Kategorie szkoleń | Egzaminy | Kontakt
  • 3
  • 1
  • 5.9K

Mam następujący problem. Chciałbym utworzyć wykres obrazujący następujące dane:

Wykres ma być kolumnowo-liniowy, pokazujący dane z kolumny Liczba pożyczek w postaci kolumn, a wartości procentowe z kolumny Stopa procentowa w postaci linii nakładającej się na te kolumny. Wartości procentowe chciałbym pokazać na dodatkowej osi w tym wykresie. Jednak Excel nie umożliwia utworzenia takiego typu wykresu. Czy można to jakoś zrobić?

Uczestnik szkolenia
  • Zapytał
  • @ Uczestnik szkolenia | 15.06.2013
Komentarze (2)
Praktyczne pytanie. Można dodać jeszcze kilka tagów
Skomentował : @ TRENER MODERATOR ALTKOM AKADEMII ,17.06.2013

Odpowiedzi (3)

  • 0

W tym przypadku należy utworzyć wykres żłożony. Rzeczywiście, Excel nie udostępnia takiego typu wykresu, więc należy go oszukać. Najpierw w tym przypadku tworzymy zwykły wykres kolumnowy, powinien wyglądać tak:

Wykres poprawnie wyświetla dane z pierwszej kolumny tabeli jako kolumny, jednak dane z drugiej kolumny tabeli są zbyt małymi wartościami i są ledwie widoczne albo wcale. Teraz musimy zaznaczyć serię danych pokazującą stopy procentowe na osi X. W tym celu klikamy PRAWYM przyciskiem myszy na osi X starając się zrobić to precyzyjnie, chociaż może być to trudne ze wzgl. na wyświetlenie danych, których nie widać. Jeśli juz to zrobimy, należy z menu kontekstowqego spod prawego przycisku myszy wybrać polecenie Zmień typ wykresu seryjnego i wybrac jako typ wykres liniowy. Nasz wykres będzie wyglądał wtedy tak:

 

Teraz ponownie należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na dane w postaci wykresu liniowego tak, aby je zaznaczyć. Może to być także utrudnione. Jeśli nam się już uda, z kontekstowego menu wybieramy polecenie Formatuj serię danych. Po otwarciu ww. okna zaznaczamy opcję Opcje serii/Kreśl serie na /Oś pomocnicza

 

 

 

Wykres będzie teraz wyglądał tak jak chcieliśmy.

 

  • Odpowiedział
  • @ | 15.06.2013
  • TRENER ALTKOM AKADEMII
  • 6
W ramach uzupełnenia dodam jeszcze, że jeżeli ta druga seria jest bardzo mała to ciężko się w nią wklikać, wtedy zamiast klikać bezpośrednio na mią można zaznaczyć na legendzie nazwę tej serii danych i na tym wpisie wybrać prawy przycisk myszy i wybrać polecenie "Formatuj serię danych". Działa tak samo jak kliknięcie bezpośrednio w serię danych.

  • Odpowiedział
  • @ | 19.06.2013
  • TRENER MODERATOR ALTKOM AKADEMII
  • 3

Ja od swojej strony dodam, że warto się przyłożyć do wizualnej strony wykresów, bo większość wykresów "biznesowych" jakie dane mi było oglądać - raczej nie grzeszyła urodą i czytelnością. Kluczowy jest tu prawy klawisz myszy i polecenie Formatuj.
Jako pomoc naukową mogę polecić film instruktażowy o tworzeniu wykresów, nagrany przeze mnie w Altkomie.

  • Odpowiedział
  • @ | 21.06.2013
  • TRENER ALTKOM AKADEMII
Komentarze
jaki skromny ;)
Skomentował : @ TRENER ALTKOM AKADEMII ,25.09.2013