Blog: Biurowe narzedzia informatyczne | Ms excel91

Wszechstronne, genialne narzędzie informatyczne dla biznesu wszechczasów – Excel

Wszechstronne, genialne narzędzie informatyczne dla biznesu wszechczasów – Excel
  • 951 views

Czy Twoja firma korzysta z MS Excel? Uważasz, że to genialne narzędzie, bo za jego pomocą można dokonywać obliczeń i tworzyć wykresy? Jeżeli chcesz, aby praca stała się znacznie wydajniejsza, czas pomyśleć o podniesieniu znajomości tego programu.

Udostępnij!

Nie tylko obliczenia i wykresy

Pierwsza wersja MS Excel została oddana do użytku w ubiegłym wieku, a dokładniej w 1987 r. Ponieważ aplikacja szybko zdobyła zwolenników, do dnia dzisiejszego jest intensywnie rozwijana i ulepszana. Mimo że na przestrzeni lat na rynku powstało wiele programów o podobnej funkcjonalności co MS Excel, to jednak właśnie on jest powszechnie używany w korporacjach, instytucjach publicznych i małych firmach. Korzystają z niego wszyscy analitycy i finansiści. Często także działy HR na co dzień wykorzystują możliwości tej aplikacji. W praktyce Excel w biznesie jest stosowany powszechnie.

Choć MS Excel jest wykorzystywany od dawna, to większość użytkowników w dalszym ciągu korzysta tylko z jego podstawowych funkcji. Tymczasem umiejętność np. filtrowania danych czy wykorzystanie makr pozwala automatyzować pracę i tym samym zaoszczędzić czas – praca jest efektywniejsza. Dziś MS Excel jest nie tylko narzędziem analitycznym i raportowym, to wszechstronne narzędzie, w którym można także np.: stworzyć animacje, nagrać filmik, prezentować zjawiska fizyczne czy nawet grać w gry!

Wydajniejsza praca a znajomość programu

Szerokie zastosowanie MS Excel nie zawsze przekłada się na jego dobrą znajomość. Osoby, które na co dzień pracują z tą aplikacją, najczęściej wykorzystują tylko wycinek jej możliwości. Pokazuje to doświadczenie wielu firm, które coraz częściej zauważają ten niewykorzystany potencjał i kierują pracowników na kursy średniozaawansowane, zaawansowane lub specjalistyczne, a wiec sprofilowane pod konkretne stanowisko. Jakie są efekty tych ? Ponieważ do wyobraźni zawsze najlepiej przemawiają liczby, Altkom Akademia przeprowadziła specjalny test umiejętności – ten sam przed i po szkoleniu. Wzięło w nim udział 1500 użytkowników MS Excel pracujących z programem od 40 do nawet 80 godzin w miesiącu. Wyniki nie pozostawiły złudzeń – po jednych standardowych zajęciach teoretycznych i praktycznych kursanci na wykonanie tych samych zadań potrzebowali od 40 do 60% czasu mniej.

Patrząc na powyższe dane, z powodzeniem można powiedzieć, że inwestycja w szkolenie z MS Excel się opłaca. Sprawniejsze poruszanie się po tej aplikacji to przede wszystkim oszczędności. Tam, gdzie Excel jest jednym z podstawowych narzędzi pracy, liczy się jego dobra znajomość. Umiejętność korzystania z różnych funkcji aplikacji przekłada się na oszczędności czasowe wynoszące od 16 do 48 godzin w miesiącu. Z punktu widzenia przełożonych oznacza to brak konieczności organizowania pracy po godzinach i szybszy dostęp do np. raportów czy zestawień.

MS Excel się zmienia

Praca z danymi jest złożona i czasochłonna mozolna – wymaga zastosowania odpowiednich aplikacji. To jednak nie wszystko – obecnie na rynku istotnie zmienia się podejście do gromadzenia, przetwarzania i analizowania danych. MS Excel jest już wyposażony w narzędzia Business Intelligence (BI) pozwalające przekształcać dane w informacje i wiedzę, co wpływa na poprawę konkurencyjności firmy na rynku. Na rozwiązania BI składają się następujące narzędzia: Power Pivot, Power Query i Power View – dodatki te są bezpłatnie dostępne w wersjach 2013 i 2016 MS Excel.

Choć popularność powyższych narzędzi stale rośnie, to korzystanie z nich nie jest jeszcze powszechne. Tymczasem umiejętne ich zastosowanie może przynieść ogromne zyski i dać przewagę nad konkurencją. Wiele w tym względzie zależy od firmy i tego, w jaki sposób wykorzystuje na co dzień tę aplikację. Jedno jest pewne, że przy tak dynamicznym rozwoju programu, szkolenia są niezbędne. Z jednej strony chodzi o poprawę dotychczasowych umiejętności, z drugiej o poznanie nowych możliwości, choćby wspomnianych narzędzi BI.

Niektórych programów nie wystarczy się po prostu nauczyć – konieczne jest uzupełnianie wiedzy, bo aplikacja się zmienia. Tak jest w przypadku MS Excel. Znajomość programu powinno się rozszerzyć o nowe funkcje lub rozwiązania, np. narzędzia BI. Aby jednak nauka tej aplikacji była efektywna, najlepiej skorzystać z pomocy specjalistów. Samodzielne zdobywanie wiedzy z książek nie zawsze się sprawdza – mogą pojawić się pytania, a szukanie na nie odpowiedzi zajmuje dodatkowo czas.

Obok merytorycznej wiedzy, nie można zapomnieć o sposobie jej przekazywania. Z tego względu wybierając dostawcę usługi edukacyjnej, warto sprawdzić jego doświadczenie i osiągane rezultaty. To powinno przełożyć się na efekt – kursanci wyniosą ze szkolenia konkretne umiejętności, które przełożą się ich efektywną pracę.