Kategorie szkoleń | Egzaminy | Kontakt
  • 1
  • 7
  • 121

Jeśli jesteśmy najemcami, tzn. project managerami na kontraktach, możemy trafić na bardzo różne projekty. Co zrobić w sytuacji, gdy przyjmiemy do realizacji projekt, który jest ciekawy, jednak w jego trakcie okaże się, że jego produkty mogą naruszać prawo? Czy powinniśmy zrealizować go do końca jak najlepiej potrafimy i nie przejmować się, co dalej będzie? Czy przeciwnie: niezwłocznie odstąpić od jego realizacji i wypowiedzieć umowę?

Karolina
  • Zapytał
  • @ Karolina | 07.05.2014
    • lider
    • 27
    • 15
    • 37

Odpowiedź (1)

  • 5

Pani Karolino.

Nie jestem prawnikiem, więc proszę tego nie traktować jako porady prawnej, moim jednak zdaniem jako obywatela: KPK 304  par. 1, czyli:

 

1.  Jedyną możliwą odpowiedzią na tak postawiony problem jest (KPK art. 304 par.1 ) społeczny i moralny obowiązek zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa,

2.  Jeżeli jesteśmy w  temacie tego typu dylematów, to warto się zapoznać i głęboko pochylić nad wnioskami z eksperymentu Milgrama,

3. A po trzecie, nie powinna mieć tutaj znaczenia atrakcyjność lub nie przedsięwzięcia, jeżeli jego cel (czyli produkty projektu) mają naruszyć prawo.

 

Tak powinien postąpić każdy odpowiedzialny obywatel. Managera powinien cechować wyjątkowy poziom odpowiedzialności - w tym społecznej i moralnej.

 

 

P.S. Nie do końca jasno sformułowana została sytuacja - określenie "produkty mogą naruszyć prawo" rodzi wiele pytań: "mogą, ale nie muszą...", "nie wiem, czy muszą...", "nie wiem, czy naruszą..." itp., itd.

 

Pozdrawiam.
Paweł Dąbrowski.

  • Odpowiedział
  • @ | 13.05.2014
  • TRENER MODERATOR ALTKOM AKADEMII
Komentarze
Kilka lat temu dostałam propozycję prowadzenia projektu polegającego na dostarczeniu systemu informatycznego (serwis typu aukcje za grosze). Temat wtedy był bardzo ciekawy, pozwalał na wykorzystanie nowoczesnych technologii (jestem z IT, więc mnie to zachęca). Po zrobieniu benchmarku poszukałam także informacji dot. podstaw prawnych (prawa konsumenta), aby potwierdzić celowość projektu (uzasadnienie biznesowe) i tutaj się zatrzymałam. Tak, tak nuda, pewnie czytelnicy myśleli o bardziej wyrazistym naruszeniu prawa.
Skomentował : @ Karolina ,13.05.2014
  • 27
  • 15
  • 37