Kategorie szkoleń | Egzaminy | Kontakt
  • 2
  • 3
  • 223

Nie do końca rozumiem w jakich przypadkach tabela przestawna generuje błędne wyniki dla pól obliczeniowych. Wiem, że tak się czasami zdarza, ale nigdy nie mam pewności, kiedy to może nastąpić i od czego jest uzależnione. Ja zazwyczaj po wygenerowaniu błędnych wyników dla pola obliczeniowego w tabeli przestawnej przenoszę obliczenia do Accessa, no i to pomaga. Czy może mi ktoś to wyjaśnić?

Przemo
  • Zapytał
  • @ Przemo | 03.04.2014
    • laureat
    • 59
    • 24
    • 71
Komentarze (2)
Czy mogę Pana prosić o jakiś przykład takiego błędu? Żebyśmy wiedzieli, o które chodzi:)
Skomentował : @ TRENER ALTKOM AKADEMII ,03.04.2014

Odpowiedzi (2)

  • 0

Załączam przykładowy plik z nieprawdziwymi danymi.

Pivot zamiast wykonywać proste sumowanie dla wartości w podsumowaniach, mnoży ilość przez cenę.

Czy jest jakiś sposób, aby rozwiązać ten problem? Czy po prostu pogodzić się z tym faktem?

Załączniki

  • xlsx

    pivot_test.xlsx ( 15K )
Przemo
  • Odpowiedział
  • @ Przemo | 04.04.2014
    • laureat
    • 59
    • 24
    • 71
  • 10

Zdefiniował Pan pole obliczeniowe Wartość jako Cena*Ilość. Należy pamiętać o świętej zasadzie tabel przestawnych: wszystkie operacje w polach danych wykonywane są na podsumowaniach. Tak więc w efekcie w komórce E13 w załączonym pliku mamy pomnożoną sumę cen przez sumę ilości, co oczywiście daje wynik inny niż gdyby zsumować pojedyncze iloczyny cena*ilość. Jedynym rozwiązaniem jest zdefiniowanie formuły Wartość (mnożącej pojedyncze Ceny przez Ilości) w źródle dla tabeli przestawnej.

  • Odpowiedział
  • @ | 04.04.2014
  • TRENER ALTKOM AKADEMII
Komentarze
Ok rozumiem. W takim razie w przypadku niektórych obliczeń lepiej wykonać je w źródle (w moim przypadku zazwyczaj Access), aby mieć prawidłowe wyniki w podumowaniach.
Dziękuje za wyjaśnienie.
Skomentował : @ Przemo ,04.04.2014
  • 59
  • 24
  • 71
Dokładnie tak. O ile np. można na poziomie tabeli przestawnej bezpiecznie wyciągnąć Kwartał z daty, przemnożyć pole przez jakąś stałą, np. Netto*1,23, albo zsumować dwa pola (np. Netto+Podatek - pod warunkiem, że w tabeli przestawnej Brutto też jest sumowana), to już mnożenie itd. (tzw. operacje nieliniowe) nie nadają się do żadnych podsumowań. Najlepiej więc zrobić to w źródle - np. na poziomie Accessa.
Skomentował : @ TRENER ALTKOM AKADEMII ,04.04.2014