartosza dodałabym praktyczne narzędzie, czyli sprawdzony model budowania wypowiedzi zaczerpnięty z metodologi BNI

http://www.bnipolska.pl/

 

A jest to najzwyczajniejsze udzielenie odpowiedzi na pytania:

  • Jak się nazywam?
  • Jak pomagam innym? (lepiej to brzmi niż "na czym zarabiam", prawda?)
  • W jaki sposób ostatnio pomogłem klientowi?
  • Jak brzmi w kontekście tego moje hasło/slogan?
  • Czego potrzebuję? (kontaktów, wsparcia, inwestycji itp.)

Przykład:

Nazywam się Jarosław Szkoda. Pomagam ludziom odzyskiwać pieniądze po wypadkach. Ostatnio prowadziłem sprawę starszej kobiety, która poślizgnęła się łamiąc kość biodrową. Ubezpieczyciel nie chciał jej dać nic. Ja wywalczyłem dla niej 160.000 odszkodowania i dożywotnią rentę. 

JariSzkoda. Szkoda, jeżeli nas nie znasz. 

Poszukuję ciepłego kontaktu do kadry zarzadzającej w firmie X. 

 

Wypowiedzenie tego zajmuje mi 22 sekundy, czyli tyle, ile przejechanie niewielkiej odległości między piętrami windą. I o połowę krócej, niż zazwyczaj na sesjach networkingowych potrzeba;). Sesje networkingowe mają to do siebie, że polegają na rotacyjnej wymianie informacji i kontaktów, dlatego dobre przygotowanie i cel, to podstawa podczas salonowych polowań. 

Mam nadzieję, że te informacje okażą się przydatne. 

AJS

  • Odpowiedział
  • @ | 14.01.2015
  • TRENER ALTKOM AKADEMII
  • 3

Dobre przygotowanie na spotkanie networkingowe:

1. Ustal, kogo chceszpoznać - jezeli idziesz na spotkanie z konkretnym celem, wyłapiesz ze zgromadzonego towarzystwa te osoby, które najlepiej pasują do Twoich aktualnych potrzeb. Możesz zrobić np.listę osób lub branż na których najbardziej Ci zależy.

2. Sprawdź listę zaproszonych gości, przeanalizuj ich sylwetki korzystając z dostępnych informacji (w Internecie). Zwróć uwagę na to, co wyróżnia "upatrzone" postacie. Może ciekawe zainteresowania? Zawsze warto zabłysnąć w towarzystwie przykuwając uwagę ciekawego człowieka.

3. Zjedz przed wyjściem. Nawet jeżeli networking ma miejsce przy okazji biznesowej kolacji, pamiętaj, że nie idziesz na nią po to, by się najeść, tylko by pozyskać nowe kontakty. Mało eleganckie jest rozmawianie z pełnymi ustami lub wycieranie dłoni z tłuszczu przed przywitaniem się. A jak już skusisz się na przekąski, miej zawsze jedną rękę wolną - pozwoli Ci to być przygotowanym na ewentualne powitanie.

4. Poproś organizatora o słówko z networkerem. Organizując spotkania typu networkingowego, zazwyczaj organizatorzy powierzają funkcję wzajemnego zapoznawania networkerom - osobom przedstawiającym sobie przedsiębiorców. Nic nie stoi na przeszkodzie, byś wziął sprawy w swoje ręce i przedstawił się takiemu "łącznikowi kontaktów" sam. Koniecznie zaznacz, kogo poszukujesz i resztę zostaw specjaliście. 

5. Pamiętaj o pierwszym wrażeniu. Schludny strój, zrelaksowana postawa ciała, obserwacja. Tylko nie traktuj networkingu jak rozrywki dla wybranych, nie stresuj się. Nawet drobne potknięcia są wybaczane człowiekowi z pozytywnym nastawieniem. Uśmiechnij się, to nie tylko zrelaksuje Ciebie, ale być może pozwoli rozładować ewentualne napięcie.

6. Zadbaj o detale - Twoja wizytówka zrobi lepsze wrażenie, gdy będzie profesjonalna, wyciągnięta z wizytownika i nie (o zgrozo) schowana do spodni czy marynarki. Pokaż klasę. Takim ludziom dopisuje się szereg innych pożądanych cech, zgodnie z efektem atrybucji. 

7. Podziękuj organizatorom za zaproszenie. Zwiększysz prawdopodobieństwo otrzymania kolejnych propozycji uczestnictwa w imprezach networkingowych. 

8. O ile to możliwe - przyjdź na spotkanie networkingowe wcześniej. Rozejrzyj się, zorientuj w topografii przestrzeni. Nie tylko będziesz czuł się oswojony z miejscem, ale i być może szarmancko pomożesz w poszukiwaniach toalety pięknej nieznajomej (jeszcze) bizneswoman. 

 

Spotkanie networkingowe to szansa na poznanie ciekawych ludzi. Jak ją potraktujesz?

  • Odpowiedział
  • @ | 14.01.2015
  • TRENER ALTKOM AKADEMII