Blog: Sprzedaz i marketing | Marketing internetowy

WordPress – motywy, strony i pasek menu

WordPress – motywy, strony i pasek menu
  • 1 132 views

Zainstalowaliśmy WordPress’a. Nasza witryna jest już widoczna. Ale jej wygląd i zawartość kompletnie nam nie odpowiada, bo wczytany został domyślny motyw i przykładowa treść. Tak wygląda domyślna strona w wersji WordPressa 475...

Udostępnij!

wpord press domyslny motyw

Co teraz?

Trzeba się zalogować do kokpitu. Jeśli nie możemy znaleźć na naszej stronie linku do administracji, można wpisać adres bezpośrednio do paska adresu. Wygląda tak: adres_naszej_witryny/wp-login.php np. www.slodownik.cba.pl/wp-login.php W przypadku strony postawionej na lokalnym serwerze (WAMP, XAMPP itd.) adres będzie wyglądał następująco: localhost/_folder_z_Word_Pressem_/wp-login.php. W moim przypadku jest to: http://localhost/wp475/wp-login.php

Teraz widzimy okienko logowania.
wordpress okno logowania

Tu trzeba wpisać nazwę użytkownika i hasło stworzone w czasie instalacji WordPress’a.

I już jesteśmy w Kokpicie.

wordpress kokpit

Z początku Kokpit wygląda obco, ale po chwili już się z nim oswajamy. Po lewej stronie jest paleta do zarządzania wyglądem i treścią strony. W centralnej części okna widać obecnie skróty do najpopularniejszych poleceń, ale po kliknięciu w którąś pozycję na palecie, np. „Strony”, widać będzie zawartość z tabelą stron.

(UWAGA: warto mieć zainstalowanych w systemie kilka przeglądarek, choćby po to, żeby na jednej pracować z Kokpitem, a na drugiej oglądać rezultaty tej pracy. Co prawda, możliwe jest podglądanie wyników naszych zmian w tej samej przeglądarce, na której pracujemy, ale dość mylące są elementy nawigacyjne, związane z Kokpitem, które na normalnie oglądanej stronie się nie wyświetlają.)
worpress kokpit nawigacja

wordpress kokpit nawigacja 2

Jak widać na powyższych obrazkach, w podglądanej stronie mamy pasek menu, który pozwala wrócić do kokpitu. Ale na stronie, oglądanej przez naszych ewentualnych gości, takich elementów nie będzie widać (patrz niżej).

Widać, że nie widać? 🙂

Instalacja motywu

Zaczniemy od zmiany wyglądu, bo domyślny motyw WordPress’a jest elegancki i nowoczesny, ale ma pewne problemy z prawidłowym wyświetlaniem struktury stron. 🙂

Klikamy na Kokpicie w pozycję Wygląd. Od razu wyświetlają się trzy zainstalowane motywy. Motyw aktywny jest najwyżej.

wordpress kokpit wygląd

Dwa pozostałe motywy można podejrzeć albo włączyć.
wordpress szczegóły motywu

Podgląd na żywo tylko wyświetli nam wygląd naszej strony z tym motywem, ale nie będzie wprowadzał zmian na stałe. Zmianę wyglądu naszej witryny wywoła przycisk Włącz.

Jednak chcemy doinstalować motyw, którego nie ma jeszcze w kokpicie. Wciskam przycisk „Dodaj nowy”.

wordpress dodawanie motywu

Wyświetli się ogromna lista dostępnych motywów. Ponieważ jednak mamy ochotę na jeden konkretny motyw, wpisujemy początek jego nazwy w okienko „Szukaj motywu”.
wordpress szukaj motywu

Motyw, na którym teraz popracujemy, ma nazwę „Twenty Ten” i bardzo klasyczny wygląd. Znalazł się. Teraz najeżdżamy na niego myszką i klikamy „zainstaluj”.
wordpress instalacja motywu

Instalacja trwa kilkanaście sekund. Potem wystarczy kliknąć „Włącz” i już nasza witryna przyjmuje klasyczny i bardzo spokojny wygląd z motywu Twenty Ten.
wordpress motyw twenty ten po zainstalowaniu

Widzimy teraz, że w tym motywie wyświetla się na pasku menu nieco więcej stron niż w motywie domyślnym. W domyślnym motywie nie było widać „przykładowej strony”, a sekcja strony głównej wyświetlała się dopiero po przewinięciu ekranu w dół.

Dodawane stron

Chciałbym usunąć dwie strony: „o nas” i „przykładową stronę”, a w zamian dodać kilka własnych stron.

Klikam na Kokpicie w pozycję Strony:
wordpress kokpit pozycja Strony

I widzimy tytuły stron, które faktycznie widać w naszej witrynie:

Do usunięcia wystarczy kliknąć opcję „Do kosza”, która wyświetla się po najechaniu myszką na tytuł strony. W ten sposób wyrzucam do kosza dwie niepotrzebne mi strony.
wordpress usuń strone

W razie pomyłki, operację tę można cofnąć zaraz po jej wykonaniu. Ale i później stronę da się wydobyć z kosza. To, że ileś stron jest w koszu, widać nad listą stron w postaci zapisu „Kosz (1)”.
wordpress cofnij usunięcie strony

Podobnie usuniemy też „Sekcję strony głównej”, która była potrzebna domyślnemu motywowi. Usuniętej strony już nie zobaczymy na naszej witrynie, ale w razie potrzeby możemy ją odzyskać z kosza.
wordpress strona główna

Teraz czas na dodanie nowej strony. Wciskamy przycisk „Dodaj nową”.
wordpress dodawanie nowej strony

Widzimy teraz na ekranie edytor stron (bardzo podobnie wygląda edytor wpisów).
wordpress dodaj nową stronę

W okienku nad edytorem wpisuję nazwę strony, a w oknie centralnym wprowadzam treść.
wordpress dodaj nową stronę 2

Posłużyłem się tu tekstem losowym typu „Nowomowa” generowanym przez stronę lipsum.pl.
wordpress opublikuj stronę

Teraz wystarczy wcisnąć przycisk „Opublikuj”, żeby strona zaczęła być widoczna w przeglądarce.
wordpress opublikowana strona

Rozwijane menu

Na koniec pokażę jeszcze, jak łatwo w WordPress’ie generuje się dynamiczne, rozwijane menu.

Powiedzmy, że dla strony „Fotografia” chcemy przygotować jeszcze dwie podstrony „Analogowa” i „Cyfrowa”. Tak, żeby po najechaniu myszką na słowo „Fotografia” rozwinęła się lista z tymi dwiema pozycjami.

Trzeba w tym celu stworzyć dwie nowe strony w identyczny sposób jak poprzednio. Jedyną różnicą będzie ustanowienia rodzica dla nowych stron. Z prawej strony edytora znajdziemy rozwijane menu „Rodzic”. Tam dla obu nowych stron ustawiamy jako rodzica stronę „Fotografia”.
wordpress tworzenie menu

I ta niewielka operacja wystarcza do wygenerowania dynamicznego, rozwijalnego menu.
wordpress strona z rozwiniętym menu

ALE. Niestety, to rozwijane menu nie będzie wyświetlane na niektórych motywach. Zwłaszcza tych najnowszych. Zawsze przed wybraniem motywu dobrze jest sprawdzić, czy wszystkie elementy naszej strony wyświetlają się na nim prawidłowo.