Blog: Utrzymanie it | Systemy serwerowe | Windows server

Windows Admin Center

Windows Admin Center
  • 2 139 views

Event Viewer, Device Manager, Disk Management, Task Manager, Server Manager, MMC… Można długo wymieniać różne narzędzia, używane w codziennej pracy administratora IT. A gdyby tak zamienić je wszystkie w jedno narzędzie?

Udostępnij!

Większość administratorów IT, pracujących z systemami serwerowymi czy klienckimi Microsoft, używa wielu różnych narzędzi i konsol w codziennej pracy. Wykonanie złożonej konfiguracji często wymaga otwarcia kilku okien. Nawet zwykłe monitorowanie to żonglerka między narzędziami.

Od jakiegoś czasu Microsoft pracował nad ułatwieniem administracji poprzez wprowadzenie jednego wspólnego narzędzia. Projekt ukrywał się pod nazwą kodową „Honolulu”. W kwietniu 2018 roku projekt uzyskał oficjalną nazwę Windows Admin Center. Od tego czasu narzędzie stale ewoluuje, pojawiają się nowe funkcjonalności i dodatki.

Jedna konsola, by rządzić wszystkimi

Konsola jest dostępna przez przeglądarkę internetową (Microsoft Edge i Google Chrome) i pozwala zarządzać zdalnie klientami Windows 10 oraz serwerami Windows Server 2019, 2016, 2012 R2, 2012 i 2008 R2. Można zarządzać hostem Microsoft Hyper-V Server. Istnieje także wsparcie dla środowiska Microsoft Azure, hybrydowego oraz dla pracy w infrastrukturze hiperkonwergentnej i wirtualnej (nie tylko Hyper-V). Klastry pracy awaryjnej również są wspierane.

Połączenie z konsolą realizowane jest za pomocą https, a dostęp do zarządzanych komputerów odbywa się przy użyciu zdalnego Powershell i WMI poprzez WinRM. Windows Admin Center pozwala dodatkowo na zarządzanie oparte na rolach oraz na tworzenie własnych rozszerzeń. Dostępne są już na przykład dodatki do monitorowania i zarządzania serwerami Lenovo, czy Fujitsu.

Czy Windows Admin Center to produkt idealny?

Microsoft oficjalnie wspiera Windows Admin Center w środowisku produkcyjnym. Narzędzie jest dostępne za darmo, w ramach licencji Windows Supplemental EULA. Zintegrowany Powershell Core pozwala na zarządzanie nawet z systemów Linux.

Oczywiście nie można mieć wszystkiego. Ostatnia aktualnie wersja 1904 nadal ma wiele ograniczeń. Przykładowo, Active Directory Tool, DNS Tool czy DHCP Tool są wciąż w wersji preview. Spodziewać się można jednak dalszego rozwoju.

Nowe narzędzie na pewno nie zastąpi wszystkich innych, ale ma szansę znacząco ułatwić codzienne czynności administracyjne. Ujednolicenie wielu interfejsów w jeden wspólny widok to pozytywny krok w stronę użytkowników.

https://docs.microsoft.com/en-us/windows-server/manage/windows-admin-center/overview

Przykładowy interfejs użytkownika poniżej.