Kategorie szkoleń | Egzaminy | Kontakt
  • 1
  • 2
  • 345

Zmontowałem LAB zgodnie z rysunkiem. Ustawiłem routing statyczny na R1-R3 do wszystkich sieci LAN i Lo0. Mogę wykonać ping z każdego PC do każdej sieci LAN i Lo0 (urządzenie odpowiada). Dlaczego nie mogę wykonać ping-u np. z R3 do PC1 (urządzenie nie odpowiada)?

Uczestnik szkolenia
  • Zapytał
  • @ Uczestnik szkolenia | 24.07.2014
Zaloguj się aby zadać pytanie
Pokrewne

Odpowiedź (1)

  • 1

Wszystko wskazuje na to, że wykonanie polecenia ping z R3 do PC1 działa, a nie działa powrót (każdy wpis w tablicy routingu działa zawsze tylko w jedną stronę). Widać z tego, że R3 posiada trasę statyczną do LAN R1 przez R2, gdyż pingi między sieciami LAN działają. Problem polega na tym, że wykonanie polecenia ping z R3 do LAN R1 powoduje wpisanie w pakiecie nagłówka L3 IP źródłowego interfejsu serial R3 (łącze R2-R3). Sieć R2-R3 nie jest typu connected dla R1 i nie jest wpisana w tablicy routingu R1. Dlatego ICMP dochodzi do PC1, ten następnie odpowiada, ale R1 nie wie, gdzie wysłać odpowiedź, bo nie zna trasy (nie ma odpowiedniego ip route) do sieci 192.168.1.8/30. Wystarczy na R1 poleceniem ip route wskazać dodatkową sieć zdalną (ip route 192.168.1.8 255.255.255.252 192.168.1.6) i powinno zacząć działać. Warto również podkreślić, że dobrą praktyką jest wskazywanie poleceniem ip route wszystkich sieci (również WAN), aby umożliwić ich monitorowanie (np. poleceniem ping).

 

  • Odpowiedział
  • @ | 24.07.2014
  • TRENER ALTKOM AKADEMII